Plavejte doma na zahradě aneb jak vybrat bazén

  • 22
Vlastní bazén - někomu stačí na zahradě větší "vana", jiný si nechá postavit "koupaliště". Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, čeká vás stavba se vším všudy. Kdo má dost prostoru a nehledí na finanční výdaje, nechává si většinou na zahradě stavět zapuštěný bazén. Kdo má místa i peněz méně nebo prostě není tak náročný, kupuje si nadzemní či jen nafukovací typ.

"Mnoho lidí si vyzkouší výhody vlastního bazénu a často se po několika sezonách rozhodnou vyměnit nadzemní bazén za zapuštěný," tvrdí Rudolf Pejša z firmy Bazény Desjoyaux. Bazén v zemi si většinou zvolí i ti, kteří stavějí nový dům.

Zapuštěné bazény, na rozdíl od nafukovacích a nadzemních, se pořizují na dlouhá léta, takže výběr umístění, tvaru, velikosti i vybavení je velice důležitý. Bazén vždy navrhne a smontuje specializovaná firma.

Vše promyslete dopředu
"Na stavbu zapuštěného bazénu většího než 16 metrů čtverečních je zapotřebí stavební povolení," vysvětluje Lukáš Dušek ze společnosti Piscines Waterair, která prodává bazény. "Proto vše plánujte s předstihem." Složku dokumentů pro stavební úřad by měla poskytnout každá specializovaná firma, která zapuštěné bazény nabízí.

Až jí budete zadávat zakázku, seznamte se s kompletní nabídkou a ujistěte se, zda cena zahrnuje i příslušenství. Standardním vybavením bazénů bývají schůdky či žebřík, síťka na nečistoty, kartáč, teploměr a manuální vysavač. Užitečná je i plachta či navíjecí a lamelová roleta na zakrytí.

Návrh, který bývá bezplatný nebo v ceně bazénu, by se neměl dělat od stolu a odborník by měl předem vidět místo, kde se bude bazén nacházet. Může tak odhalit problémy, které zpočátku nebyly vidět, třeba špatný přístup techniky na stavbu.

Pak připraví časový harmonogram - celá stavba může být hotová do 14 dní. Stavební výkop a základovou betonovou desku však některé firmy nezahrnují do ceny, jiné dokonce tuto službu ani nezajišťují.

Nejlépe na jih
Měli byste si také předem rozmyslet, jaké vybavení v bazénu chcete, protože dodatečným předěláváním může dojít k tomu, že bude nutné bourat již hotovou práci.

Ideálním místem pro zapuštěný bazén je jižní strana domu, ničím nezastíněná, napojená přímo na terasu a mimo zraky kolemjdoucích. "Vodní plocha by určitě neměla zabírat většinu zahrady," upozorňuje Lukáš Dušek.

Na bazén by neměl vrhat stín štít domu ani vysoký strom či keř, z nějž by navíc mohlo do vody padat listí, pyl a větvičky. Přístup od domu či třeba od venkovní terasy k bazénu by měl být přímý a případná odpočinková plocha u něj dostatečně v soukromí.

"Pokud je pozemek ve svahu, je nutná konzultace se statikem, který navrhne vhodná opatření, například opěrné zdi," radí Roman Malý ze společnosti Mountfiled, která se zabývá prodejem bazénů a příslušenství. Pokud je zapuštěný bazén z hotového korpusu z plastu, sklolaminátu či nerezu, vsadí se jednoduše do výkopu.

"Má-li železobetonovou konstrukci, připraví pracovníci firmy takzvané ztracené bednění, vyztuží stěny a vybetonují dno," popisuje Rudolf Pejša. Pak přijde na řadu obrubní dlažba a pokrytí vnitřku bazénu fólií z PVC v celé řadě odstínů, včetně imitace mozaiky.

Žádnému bazénu nesmí chybět filtrační jednotka nebo písková filtrace. Umístit ji můžete v technické místnosti domu nebo v zahradním domku. U svažitého pozemku je možné filtraci zabudovat do svahu pod bazénem, u některých typů bazénů i pod římská schodiště.

Chcete-li se koupat, aniž byste se museli ohlížet na počasí, je dobré si pořídit zastřešení, které může být nízké, či dokonce podchozí. Většinou je na kolejnicích nebo kolečkách a lze je tak teleskopicky shrnout za bazén. Vstupní dveře mohou být v čele nebo z boku. "Konstrukce zastřešení se nejčastěji vyrábí z hliníkových profilů a polykarbonátové výplně," říká Roman Malý.

"Obloukové posuvné zastřešení na bazén o rozměru šest krát tři metry přijde asi na 90 tisíc korun." Některé zastřešené bazény se stavějí přímo ke stěně domu a vypadají spíše jako zimní zahrada.

S vybavením roste cena
Někdo si svůj bazén nedokáže představit bez dalších doplňků, jako je třeba protiproud. Rázem se i z menšího bazénu stane ten, v němž se dá plavat. Bude to stát dalších 40 až 60 tisíc korun. Podobně je to s jinými specialitami, jako je osvětlení bazénu, za které zaplatíte od 3500 korun.

K filtraci je možné připojit třeba vytápění - elektrické topení v ceně od 10 tisíc korun, solární systémy, tepelná čerpadla nebo výměník, který se napojí na vytápění v domě.

"Zákazníci nejčastěji žádají podhladinové osvětlení, masážní trysky, protiproud či sprchu na sluneční ohřev," vypočítává Lukáš Dušek. Ta stojí kolem deseti tisíc korun.

10 RAD Jak si pořídit bazén

1. Volte podle možností
Typ bazénu vybírejte podle toho, k jakému účelu bude sloužit, jak často a jak dlouho. Velikost a tvar přizpůsobte volnému prostoru na zahradě a také finančním možnostem, protože platí: čím větší, tím dražší.

2. Nechte si poradit
Vybíráte-li bazén v obchodě, nechte si poradit, jak jej správně postavit a umístit. Odborníci by měli být nápomocni i při výběru příslušenství, pokud není součástí bazénu - filtrace, schůdků, síťky, kartáče a bazénové chemie.

3. Dejte na reference
Firmu na stavbu zapuštěného bazénu vybírejte podle referencí a na doporučení. Pozornost věnujte také cenové politice, protože každá firma má jiný způsob účtování. Informujte se, zda cena zahrnuje kompletní dodávku na klíč včetně vybavení, nebo jestli jde pouze o základní cenu. Firma by měla zajišťovat i následný servis. Je lepší, pokud firma sídlí v blízkosti vašeho bydliště, ušetříte čas i peníze za dopravu.

4. Nepodceňujte záruky
Kvalitu poznáte i podle toho, jak dlouhou záruční dobu firma na bazén a příslušenství poskytuje. Zákonnou dvouletou záruku dnes dává jen ta, která ji bere jako nutné zlo. Seriózní firmy nabízejí prodloužené záruky například sedm, deset, ale někdy třeba až 30 let.

5. Věnujte se údržbě
Ať již jste si pořídili jakýkoli typ bazénu, nezapomínejte ho pravidelně udržovat. Můžete si koupit krycí plachtu nebo roletu, aby do bazénu nepadaly nečistoty a voda přes noc nevychladla.

6. Používejte chemii
Přípravky na údržbu volte podle tvrdosti vody. Pravidelně měřte pH vody a speciálními přípravky je snižujte nebo zvyšujte. Dezinfikujte vodu chlorovými tabletami nebo jiným, třeba bezchlorovým způsobem. Pokud je voda i přes veškerou údržbu kalná, zavolejte specializovanou firmu.

7. Pořiďte si sprchu
Sprcha je důležitým vybavením bazénu, protože důslednou hygienou, tedy sprchováním před koupáním, je možné udržet vodu v bazénu čistou a ušetřit výdaje na zvýšené množství bazénové chemie. Oblíbené jsou dnes k venkovním bazénům solární sprchy na sluneční ohřev.

8. Nezapomeňte na filtraci
Vodu je nutné filtrovat několikrát denně. Pořiďte si kvalitní filtrační jednotku či pískovou filtraci a její velikost a kapacitu vybírejte podle bazénu. Vše může být v jednom bloku u bazénu nebo část zařízení můžete umístit do technické místnosti či zahradního domku.

9. Dejte pozor na uklouznutí
Obrubu zapuštěného bazénu a případně i odpočívací plochu u něj si nechte udělat z protiskluzové keramické dlažby, v opačném případě budete mít okolo bazénu brzy „klouzačku“. Obruby by měly být ve výšce okolního terénu, předejdete tak poranění palců u nohou. Dlažba u bazénu by sice měla být protiskluzová, ale nikoli příliš drsná, aby se po ní dobře chodilo, nebo se na ní pohodlně leželo.

10. Bazén kontrolujte
Všechny typy bazénů je nutné před sezonou zkontrolovat - hlavně rozvody a spoje, aby byla zaručena stabilita bazénu a jeho vodotěsnost. Zjistěte, zda není popraskaná či odlepená dlažba kolem bazénu. Než budete dopouštět vodu, důkladně vysajte nečistoty ze dna i stěn a spusťte filtrační zařízení.

Od domu či terasy k bazénu by měl být pohodlný přístup. Mít bazén přímo u domu je ideální řešení.