Podívejte se, kdy byla naposledy provedena tlaková zkouška lahve. U této lahve...

Podívejte se, kdy byla naposledy provedena tlaková zkouška lahve. U této lahve byla provedena v roce 2011. | foto: Primagas

Vše o plynových lahvích. Není se čeho bát, říkají odborníci

  • 0
Každý asi zná propanbutanové lahve, které sloužily už v časech našich babiček. Dnes je jejich uplatnění ještě širší. Mezi veřejností však koluje řada mýtů a zkreslených informací. Přinášíme pět nejdůležitějších bodů, kterým je nutné věnovat pozornost.

Vytápění, vaření na chatě, kutilství nebo grilování jsou oblasti, kde má propan-butan nezastupitelnou roli.

"Díky nezávislosti propan-butanu na rozvodných sítích lze tento zdroj energie použít prakticky kdekoliv. Pokud jej odebíráte od kvalitních dodavatelů, je rozhodně bezpečný," říká Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG ze společnosti Primagas.

U LPG (Liquefied Petroleum Gas, zkapalněné ropné plyny známé pod označením propan, butan a propan-butan) jsou zásadní jak kvalita plynu, kterým jsou lahve plněny, tak výstupní kontroly a způsob, jakým se o lahve dodavatel stará.

Hasiči doporučují

hasič

Při skladování hořlavých látek dodržujte pravidla od Hasičského záchranného sboru ČR. Čtěte ZDE

"Pro nás je bezpečnost našich zákazníků naprosto stěžejní, proto pravidelně prověřujeme bezpečnost lahví. Lahve prochází pravidelnými kontrolami a periodickými zkouškami, investujeme do jejich údržby a oprav. Ročně opravíme cca 40 tisíc lahví," doplňuje Karlík.

Pokud si chce být spotřebitel jistý, že je jeho lahev správně naplněna kvalitním plynem a je tedy bezpečná, měl by dodržovat těchto pět základních rad:

Patero správného používání LPG v lahvích:

1. Nakupujte lahve od prověřených dodavatelů s neporušenou pečetí.
2. Nikdy si nenechte lahev opětovně doplnit plynem na čerpací stanici.
3. Kupujte lahve, které nejsou zjevně poškozené.
4. Ověřte si, že lahev má platnou periodickou zkoušku.
5. Při připojení spotřebiče dbejte bezpečnostních pokynů uvedených na lahvi a spotřebiči.

Pečlivě volte prodejní místa a prázdné lahve vyměňujte za plné pouze na označených prodejních místech prověřeného dodavatele. Jen u něj budete mít jistotu, že je lahev naplněna správně. Pečeť na ventilu lahve může mít podobu fólie nebo plomby. Je zárukou toho, že lahev byla řádně zkontrolována a profesionálním způsobem naplněna. Obsahuje plyn v odpovídající kvalitě a množství, a je tedy bezpečná.

Opětovné doplňování lahví na čerpacích stanicích je nelegální a nebezpečné. Takto neprofesionálně naplněná lahev není řádně zkontrolována. Hmotnost naplněného plynu může být nižší nebo vyšší, než povoluje norma, a plyn navíc nemusí být pro lahev vhodný. Nebezpečí hrozí ze strany pochybných dodavatelů. Zejména podezřele levný plyn pochází od nesolidních společností a může způsobit značné škody:

• může poškodit zařízení (hořáky, trubky, zásobník),
• může způsobit nižší výhřevnost (z nekvalitního plynu zůstává v zásobníku a lahvi, víc zbytků a nečistot, jejichž hromadění dlouhodobě snižuje efektivnost zásobníků a lahví,
• největší ztráty může přivodit na zdraví a životě vašich blízkých.

Vyhněte se koupi lahví, které vykazují známky poškození jako jsou například značné mechanické deformace, prohnutý límec lahve, rozsáhlá koroze, poškozený ventil apod.

Podívejte se, kdy byla naposledy provedena tlaková zkouška lahve. Je výhodou, pokud se firma o lahve stará velmi důkladně a pravidelně je kontroluje. Vybírejte si lahve, u kterých máte jistotu, že mají periodickou zkoušku platnou.

Značení plynové lahve

Lahev s platnou revizí prokazuje označení na límci obalu (lahve), kde je uvedeno poslední datum tlakové zkoušky. Při opakování tlakových zkoušek se nové datum revize značí buď dolů pod údaj o předchozí tlakové zkoušce, nebo vpravo. Pro lepší orientaci se obvykle poslední revize značí také na vršek lahve nástřikem nebo popisovačem.

Jak probíhá revize lahví: každá lahev na propan-butan podléhá pravidelné revizi, která probíhá ve specializovaném servisu. Každá lahev je při této proceduře zcela vyprázdněna, vymyta, je posouzen stav pláště lahve, odstraněn starý lak a nahrazen novým vysoce kvalitním vypalovaným lakem, ventil lahve je rozebrán a repasován, popřípadě dojde k nahrazení novým ventilem.

Zkompletovaná lahev pak musí projí tlakovou zkouškou. Je naplněna inertním plynem několikanásobně vyšším než provozním tlakem. Pouze taková lahev je poté bezpečná pro spotřebitele. Každá lahev musí být při distribuci k zákazníkovi opatřená informačním štítkem, který je nedílnou součástí lahve.

Běžná PB lahev je použitelná maximálně 10 let od poslední platné revize. U organizací splňujících nejpřísnější kvalitativní kriteria je doba použitelnosti prodloužena na 15 let od poslední platné revize.

Jakékoliv lahve s posledním tlakovou zkouškou starší než 15 let není možno prodejcem plnit. Zákazníkovi nevyhoví ani když jeho lahev bude vykazovat znaky koroze, bude problém s ventilem nebo se prokáže jakýkoliv únik propan-butanu. Takovéto lahve se nesmí plnit ani distribuovat.  

Dbejte na to, aby lahev byla připojena na spotřebič dle pokynů výrobce. Překontrolujte těsnost připojení mýdlovým roztokem. Nenechávejte lahve na přímém slunci. Lahve skladujte mimo zdroje tepla, mimo sklepní prostory, v poloze nastojato.

Problémy s plynovou lahví

Druhy propanbutanových lahví a jejich využití

  • 2kg – pro svou lehkost a snadnou manipulaci vhodná pro kempingové účely (lampa, vařič, ohřívač). Tento druh lahve se připojuje na spotřebič přímo bez regulátoru, lahev má kuličkový ventil
  • 5kg – vzhledem ke své velikosti se používá převážně ve spotřebičích pro kempy a karavany nebo v plynových grilech
  • 10kg – základní typ lahve určený pro široké využití v domácnosti, zejména pro sporáky, zahradní grily a mobilní ohřívače. Připojuje se gumovou tlakovou hadicí na spotřebič přes regulátor tlaku. Uplatňuje se i např. při stánkovém prodeji na topení, vaření či pečení.
  • 33kg – vzhledem k velkému objemu je nejvhodnější pro podnikatelské a průmyslové účely, např. ve stavebnictví na izolační práce, temperování a vytápění staveb a sociálních zařízení, na tavení asfaltů při údržbě silnic, na ohřev vody nebo vytápění místností, skladů či menších dílen, k zajištění dostatku energie na vaření pokrmů a ohřev vody v restauracích.

Co je LPG

Liquefied Petroleum Gas (zkráceně LPG) jsou zkapalněné ropné plyny. Pod tímto novodobějším názvem se ukrývají plyny propan, butan a nejčastěji jejich směs propan-butan. Za normální teploty a tlaku se LPG vyskytuje v plynném skupenství.

Po vystavení tlaku nebo po ochlazení se mění na kapalinu, kterou lze jednoduše převážet a skladovat. LPG je v přirozeném stavu bezbarvý a nezapáchá. Silně zapáchající prvek odorant se do plynu přidává z bezpečnostních důvodů. Díky němu je sebemenší únik LPG snadno a rychle detekován.