Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plast v koupelně: ústup nebo boom?

aktualizováno 
Přestože mnozí mohou pohlížet na výrobky z plastu skrz prsty, poslední trendy ukazují, že tento materiál nemusí být vždy synonymem pro nekvalitu, kýč a láci. Plastu si začali všímat i designéři a za mnohý "bonbonek" zaplatíte často více, než je milo.

Od doby, kdy vznikl první plast (celuloid - náhrada za slonovinu na výrobu kulečníkových koulí), uplyne v příštím roce již 150 let. A dnes se bez plastu (třeba skrytého nebo maskovaného) moderní koupelna neobejde. V rozumné míře a kultivované formě zpracování může plast koupelnu dokonce esteticky povyšovat.

„Plast se musí v koupelně používat s rozmyslem - ne jako levná náhražka,“ zdůrazňuje Jana Bartakovičová z firmy Koupelny Praha. „Většina Čechů se snaží na koupelně ušetřit peníze, které předtím okázale vyplýtvali jinde. Ale například v Itálii je koupelna jednou z hlavních místností bytu. Má to logiku: člověk potřebuje relaxovat, ne šetřit na vlastním pohodlí.“

Plasty, o kterých nevíte
Plastový základ odhalíte u sprchové hlavice i u většiny kartuší pro vodovodní baterie. Důvody jsou v obou případech zřejmé. Funkčnost vodovodní kartuše zajišťují keramické destičky: kovové provedení samotné kartuše by sice o něco prodloužilo životnost, ale zároveň by ztížilo těsnění a ve výsledku baterii prodražilo.

U sprchových hlavic je podstatným argumentem hmotnost: „Hlavice ze směsi umělých hmot jsou speciálně vylehčené,“ vysvětluje Jan Fiala z pražské firmy Aliseo.

„Když vám taková hlavice vyklouzne z ruky, neporaní vás ani neotluče vanu. Vyústění trysek je zase ze silikonu, který brání usazování vodního kamene.“ Kromě toho je plast pružný a přizpůsobivý: díky tomu lze vyrobit sprchu s přepínáním jednotlivých funkcí (masážní, relaxační, prudký proud). U kovového provedení by podobné přepínání bylo nemyslitelné.

Významné využití nachází plast i v luxusních klozetech (designové sety Il Bagno Alessi a Mylife značky Laufen). „Plast ovšem zůstává skrytý,“ zdůrazňuje Ingrid Hejkalová ze společnosti Laufen CZ.

„Firma Geberit nám dodává plastové splachovací nádržky, které se vkládají do luxusních keramických nádrží. Díky tomu není keramický střep přímo ochlazován splachovací vodou, což zabraňuje kondenzaci vodní páry na vnějším povrchu nádrže. Přínosem je tedy jednodušší údržba a dokonalý vzhled klozetu.“

Také splachovací mechanismy u většiny klozetů s keramickou nádržkou zůstávají nadále plastové. Plastu využívá i skrytý přepadový systém Clou pro umyvadla (Laufen).

další foto

Ač se tak netváří, rovněž koupelnová svítidla mají často základ z plastu - akrylátu. Skupina těchto umělých materiálů je schopna věrně imitovat jak opálové sklo, tak i chromované díly.

„Celkovou tendencí je ústup plastu a snaha zakrýt ho i tam, kde je jeho použití nezbytné,“ tvrdí přesto Jiří Dostál, majitel firmy Aliseo.

„Nejčastěji se používá takzvaný ABS plast, který je pevný a dobře tvarovatelný. Výrobci se však vesměs snaží vzbudit iluzi lesklého chromu nebo dokonce nerezu.“ Jak toho docilují? Na poměděný ABS plast nanášejí galvanizací vrstvu chromu či nerezové oceli (levnější, ale méně trvanlivou variantou je nastříkání vrstvičky kovu ve vakuu přímo na plastový základ).

Plasty viditelné
Jsou ovšem designéři zvučných jmen, kteří se za plast nestydí ani trochu: třeba Philippe Starck vytvořil nedávno pro firmu Duravit působivou sérii plastových skříněk do koupelny (Starck 3). Rozhodně nejde o levný výrobek - jedna skříňka vychází zhruba na 40 000 korun. Provokace pro snoby? Možná, ale skříňky jsou lehoučké jako papír a působí elegantně...

Mezi běžnými koupelnovými plasty, které se dobrovolně tváří jako umělý materiál, dnes vládnou akryláty (patří do široké skupiny termoplastů).

Jde o velmi tvrdou, houževnatou, chemicky i tepelně odolnou a dobře tvarovatelnou hmotu, která má navíc výborné izolační vlastnosti. Nejznámějšími akryláty na trhu jsou Lucite a Perspex.

ČTYŘI DŮVODY PRO

1. technologie výroby (plast lze ohýbat a tvarovat)
2. bezpečnost (plast je při běžném užívání nerozbitný)
3. cena (plast je levnější)
4. hmotnost (plast je podstatně lehčí než kov)

Lucite i s antibakteriální úpravou
Od padesátých let se vyrábí Lucite - akrylát, který vytváří trojrozměrnou síť a vyniká pevností, hladkostí a lesklým stálobarevným povrchem. Díky tomu, že je příjemný na dotek a teplo uchovává daleko lépe než smalt, nachází hojné využití především v koupelně: vyrábějí se z něj vany, sprchové vaničky i celé kabiny, ale také umyvadla či koupelnové příslušenství.

Pokud si potrpíte na hygienu, je tu pro vás Lucite Care s antibakteriální úpravou Microban. Tato látka se na povrch akrylátové desky nanáší už při výrobě a po celou dobu životnosti vany či umyvadla je spolehlivě chrání před 99 procenty všech mikroorganismů. Pro lidi a zvířata je přitom microban zcela neškodný (přidává se například do deodorantů, mýdel či zubních past).

Máte-li strach používat v koupelně elegantní, leč bohužel rozbitné sklo, už pro vás existuje řešení: originální materiál Lucite Ice nabízí povrch matného skla. Je lehký, na dotek hladký - a hlavně pevný a nerozbitný. Na výběr máte značné množství odstínů.

Perspex jen pro bohaté
Ještě delší historii má Perspex – vyrábí se od roku 1934. Tento transparentní materiál (na pohled podobný hmotě Lucite Ice) většina z vás důvěrně zná - pod obecným označením plexisklo. Ve srovnání se sklem má poloviční hmotnost, je dokonale průhledný a netříští se.

Vyniká rovněž pevností v ohybu a odolává jak běžným chemikáliím, tak i povětrnosti. Jeho otěruvzdornost je srovnatelná s hliníkem. Pro všechny zmíněné vlastnosti nachází uplatnění nejen v interiéru, nýbrž i ve stavebnictví.

Před šedesáti lety byl využit pro vylodění spojenců v Normandii (přes půl milionu speciálních reflektorů), na veletrhu v Lipsku 1959 se v barevné vaně z Perspexu zhlédl Nikita Chruščov a objednal si „rudou koupel“ do Kremlu. K hromadnému rozšíření van z Perspexu však dochází až v 80. letech (ve Velké Británii byly z tohoto materiálu dvě třetiny nově vyrobených van).

Ve srovnání s materiálem Lucite je ovšem Perspex dražší - a to je hlavní důvod, proč se v našich koupelnách masově nerozšířil. Uplatnění nachází především v designu a užitém umění, ale jeho možnosti jsou téměř neomezené.

další foto

Obyčejná koupelna: PVC, silikon
Vraťme se do obyčejné koupelny. Tam se uplatní polymery: polyvinylchlorid (PVC, ve směsi se změkčovadly ohebné) a vysokomolekulární silikony (silikonové kaučuky či pryže, odolné v rozmezí teplot od -60 do +200 stupňů Celsia).

PVC lze běžně použít na podlahu nebo odpadová potrubí, ale také na koupelnové předložky či podložky do vany (pěněné PVC na polyesterové nosné síti). Aby vám na hladkém povrchu „neujely“, dají se pevně uchytit k podkladu pomocí přísavek.

Silikon nachází největší uplatnění v ústí sprchových hlavic. Jeho hladkost a pružnost plní hned dvě funkce zároveň: brání usazování vodního kamene a umožňuje přepínání mechanismu sprchy na různou šířku nebo intenzitu proudu. Navíc v konstrukci sprchy může působit i esteticky.
 
Levný polypropylén
Do velké skupiny termoplastů (plastické hmoty, které účinkem tepla přecházejí znovu do plastického stavu a ochlazením zase tuhnou) patří nejen akryláty, ale také polypropylény, jichž využívají výrobci plastových koupelnových skříněk.

Ty sice nepředstavují designovou špičku, ale některé z nich jsou pohledově přijatelné a cenově lákavé. „Velké plastové skříňky jsou dnes v podstatě neprodejné,“ přiznává Bohumil Novotný, ředitel firmy Jokey Bohemia, která je hlavním českým výrobcem koupelnového vybavení z plastu.

„Odlévání z velkých forem totiž výrobky zásadním způsobem prodraží. Ale pokud žádný rozměr skříňky nepřesáhne 60 centimetrů, měla by se cena pohybovat v rozmezí 500 až 2000 korun.“

Jaké sedátko
Rovněž u sedátek na WC nachází hojné uplatnění plast. Pokud nezvolíte dražší sedátko dřevěné, můžete je mít ze tří druhů plastu: termoplastu, duroplastu nebo ABS plastu.

Nejlevnější variantu představuje sedátko z termoplastu: měkký a pružný materiál v tenké vrstvě má poměrně malou odolnost, ale sedátko pořídíte zhruba za stokorunu. Sedátko z duroplastu (500 až 900 Kč) je tvrdší, silnější a působí elegantněji. Nejodolnější je silnovrstvé sedátko z ABS plastu (800 až 1500 Kč).

Plastické hmoty představují zcela svébytný typ materiálů, které nám mohou život výrazně ulehčovat. Mají své nesporné výhody a zdaleka neplatí obecně vžitý předsudek, že jsou nevkusné. Za kýč totiž nemůže materiál - ten z jakéhokoli materiálu vytvářejí lidé...

Více článků o bydlení: LIVING

Plast se musí v koupelně používat s rozmyslem - ne jako levná náhražka.

Zkosená vana

Umyvadlová baterie s modrou plastovou pákou.

Plastu využívají i designové série koupelnových skříněk (kolekce Mylife od firmy Laufen).

Plastu využívají i designové série koupelnových skříněk (kolekce Mylife od firmy Laufen).

Plastu využívají i designové série koupelnových skříněk (kolekce Mylife od firmy Laufen).

Sprchové vaničky mohou být buď smaltované, nebo akrylátové (dnes převažují). V obou variantách ovšem materiál pruží, což může časem vést k odtržení obvodového těsnění a usazování plísně ve škvíře. Proto přišla německá firma Hüppe se „zlatou střední“ variantou: její materiál Marano je drcený mramor v umělé pryskyřici. Zákazníka bude více zajímat, že materiál tlumí hluk dopadající vody a opravdu nepruží (od 10 000 Kč).

Vany Ravak jsou z kvalitního akrylátu Lucite a nabízejí na míru vytvořené podhlavníky i madla z potahovaného polyuretanu.

Vany Ravak jsou z kvalitního akrylátu Lucite a nabízejí na míru vytvořené podhlavníky i madla z potahovaného polyuretanu.

Vanová baterie

Umyvadlová baterie s plastovými doplňky je módním hitem.

Koupelnová skříňka Solo z termoplastu (59 x 50 x 15,5 cm) stojí 1385 Kč včetně DPH.

Chcete, aby se vaše děti nebo staří rodiče cítili ve vaně a jejím okolí opravdu bezpečně? Právě k tomu slouží koupelnové podložky a předložky Sympa-Nova z pěněného PVC na polyesterové nosné síti. Od německé firmy Friedola je k nám dováží společnost Jokey Bohemia, odolávají vodě a pomocí přísavek se dají pevně uchytit k podkladu. Prodávají se v rolích, ale i různě tvarované. V sortimentu Baumaxu najdete role šířky 65 cm (199 Kč za běžný metr) nebo 130 cm (429 Kč za běžný metr).

Pojízdný regál Messina (výroba Wenko, dovoz Jokey Bohemia) nabízí na chromované konstrukci 3 až 5 plastových šuplíků (modré či bílé, 900 až 1200 Kč)
Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Další z rubriky

Voda tekla naštěstí jen hodinu a půl. Pohled do bytu od...
Časovaná bomba. Prohnilou vodovodní hadičkou mu vyteklo 500 litrů vody

Roman Holba bydlí v osmém patře panelového domu v Brně. Ráno odešel do práce a v půl desáté mu volali sousedé, že...

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...
Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte...

Důležitou roli hraje i způsob pokládky a velikost spár. Například...
Jakou a kam volit keramickou dlažbu, radí architekt Jan Ranný

Přírodní kámen, dřevo a keramická dlažba patří v architektuře mezi tradiční materiály. Z této trojice se díky novým...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.