Plovoucí dům

Plovoucí dům - Jako venkovní materiály se nejčastěji používají platanové či kamenné fasády. Zábradlí jsou obvykle z oceli s laminátovými skly. | foto: Profimedia.cz

Plovoucí dům: připravte se na globální oteplování včas

  • 37
Nemovitosti na pobřeží již kupce nelákají, jedním z důvodů bude bezesporu zvyšující se hladina moří. K tomuto problému se postavila zcela novým a kreativním způsobem dánská společnost AquaDomi, a to výstavbou plovoucích domků, restaurací, kanceláří a dokonce i hotelů.

Původně byly plovoucí domy navrženy pro vřesoviště přístavních evropských a skandinávských oblastí, jež bývaly úspěšnými průmyslovými středisky, ale nyní představují ideální místo pro výstavbu plovoucích předměstí.

Plovoucí dům

Tato plovoucí obydlí jsou na trhu již v osmnácti zemích napříč Evropou, Středním východem a Karibikem.

Oblíbené jsou zvláště díky jednotlivým modulům, ze kterých se stavba skládá a které mohou být přidány či přemístěny podle přání zákazníka, jak tvrdí Henning Majgaard Nielsen, hlavní představitel dánské společnosti AquaDomi.

Plovoucí domy se skládají z různého počtu místností, rozdílných funkcí a vybavení. Standardem je obývací pokoj, ložnice, kuchyň a koupelna.

Domy jsou vybaveny vlastními zahrádkami a terasami. Balkony či atria mohou být připojeny k domu, případně umístěny na střeše plovoucího obydlí.

Přestavovat můžete i po nastěhování
Dům lze kdykoliv rozšířit či pozměnit, stačí pouze přidat nebo přesunout již existující část.

Plovoucí dům

Skutečnost, že stavba pluje na vodě, umožňuje snadnou manipulaci s jednotlivými díly. Příkladem rozšíření domu může být ložnice, kancelář nebo pokoj pro děti.

Naopak ve chvíli, kdy ratolesti dospějí, lze jejich místnost přesunout či změnit. Tato přístavba může být později odstraněna a nebo se z ní vytvoří základ pro nový dům.

Chcete dlaždičky? Máte je mít
Nejběžnější verze plovoucího obydlí představuje jednopodlažní nebo dvoupodlažní dům. Základní plovoucí konstrukce je obvykle betonová, umělohmotná či ocelová, tedy solidní a zatížená tak, aby dobře držela stabilitu.

Horní části stavby jsou zpravidla zastoupeny lehkými materiály. Paluba se vyrábí nejčastěji ze dřeva. 

Má-li zákazník v oblibě dlaždičky, není problém je vsadit na stěny nebo na podlahy. Pokud klient vyžaduje na určitou část mramor či žulu, používá se speciálně vyrobená odlehčená italská verze o šířce 2-5mm doplněná hliníkem.

Díky těmto vlastnostem je možné navrhnout a využít na stavbu plovoucího domu moderní a netradiční velikosti i vzory.

Tato hliníková podpůrná součást byla původně vyvinuta pro vesmírný a letecký průmysl, pro něž jsou odolné a odlehčené materiály zásadní.

Plovoucí dům

Jako venkovní materiály se nejčastěji používají platanové či kamenné fasády. Zábradlí jsou obvykle z oceli s laminátovými skly.

Žádný z těchto venkovních materiálů nepotřebuje speciální údržbu, doporučuje se pouze občasné omytí.

Domky jsou velice dobře izolovány a zpravidla vybaveny topením v podlaze, aby se ušetřil vnitřní prostor.

Standardní možnosti zateplení představuje: elektřina, zemní plyn, topný olej, horký vzduch nebo radiátor. A kdo má rád romantické večery, může si do obývacího pokoje objednat i krb. 

Plovoucí dům

Voda a její odpad, elektřina, telefon a internet jsou napojeny na veřejnou infrastrukturu stejným způsobem jako tradiční domy na pevnině.

Plovoucí domy jsou navrhovány tak, aby přestály extrémní nepříznivé počasí. Některé z nich se mohou pochlubit překonáním již několika tuhých zim ve zmrzlé mořské vodě, a to bez jakékoliv úhony.

Také s přílivem a odlivem si snadno poradí speciálně navržený automaticky ukotvující systém.

Stačí vám několik milionů
Druhů a typů těchto příbytků je bezpočet, ale pro představu: standardní rodinný typ domku Family Basic A160, včetně dvou balkonů a střešní terasy, měří 160 m2.
Dále zahrnuje dva obývací pokoje, jídelnu, kuchyň, koupelnu a tři ložnice. Podlahy jsou zpravidla mahagonové, podobné lodním palubám. Cena za tento typ obydlí se pohybuje kolem deseti milionů korun.

Plovoucí dům

Za skromnější plovoucí domek navržený pro dvě osoby s kuchyní, obývacím pokojem, jednou ložnicí, koupelnou a terasou byste zaplatili okolo čtyř a půl milionu korun.

Na druhou stranu pořízení dvoupatrové kavárny pro sto šedesát šest hostů (384 m2) se šesti toaletami, prostornou kuchyní a výtahem z kuchyně do prvního patra by vás přišlo na dvacet dva a půl milionu korun.

Na trhu je i sedmnáctipokojový plovoucí hotel se saunou, střešní terasou a barem za cenu tři sta padesát jedna milionů korun včetně dopravy a ukotvení.

Dodávka plovoucích obydlí se pohybuje mezi třemi až čtyřmi měsíci od data objednávky.

Plovoucí dům

Výhodou těchto plovoucích rezidencí není jen pohodlí a prostornost, ale zejména svoboda pohybu. Není proto divu, že jsou tyto plovoucí domky k vidění podél celého evropského pobřeží.

Jejich rozšíření po celém světě, zvláště pak v okolí ostrovů, je již pouhou otázkou času.

Připusťme však, že společnost AquaDomi svými odvážnými projekty zcela mění realitní domény v nábřežních a přímořských oblastech a bude velice zajímavé sledovat, zda se jejich předpověď "plovoucích měst" naplní.

Nejluxusnější hotel na vodě
Nemůžete si prozatím dovolit multimilionovou jachtu? Možná by bylo pro vás schůdnější pronajmutí nejluxusnějšího plavidla na světě.

Boatel, hotel na vodě


Australský Boatel, či také Ritz na vodě, se může pochlubit nádherným panoramatickým výhledem z oken, dále přepychovými ložnicemi, prostornými koupelnami, plně vybavenými kuchyněmi, verandami a širokými schodišti. 

Boatel se jako první pyšní pětihvězdičkovým oceněním hausbótu v rámci AAA turistického hodnocení. Jedná se o organizaci, která hodnotí hotely, motely a karavanové parky po celé Austrálii. Boatel může být dočasně i váš - za dvě stě australských dolarů na osobu a noc.