Při odchodu topení nevypínejte, ale snižte teplotu na 15 stupňů

Při odchodu topení nevypínejte, ale snižte teplotu na 15 stupňů | foto: Profimedia.cz

Pět rad, jak co nejrychleji zbavit dům „omrzlin“

  • 2
Vrátili jste se domů z hor a voda v topení zamrzla. Stejné je to s potrubím a toaletou. Nemluvě o oknech, která přimrzají a kroutí se. Přinášíme řešení pěti zimních problémů v domě, bytě a na chalupě.

1. Zamrzlo ústřední topení

Rozpínavý led může roztrhnout potrubí či topná tělesa. "Po rozmrznutí může unikající voda způsobit další škody na zařízení či konstrukcích," varuje Tomáš Růžička z projekční kanceláře Růžička a partneři. "Led může zničit i oběhové čerpadlo, případně kotel," doplňuje Pavel Jíša z AAA - Záchranné technické služby.

Řešení: Celou soustavu ohřejte krbem, infrazářiči, olejovými či elektrickými radiátory. Při rozmrzání sledujte, zda voda neuniká. Pokud ano, zachyťte ji do nádob a zavolejte servis. Při poškození bude třeba vodu vypustit a část potrubí vyměnit.

Prevence: Do vody v topné soustavě přidejte nemrznoucí směs, pět litrů stojí asi 500 korun. "Použijte směs schválenou výrobcem kotle, abyste dodrželi záruční podmínky," upozorňuje Tomáš Růžička.

Když při mrazech odcházíte ven, nevypínejte topení, ale snižte teplotu na 15 stupňů. Odjíždíte-li na dlouho, vypusťte vodu z topení.

2. Zamrzlo vodovodní potrubí a toaleta

Podobný problém jako u topení. Potrubí či toaleta může prasknout, zničí se baterie. Nebo led ucpe potrubí vedoucí od studny do domu či z domu do kanalizace.

Řešení: Zatopte a sledujte, jestli někde voda neuniká. Poznáte to jednoduše podle toho, že vody teče méně než obvykle. Při úniku vody volejte instalatéra. Do toalety nelijte příliš horkou vodu, aby nepraskla. Když je problém mimo dům, potrubí zahřejte horkovzdušnou pistolí či fénem.

Jak radí Jan Pešout z firmy V-System, trubky lze omotat topným kabelem. Prodávají ho specializované firmy, dvoumetrový stojí kolem 1 300 korun a je třeba jej zapojit do elektřiny. Termokabel může zůstat na topení i preventivně, pak se k němu montuje termostat, který zapíná ohřev při určité teplotě.

Prevence: Při odjezdu z domova nevypínejte topení. Venkovní potrubí dobře zaizolujte či zakopejte alespoň 1,2 až 1,5 metru pod zem. Na chalupě položte potrubí ve spádu a opatřete ho kohoutky, aby ho bylo možné uzavřít a vodu z něj vypustit.

Do toalety a splachovací nádržky při odjezdu nasypte sůl a uložte tam otevřené PET lahve, které led při rozpínání stlačí. "Potrubí můžete obsypat hůře promrzavým materiálem, třeba polystyrenovou drtí ve vrstvě zhruba 30 centimetrů," radí Petr Picmaus z projekční a stavební firmy De Facto. Metr krychlový drti stojí ve stavebninách asi 400 korun.

3. Střechu a okapy ničí sníh a led

Sníh se nejčastěji drží na střechách plechových, rovných, s malým sklonem či osazených vikýři nebo střešními okny. Teplo unikající z podkroví sníh částečně roztápí, vytékající voda pak na chladnějších místech zmrzne.

Tíha sněhu a ledu může starší střechy probořit, sníh může při sesouvání strhnout i tašky. Zmrazky a sníh mohou při padání způsobit úrazy. Okapy zanesené nečistotami snadno ucpe led, který se pak dlouho rozpouští i po odeznění mrazů. Voda pak teče po fasádě nebo zatéká do konstrukce.

Řešení: Vylezte na střechu a sníh s ledem odstraňte. Okapy zahřejte, nalijte do nich teplou vodu, nasypte tam sůl. Poté je pročistěte a zkontrolujte, jestli mají dostatečný sklon.

Prevence: Zvažte výměnu krytiny nebo přestavbu krovu, aby měl dostatečný sklon. Okapy pravidelně čistěte. Do kritických míst dejte topné kabely.

4. Komín je zapadaný sněhem

Na komíně chalupy je sněhová čepice. Když zatopíte, kouř se vrací do místností. Hlava komínu může také zamrznout ledem.

Řešení: "Vezměte si zrcátko a komín zkontrolujte zevnitř revizními dvířky, zda je vyústění volné," říká Vojtěch Policar, ředitel firmy Schiedel vyrábějící komíny. Když je komín ucpaný, vylezte na střechu a sníh odstraňte.

Prevence: "Na chalupách, zvláště v horských oblastech, komín přikryjte komínovou stříškou, stojí do 3 000 korun," radí Vojtěch Policar.

5. Okna a dveře přimrzají a kroutí se

Na chalupě dveře a okna přimrznou k rámu, takže nejdou otevřít. Někdy k rámu přimrzne i těsnění. "Když je v bytě příliš vlhko a venku zima, na oknech se může kondenzovat vlhkost. Na povrchu dřevěných oken se pak mohou vytvořit skvrny či puchýřky," popisuje Jiří Scheidel z firmy AQ Okna. Plastová či hliníková okna se mohou dočasně zdeformovat, takže špatně doléhají.

Řešení: Přimrzlá okna ani dveře neotvírejte násilím. U oken počkejte, až bude v chalupě teplo. Dveře poklepejte kolem rámů, a když nepovolí, raději se z chalupy vraťte domů, jinak dveře zničíte.

"V případě vzniku netěsností mezi křídlem a rámem můžeme opatrně okno zkusit seřídit dle návodu či se obrátit na servis dodavatele oken," radí Jiří Scheidel.

Prevence: V místnostech větrejte, aby klesla vlhkost. Na dveře a okna, která přimrzají, nalepte těsnění a natřete je silikonovým olejem. Dřevěná okna natírejte ochranným přípravkem a opravujte lazurou, obojí stojí zhruba od 200 korun za litr.

Kdo uklízí chodník před domem?


Advokátka Radka Nekolová,
Peterka & Partners

Odpovědnost za odstranění náledí a sněhu na chodníku závisí na tom, zda se chodník nachází v zastavěné části obce, nebo mimo ni.

Bude-li chodník vedle rodinného nebo bytového domu, měl by jej uklízet vlastník tohoto domu. Pokud je ovšem chodník mimo zastavěné území obce, uklízí jej majitel chodníku, většinou tedy obec.

V současné době však Poslanecká sněmovna projednává změnu zákona, podle níž by odpovědnost za schůdnost chodníku byla vždy na vlastníkovi chodníku, nikoli na majiteli přilehlé nemovitosti.

Úklid chodníku raději nepodceňujte, pokud si totiž někdo na náledí ublíží, nesete za to odpovědnost - ledaže byste prokázali, že nebylo ve vašich možnostech úklid zajistit.

Poškozený se pak může domáhat náhrady vzniklé škody, která může být vysoká. Doporučuji proto, abyste se proti škodě způsobené třetím osobám i pro tyto případy pojistili.

,