Nové řešení uložení přidané páry v troubách nezabírá prostor určený pro pečení.

Nové řešení uložení přidané páry v troubách nezabírá prostor určený pro pečení. | foto: BSH domácí spotřebiče

Jak připravit jídlo za polovinu času. Není trouba jako trouba

  • 17
Vaření a pečení v troubě je stále populárnější. Díky novým funkcím a snadnému intuitivnímu ovládání v nich totiž připraví perfektně pokrmy i ti, kteří nemají moc zkušeností ani znalostí s kuchařským uměním. Musí vyřešit jediné: jakou troubu si vlastně vybrat.

Volba mezi klasickou pečící troubou, mikrovlnnou a parní nemusí být jednoduchá. Třeba některým mikrovlnným troubám nechybí gril ani pečicí funkce. Velmi oblíbené jsou i kombinované trouby, zejména do menších kuchyní, třeba kombinace pečicí a mikrovlnné trouby nebo pečicí a parní trouby.

Zdravá pára

Pečicí trouba s přidanou párou, ta nijak nezmenšuje objem trouby určený pro pečení.

Každá trouba má své výhody. U parních trub se zdůrazňuje hlavně zdravotní aspekt, protože nabízejí nejšetrnější a také nejzdravější způsob tepelné úpravy potravin.

„Navíc maso v nich neztrácí na hmotnosti a nevysušuje se, zelenina zachovává barvu, vitaminy, minerály i další látky. Jediné, co nedokážou, je připravit popcorn,“ upozorňuje Tomáš Fara, konzultant předváděcího centra Siemens domácí spotřebiče.

Zato můžete v parních troubách také zavařovat, odšťavňovat, připravit kynuté těsto nebo sterilizovat kojenecké lahve. Ideální jsou pro ohřev jídla, protože se v nich potraviny nevysušují. Nic zde také nikdy nespálíte, to prostě nejde.

V parní troubě připravíte celé menu, stačí jen postupně vkládat jednotlivé suroviny. A rozhodně se nemusíte vzdát křupavé kůrky, na to mají funkci horký vzduch. Při vaření není nutné používat tuky a ani příliš solit, jídlo má svou přirozenou chuť.

Zde odpovězte na tři otázky a vyhrajte troubu za 38 tisíc

V páře nemohou vzniknout ani karcinogenní látky, na které upozorňují výživoví poradci v případě přípravy na grilu nebo na pánvi. Pára v parní troubě nikdy nepřesáhne 100 °C, lze ji dokonce přesně regulovat zhruba od 35 °C výš. Využívá se zde takzvaná pára beztlaká (na rozdíl od tlakových hrnců), takže nedochází k porušení buněčné struktury potravin, potravinám zůstává jejich přirozený vzhled a konzistence.

V mikrovlnce lze i péct

Mikrovlnné trouby dnes nabízejí už i parní ohřev nebo gril. Ohřejete zde také vodu, jen pozor na takzvaný skrytý var, aby nedošlo k opaření. „Proto se používá lžička do sklenice nebo šálku s vodou, aby ́rozvedla ́ teplo nahoru,“ vysvětluje Tomáš Fara.

Do mikrovlnných trub se jen nedoporučuje používat nádobí s malým množstvím kovu, to by pak jiskřilo. „Pokud je kovu hodně, nevadí, na kovovém talíři můžete v mikrovlnce i péct,“ tvrdí Tomáš Fara.

Zajímavou funkcí je například automatická kontrola váhy, která zaručí, aby při rozmrazování, vaření nebo obojím bylo jídlo připravováno při potřebné teplotě.

Praktická je také funkce varioGrill, který v mnoha případech nahradí i klasický gril v troubě. Hlavní výhoda? Křemíkový gril pod horní částí varného prostoru je plně funkční během několika málo vteřin.

Pečicí trouby

Některé hospodyně nedají dopustit na samostatnou pečicí troubu. Dnešní spotřebiče nabízejí řadu funkcí, například coolStart, který umožňuje okamžitou přípravu zmražených potravin bez předehřívání trouby nebo funkci cookControlPLus. Ta zase zaručuje úspěch při přípravě velkého množství pokrmů.

Vítaný je také 4D horký vzduch, který dovoluje péci třeba hned na čtyřech úrovních najednou. Důležité jsou i různé pečicí senzory.

U kombinovaných trub se jednotlivé výhody samostatných spotřebičů sčítají. Třeba vestavná trouba s mikrovlnami vybavená funkcí varioSpeed nabízí zkrácení doby vaření až o 50 procent. V době, kdy čas je pro naprostou většinu lidí nedostatkové zboží, jde o velmi žádanou funkci.

Kombinované vestavné spotřebiče se nabízejí i v takzvaném kompaktním provedení s výškou pouhých 45 cm. I v malé kuchyni tak lze mít vestavnou pečící troubu s mikrovlnkou nebo párou. Ušetříte prostor i peníze.

Vyhrajte troubu za 38 tisíc. Stačí 3 správné odpovědi

Společně se společností BSH domácí spotřebiče jsme připravili soutěž, v níž můžete vyhrát kombinovanou troubu Siemens s typovým označením HM676G0S1.

Jak postupovat? Stačí pozorně sledovat v dalších dvou týdnech články věnované tematice pečení a pak správně odpovědět na tři otázky v testu, který bude součástí třetího článku a bude publikovaný 14. prosince.

Na tři vylosované soutěžící, kteří zodpoví správně všechny tři otázky, čekají tři kombinované trouby značky Siemens s doporučenou maloobchodní cenou 38 490 Kč.

Bližší informace k soutěži zde.

Kombinovaná trouba HM676G0S1s mikrovlnami nabízí (kromě jiného) tyto benefity:

  • funkci varioSpeed, která zkracuje dobu vaření až o 50 procent
  • TFT dotykový displej, uživatelsky příjemné ovládání a pohyb v menu s dalšími displejovými funkcemi
  • activeClean (pyrolýza), samočistící funkce pro čištění bez námahy.
  • cookControl Plus: zaručuje úspěch při přípravě velkého množství pokrmů.
  • softMove: jemné otevírání a zavírání dvířek trouby.

Kombinovaná trouba Siemens s mikrovlnami HM676G0S1 v nerezovém provedení je určená pro vestavbu.

Kombinace mikrovln a klasického ohřevu urychluje přípravu jídel.