Po zimě potřebuje chata ozdravnou kúru

aktualizováno 
Víkendové jízdy na chaty a chalupy jsou opět v plném proudu. Nečeká nás tam jen odpočinek, ale i spousta práce. Co všechno je třeba udělat? A jak to zvládnout? Běžný jarní úklid víkendového domku či chaty už nejspíš mají všichni za sebou.

Po zimě jste důkladně vyvětrali, vyprali záclony, ložní prádlo i oblečení, vydezinfikovali koupelnu a toaletu. Když je úklid hotov, přichází na řadu ozdravná kúra vlastní chaty.

Bojujeme se škůdci
Zimní a vlhké jarní počasí přispívá vzniku plísní a výskytu dřevokazných hub a hmyzu. Pokud zaznamenáte plíseň, ihned ji odstraňte pomocí dezinfekčních prostředků. Při výskytu hub nebo hmyzu je nezbytně nutné všechno zasažené dřevo co nejrychleji odstranit a spálit.

Poté si pořiďte nebo zapůjčete vysoušeč vzduchu, který obsahuje výměnné vložky a k provozu nepotřebuje žádnou energii. Cena je přijatelná a jsou běžně dostupné například v hobby marketech.

Platí však v místnosti větrat a udržovat stejnou pokojovou teplotu. Zvlášť důležité je to u dřevomorky. Jak radí odborníci, místo zasažené dřevomorkou se musí vyříznout a odstranit jeden až dva metry od okrajů.

Jsou-li zasažené i zdi, musí se osekat omítka a vydezinfikovat zdivo. Pokud je napadená podlaha, je nutno celou vytrhat a zároveň odstranit násyp pod ní do hloubky několika centimetrů. Postižené místo a okolí se opakovaně ošetří speciálním přípravkem, jímž se před položením preventivně natírá i nové dřevo.

Boj s dřevomorkou je náročný, takže je lepší ho svěřit odborníkům. Dřevokazný hmyz, nejčastěji roztoče, si na chatu zaneseme obvykle se starším nábytkem. Ten proto napřed zkontrolujte. Objevíte-li čerstvé výletové otvory, ošetřete nábytek některým z běžně prodávaných, vysoce účinných přípravků.

Dřevo potřebuje nový lak
Poté se můžeme pustit do lakování dřevěných částí, především těch vnějších. V zimě se kvůli mrazům a rozmrazování do dřeva dostává voda, která ho velmi ničí.

Ať už je tedy dřevo nové nebo staré, jednou za rok by se mělo nalakovat, jinak hrozí, že shnije. Aby byl konečný nátěr dokonale hladký a jednotlivé nátěry na sebe přilnuly, je nutné každou vrstvu nátěru po zaschnutí vybrousit.

Nezapomeneme také na plechové věci, ty potřebují nový nátěr, aby nedošlo ke korozi. Prohlédnout je třeba i střechu. Objevíme-li závadu, upřesníme její místo a rozsah nejlépe za deště na půdě, protože v místě poškození zatéká.

Z půdy střechu prohlížíme po každém vydatném lijáku nebo průtrži mračen. Při kontrole střechy zároveň prohlížíme stav okapů a komínu.

Chraňte si ruce
Než však začnete se všemi popsanými činnostmi, pořiďte si speciální rukavice. Při práci se dřevem, hřebíky či chemickými látkami se můžete velmi snadno poranit.

„Na trhu jsou speciální pracovní rukavice, určené pro každý druh práce a práci s různými pomůckami,“ říká Petr Dobrý zastupující značku Vileda, která vyrábí pracovní a úklidové prostředky.

Pomohou vám od škrábanců, mozolů a jiných poranění. Obzvlášť věnujte pozornost nákupu pracovních rukavic, pokud plánujete práci s chemikáliemi. „A aby vám rukavice dlouho vydržely, nezapomeňte je po každém použití opláchnout, nechat uschnout a nezmačkané je uschovat,“ dodává Petr Dobrý.

Jak pečovat o okapy?

Okapové žlaby zachycují dešťovou vodu stékající ze střechy a pomocí svodové roury ji odvádějí přes lapač splavenin (geiger) do kanalizačního potrubí. Tím chrání před promáčením fasádu, obvodové zdi a před podmáčením celý objekt a jeho nejbližší okolí.

Nejčastěji používaný materiál na výrobu žlabů je pozinkovaný či měděný plech. Oblibu získávají také barevné okapové systémy, ať už plastové z probarveného PVC či pouze poplastované.

Stav žlabů pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme z nich nečistoty. Používáme k tomu malou lopatku či drátěný kartáč. Pozinkované žlaby ještě pečlivě vytřeme a opatříme ochranným nátěrem. Listí a jiné nečistoty z ucpaného okapového svodu uvolníme pomocí dlouhého drátu.

„Těmto nebezpečným a nepříjemným pracím ve výškách se můžeme vyhnout, pořídíme-li si lapač listí,“ říká Jiří Rypota z firmy Marley, která se také zabývá výrobou ucelených okapových systémů, a dodává: „Existují dva typy, oblý a plochý, oba lze snadno nainstalovat do všech typů okapů.“

Základní opravy před létem lze stihnout s pomocí všech členů rodiny i za víkend

Autoři:Nejčtenější

Když si koupíte koženou pohovku za dvacet tisíc, budete sedět na igelitu

O koženou pohovku je třeba se starat přesně podle návodu výrobce.

Zatímco poměr masa v uzeninách už vnímá většina zákazníků, jen málokoho napadne, že pro nábytek označený jako kožený...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Za Prahou si postavili dům snů. Obavy z dřevostavby jsou zbytečné

Stavba domu trvala pět měsíců od kopnutí do země po stěhování do hotového.

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Architekti, kteří preferují surové stavby. Milují beton i kov

Architektům se podařilo přesvědčit klienta, aby beton v interiéru přístavby...

Jako červená nit se projekty studia Monoform vinou surové studené materiály, beton a kov. Najdete je nejen v interiéru,...

Farmářský dům se zcela vymyká představě zemědělského stavení

Nejvýraznějším prvkem domu jsou velkoformátové posuvné okenice zavěšené na...

Farmářský dům se čtyřmi ložnicemi, který stojí ve zvlněné zemědělské krajině americké Pensylvánie obklopený loukami a...

Nejlepší dřevěnou stavbou roku 2018 se stala kancelář na stromě

Celkový vítěz soutěže, projekt Tree Office. Návrh umožňuje pracovat nebo...

Do šestého ročníku největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice, Stavby s vůní dřeva 2018,...Najdete na iDNES.cz