Po zimě potřebuje chata ozdravnou kúru

aktualizováno 
Víkendové jízdy na chaty a chalupy jsou opět v plném proudu. Nečeká nás tam jen odpočinek, ale i spousta práce. Co všechno je třeba udělat? A jak to zvládnout? Běžný jarní úklid víkendového domku či chaty už nejspíš mají všichni za sebou.

Po zimě jste důkladně vyvětrali, vyprali záclony, ložní prádlo i oblečení, vydezinfikovali koupelnu a toaletu. Když je úklid hotov, přichází na řadu ozdravná kúra vlastní chaty.

Bojujeme se škůdci
Zimní a vlhké jarní počasí přispívá vzniku plísní a výskytu dřevokazných hub a hmyzu. Pokud zaznamenáte plíseň, ihned ji odstraňte pomocí dezinfekčních prostředků. Při výskytu hub nebo hmyzu je nezbytně nutné všechno zasažené dřevo co nejrychleji odstranit a spálit.

Poté si pořiďte nebo zapůjčete vysoušeč vzduchu, který obsahuje výměnné vložky a k provozu nepotřebuje žádnou energii. Cena je přijatelná a jsou běžně dostupné například v hobby marketech.

Platí však v místnosti větrat a udržovat stejnou pokojovou teplotu. Zvlášť důležité je to u dřevomorky. Jak radí odborníci, místo zasažené dřevomorkou se musí vyříznout a odstranit jeden až dva metry od okrajů.

Jsou-li zasažené i zdi, musí se osekat omítka a vydezinfikovat zdivo. Pokud je napadená podlaha, je nutno celou vytrhat a zároveň odstranit násyp pod ní do hloubky několika centimetrů. Postižené místo a okolí se opakovaně ošetří speciálním přípravkem, jímž se před položením preventivně natírá i nové dřevo.

Boj s dřevomorkou je náročný, takže je lepší ho svěřit odborníkům. Dřevokazný hmyz, nejčastěji roztoče, si na chatu zaneseme obvykle se starším nábytkem. Ten proto napřed zkontrolujte. Objevíte-li čerstvé výletové otvory, ošetřete nábytek některým z běžně prodávaných, vysoce účinných přípravků.

Dřevo potřebuje nový lak
Poté se můžeme pustit do lakování dřevěných částí, především těch vnějších. V zimě se kvůli mrazům a rozmrazování do dřeva dostává voda, která ho velmi ničí.

Ať už je tedy dřevo nové nebo staré, jednou za rok by se mělo nalakovat, jinak hrozí, že shnije. Aby byl konečný nátěr dokonale hladký a jednotlivé nátěry na sebe přilnuly, je nutné každou vrstvu nátěru po zaschnutí vybrousit.

Nezapomeneme také na plechové věci, ty potřebují nový nátěr, aby nedošlo ke korozi. Prohlédnout je třeba i střechu. Objevíme-li závadu, upřesníme její místo a rozsah nejlépe za deště na půdě, protože v místě poškození zatéká.

Z půdy střechu prohlížíme po každém vydatném lijáku nebo průtrži mračen. Při kontrole střechy zároveň prohlížíme stav okapů a komínu.

Chraňte si ruce
Než však začnete se všemi popsanými činnostmi, pořiďte si speciální rukavice. Při práci se dřevem, hřebíky či chemickými látkami se můžete velmi snadno poranit.

„Na trhu jsou speciální pracovní rukavice, určené pro každý druh práce a práci s různými pomůckami,“ říká Petr Dobrý zastupující značku Vileda, která vyrábí pracovní a úklidové prostředky.

Pomohou vám od škrábanců, mozolů a jiných poranění. Obzvlášť věnujte pozornost nákupu pracovních rukavic, pokud plánujete práci s chemikáliemi. „A aby vám rukavice dlouho vydržely, nezapomeňte je po každém použití opláchnout, nechat uschnout a nezmačkané je uschovat,“ dodává Petr Dobrý.

Jak pečovat o okapy?

Okapové žlaby zachycují dešťovou vodu stékající ze střechy a pomocí svodové roury ji odvádějí přes lapač splavenin (geiger) do kanalizačního potrubí. Tím chrání před promáčením fasádu, obvodové zdi a před podmáčením celý objekt a jeho nejbližší okolí.

Nejčastěji používaný materiál na výrobu žlabů je pozinkovaný či měděný plech. Oblibu získávají také barevné okapové systémy, ať už plastové z probarveného PVC či pouze poplastované.

Stav žlabů pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme z nich nečistoty. Používáme k tomu malou lopatku či drátěný kartáč. Pozinkované žlaby ještě pečlivě vytřeme a opatříme ochranným nátěrem. Listí a jiné nečistoty z ucpaného okapového svodu uvolníme pomocí dlouhého drátu.

„Těmto nebezpečným a nepříjemným pracím ve výškách se můžeme vyhnout, pořídíme-li si lapač listí,“ říká Jiří Rypota z firmy Marley, která se také zabývá výrobou ucelených okapových systémů, a dodává: „Existují dva typy, oblý a plochý, oba lze snadno nainstalovat do všech typů okapů.“

Základní opravy před létem lze stihnout s pomocí všech členů rodiny i za víkend

Autoři:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

V řadovém domku použila rodina řadu praktických nápadů. Peněz nelitují

Kuchyňský a jídelní kout je součástí obývacího pokoje, který francouzská okna...

Rodinný dům vypadá zvenku stejně jako několik dalších v této ulici. Interiér si však Simona a Pavel díky spolupráci s...

Borovice na podlaze moc nevydrží, vinyl s jejím dekorem je odolný

Vinyl s dekorem borovice sibiřské lze pořídit ve variantě lepené dílce, dílce...

Kdo by si chtěl dnes dopřát na podlahu borovici nebo buk, má problém, zejména v případě masivu, protože borovicové...

Stavba s největší vertikální zahradou ve střední Evropě je v Karlíně

Členitá fasáda se spoustou zeleně a rostlin napomáhá k dobrým akustickým...

Největší vertikální zahradou v České republice i střední Evropě se může pochlubit administrativní budova AFI Karlín...

Pronájem nového bytu 2+kk 65m2, Brandýs nad Labem
Pronájem nového bytu 2+kk 65m2, Brandýs nad Labem

Ivana Olbrachta, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
16 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz