Hlavní obytná část má zcela odlišnou dispozici od té původní. Majitelé chtěli

Hlavní obytná část má zcela odlišnou dispozici od té původní. Majitelé chtěli otevřený prostor, ale oddělenou jídelnu. Architektka to vyřešila příčkou, jejíž spodní část využila jako úložné prostory. | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Po patnácti letech je katalogový domek začal nudit. Tak ho přestavěli

  • 112
Patnáct let starý dům se manželé rozhodli zmodernizovat. Katalogový domek už nesplňoval současné nároky zevnitř ani zvenku. Náročná rekonstrukce začala interiérem.

Rekonstrukce byla velmi náročná, mnozí by raději postavili rovnou nový dům na jiném místě a starý prodali. Exteriér domu je totiž v úplně jiném stylu než interiér. Klasický domek se sedlovou střechou působí zvenčí velmi nenápadně.

Proměna začala uvnitř

"Když jsme tento dům před patnácti lety stavěli, přijeli jsme z USA, kde je nejrozšířenější klasický styl, na který jsme si zvykli a chtěli v něm žít i tady," vysvětlují Simona a David. Do razantního řešení se jim po letech nechtělo.

Věci se však vždy nějakým způsobem vyvíjejí a majitele už přestal původní interiér bavit. "Chtěli jsme něco víc současného. Začali jsme interiérem, chystáme se ještě upravit i exteriér, takže výsledek bude rozhodně kompaktnější," říkají.

Kuchyňský kout není na první pohled příliš velký, všechny spotřebiče se do něj však pohodlně vešly a Simoně na přípravu jídel prostor stačí. Zrcadlová plocha nad pracovní deskou prostor opticky zvětšuje.

Venku počítají s přírodními materiály, jako jsou kámen a dřevo, aby se navázalo na interiér, kde jsou také použity. Vnitřek domu je celý laděný v neutrálních tónech bílé, šedé, hnědé a béžové.

"Stavět znova jsme nechtěli, máme toto místo moc rádi. Ve stejné vesnici bydlí Simonini rodiče a máme to odtud blízko do Prahy," vypočítávají manželé své důvody.

Od začátku si přáli, aby interiér řešila Dája Šulcová ze studia Design line. "Je to naše dlouholetá kamarádka, ale hlavně známe její práci, která se nám líbí. Nemohli jsme si dovolit riskovat spolupráci s někým, koho neznáme," zdůvodňují své rozhodnutí.

Rekonstrukce trvala poměrně dlouho a investoři byli většinu času v zahraničí, takže neměli možnost na průběh nějak dohlížet, ani do něj zasahovat.
"Museli jsme mít jistotu, že naše představy byly správně pochopeny, a důležitá byla také vzájemná důvěra. Lépe jsme určitě vybrat nemohli, dopadlo to výborně a naše ´staronové´ bydlení si velice užíváme," chválí manželé konečný výsledek.

Police, stejně jako většina nábytku v domě, je vyrobena na míru podle návrhů architektky.

V domě se hodně bouralo, příčky se však zachovaly. "S dispozicí se příliš nehnulo, ale vše ostatní je dnes úplně jinak. Jsou zde nové podlahy, vestavěly se podhledy, do koupelny přibyla sauna a všechen nábytek je na míru. Jde tedy o úplně nové bydlení," tvrdí manželé.

Může se hodit

Toužíte po bydlení v rodinném domě? Vyberte si z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Jejich zadání bylo jednoduché: chtěli hlavně otevřenější prostor a bydlení vhodné pro rodinu. Dáje Šulcové jen ukazovali, co se jim líbí, společně se pak radili o zásadních věcech.

Během přestavby nastaly bohužel komplikace, a to dost podstatné. Při úpravách se totiž zjistilo, že původní stavba byla provedena nekvalitně. Rekonstrukce, která měla trvat čtyři až pět měsíců, se tak protáhla zhruba na rok. 

Interiér na přání

Spojovacím prvkem celého interiéru se staly přírodní materiály a barvy. Často se zde opakují lesklé plochy na textilu, obkladech i doplňcích. "Nábytek jsme chtěli funkční a designově velmi jednoduchý. Protože je vše na míru, dokonale sem padne. Pro náš domov je také charakteristické světlo a otevřenost prostoru," popisují majitelé.

V ložnici je velká postel a noční stolky se svítidly připomínajícími spíše klasický styl.

Do koupelny v patře je vstup přímo z ložnice.

Slovo architekta

Práce byla velmi příjemná. Oba manželé věděli, co chtějí, dokázali přesně popsat své potřeby a nároky. K dobrému pocitu z interiéru jistě přispěly i zvolené materiály, od lakovaných ploch až po kámen nebo dubové dřevo. Spolu s jednoduchými tvary se nám podařilo vytvořit, myslím, nadčasový interiér.
Nerada používám příliš výstřední a výrazné materiály a barvy, které se velmi rychle okoukají a přestanou být brzy zajímavé pro uživatele.
Dája Šulcová, DESIGN line

Bydlení v centru Prahy je neláká. Velkoměstského života si užijí díky své práci na cestách, doma jim vyhovuje klidnější prostředí, výhled do zeleně, zahrada a vlastní bazén.

"V devadesátých letech jsem žil v Praze asi dva roky, pak jsem začal podnikat v zahraničí a rozhodl se vybudovat místo pro rodinu na venkově. Toho rozhodnutí nelituji a naopak si myslím, že s přibývajícím věkem si budeme ještě víc jisti, že život na vesnici nám vyhovuje. Když chceme na dobrou večeři nebo do divadla, za půl hodiny jsme v Praze," říká David.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.