Plynový kotel stále vede

Ačkoliv se ceny za plyn zvyšují a mnozí se obávají dalšího růstu i v důsledku posledních událostí ve Spojených státech, přesto plyn zůstává pro většinu majitelů rodinných domů tím nejlepším řešením.
Ačkoliv se ceny za plyn zvyšují a mnozí se obávají dalšího růstu i v důsledku posledních událostí ve Spojených státech, přesto plyn zůstává pro většinu majitelů rodinných domů tím nejlepším řešením. Protože plynové kotle je možné snadno a pohodlně obsluhovat včetně tolik potřebné regulace. Navíc jde o ekologický provoz. Abyste však za tento komfort nezaplatili více peněz, než je nutné, musíte věnovat velkou pozornost výběru kotle a všem možným úsporným opatřením. "Kotel by se měl vybírat nejen podle finančních možností zájemce, ale také podle tepelných ztrát objektu, nároků na systém regulace a ekologický provoz či účinnost kotle," uvádí Antonín Minarčík z firmy Dakon, která je jedním z největších tuzemských výrobců plynových kotlů. "Zapomínat by se nemělo ani na možnost včasné indikace a zabezpečení poruchových stavů jako je zpětné proudění spalin či hlídání úniku tlaku v topném systému. Důležitým hlediskem při výběru kotle je i dostupnost a kvalita servisních služeb pro vybranou značku," doplňuje Bohumil Machačka z firmy Junkers, jednoho z největších evropských výrobců tepelné techniky.

Z čeho je možné vybírat

V první řadě záleží na tom, zda chcete kotel s přídavným, či vestavěným zásobníkem teplé užitkové vody nebo dáte přednost takzvanému průtočnému ohřevu vody. Dalším kritériem je to, jestli máte možnost napojit kotel do komína. Pokud ano a jeho konstrukce vyhovuje všem zásadám pro připojení plynového kotle, pak můžete zvolit klasický závěsný či stacionární (stojící na zemi) kotel. Pokud ne, pak lze vybrat kotel v provedení turbo". Jedná se o kotel s nuceným odtahem spalin přes venkovní zeď nebo, jestliže je kotel umístěný v podkroví, průchodem střechou ven. Při výběru kotle byste neměli zapomínat ani na bezpečnost. "Tak například bezpečnostní termostat, umístěný ve spalovací komoře kotle, sleduje teploty až do hodnoty 115 stupňů Celsia. Při dosažení vyšší teploty, což v praxi znamená zanesení výměníkových lamel sazemi, se kotel zablokuje proti dalšímu případnému zapálení hořáku a zabrání zničení výměníku," vysvětluje Bohumil Machačka. "Ztráta vody - tlaku většinou zapříčiní přetopení kotle nebo v horším případě zničení výměníku a kotlového čerpadla. Proto je do kotle vsazen tlakový nebo průtokový spínač pro sledování minimálního tlaku v topném systému. Ten zařízení vypne při poklesu a opět zapne při zvýšení tlaku nad nastavenou mez." Vybírat si můžete i mezi klasickým kotlem teplovodním a kondenzačním. Systém teplovodního klasického kotle je starší, lze jej napojit jak do otopného systému s radiátory, tak s podlahovým topením. Tyto kotle jsou nejhospodárnější, pokud pracují asi na osmdesát procent svého výkonu. U kondenzačních kotlů se uvádí výkon i více než sto procent. To proto, že při spalování plynu se využívá i takzvané latentní teplo (teplo obsažené ve spalinách, které u klasických kotlů odchází do komína) jako další zdroj energie. Pro jejich kvalitní výkon je však nutný nízkoteplotní spád, to znamená, že jsou ideální pro podlahové vytápění, kdy bývá výstupní teplota z kotle kolem 45 stupňů Celsia (při použití radiátorů bývá výstupní teplota asi 80 stupňů Celsia) a dále je vhodná jejich montáž při modernizaci samotížných topných systémů, kde se ponechá původní topný systém s velkým obsahem vody. "Některé typy kondenzačních kotlů jsou dnes schopné ušetřit až třicet procent provozních nákladů oproti klasickým plynovým kotlům a jejich prodejní cena stále klesá," vysvětluje Antonín Minarčík, "u některých výrobků je cena srovnatelná s klasickými plynovými kotli."

A jak dále šetřit?

Základem je dobře navržený otopný systém. To znamená i výběr správného výkonu kotle pro daný dům. Protože značně poddimenzovaný kotel vám místnosti nevytopí, předimenzovaný se nevyplatí. Také byste neměli pokoje přetápět. To znamená topit v daných místnostech jen tolik, aby v nich byla tepelná pohoda. To například v obývacím pokoji znamená 20 až 22 stupňů Celsia, v dětském pokoji kolem 20, v ložnici 16 až 18, v koupelně 24 a v chodbě 15 stupňů Celsia. Zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia se může spotřeba energie navýšit i o šest procent! Dalším úsporným opatřením je kvalitní regulace otopného systému. Můžete zvolit třeba radiátorové ventily s termostatickou hlavicí, které umožňují provádět automatickou regulaci teploty v místnosti a zamezí přebytečnému přetápění. Do topného sytému lze také zapojit termostat s časovým programátorem, kterým si můžete nastavit teplotu několikrát denně na sedm dnů v týdnu. Prostě podle vašich instrukcí termostat utlumí vytápění v době vaší nepřítomnosti nebo v noci. Další možností bývá regulace podle venkovní teploty. Moderní kotle mají tuto regulaci již vestavěnou v elektronice kotle. Důležitým požadavkem na kotel je plynulá regulace výkonu vytápění a ohřevu teplé užitkové vody.