Firma si staví zámek podle návrhu svého majitele. Architektům se nelíbí

  13:53aktualizováno  13:53
Ta neobvyklá stavba ve staroanglickém stylu se vymyká všemu, co je v osadě Zborná u Jihlavy k vidění. Architekt tady neměl hlavní slovo, podobu zámečku navrhl šéf firmy na zabezpečovací systémy. Podle architektů se ale taková rezidence do Zborné, kde bydlí jihlavští podnikatelé a politici, nehodí.

Rezidence, kterou staví společnost Patrol ve Zborné u Jihlavy. Její podobu navrhl majitel firmy Jiří Pospíšil. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Osada Zborná, kde si staví svá sídla známí jihlavští politici, šéfové velkých firem či sportovci, má novou a nezvyklou dominantu. Někteří místní začali říkat této novostavbě zámeček. Vypadá jako z obrázků staré Anglie. Jenže podle uznávaného architekta Jaroslava Huňáčka se příliš na toto místo nehodí.

Nezvyklou stavbu, která je těsně před dokončením, nechal vytvořit šéf firmy Patrol Jiří Pospíšil. Ten patří mezi nejúspěšnější podnikatele na Vysočině. A odmítl spekulace šířící se po městě, že dům postavil jako školicí centrum za pomoci dotací.

"Naše firma nikdy neměla žádné dotace. Je to komerční víceúčelový objekt. Soukromá investice soukromé firmy," uvedl Pospíšil, jehož společnost od roku 1990 nabízí zabezpečovacími systémy.

Na jihlavské poměry nezvyklou stavbu si navrhl sám. "To nedělal architekt, ale člověk, se kterým právě hovoříte. Ještě jsem neviděl od architekta takovéto dílo," popsal Pospíšil. Dál to nechtěl příliš rozvádět.

Složité bylo třeba shánět kameny na obložení, aby měly požadované parametry. Takový materiál není snadno dostupný.

V Německu nebo Rakousku lidé řád respektují, u nás ne

Novou výraznou stavbu ve Zborné už viděl architekt Jaroslav Huňáček. Podle něj je problémem zdaleka nejen této osady blízko lesa, že si tam může z architektonického hlediska postavit každý investor, co ho napadne. A skoro vždy dostane ke svému plánu zelenou.

Kdysi podobné vesnice rostly s vnitřní logikou a respektem ke krajině a okolním domům. A když už něco vybočilo, tak to byl kostel, fara, škola či radnice. Podle architekta se místní části Jihlavy rozvíjely v posledních dvaceti letech poměrně chaoticky. Platí to i pro některé samostatné obce v okolí krajského města.

Fotogalerie

"Ve Zborné je těch extrémů víc. Třeba v Německu, Rakousku či Švýcarsku platí v této oblasti nepsaný řád, který lidi respektují. U nás to moc nefunguje," popsal Jaroslav Huňáček.

Stavbě firmy Patrol by podle něj prospělo, kdyby měla kolem sebe i větší stylový park. Místo toho stojí kolem ní domy bez jednotného stylu. "Já jsem to panu Pospíšilovi i říkal," poznamenal Huňáček. Podobnému "anglickému" záměru by dle architekta více slušela samota dál od okolní zástavby.

V Anglii slouží podobné objekty k rekreaci či jako letní byty. A pokud jsou spojeny s půdou, tak mívají hospodářský charakter.

Architekt Huňáček se také příliš nesetkává s tím, že by si celou podobu domu navrhoval sám investor a projektant pouze zpracoval jeho vizi. "U pana Pospíšila je to hobby, které možná přerostlo běžnou míru," dodal s úsměvem.

Ve Zborné se staví výstavní domy, kanalizace však chybí

Podle dalšího architekta Jaromíra Homolky, který v Jihlavě projektoval dostavbu nemocnice či akvapark Vodní Ráj, se v současné době staví v satelitech kolem měst hodně podle katalogů nebo kýčovitých vzorů.

"Souvisí to s vývojem společnosti, která klouže po povrchu a nejde do hloubky. Podle toho se i výstavba odbývá. A konkrétně dnešní podoba Zborné? To už snad nechám bez komentáře," dodal architekt Homolka.

Problémem také podle něj je, že obcím okolo měst chybí infrastruktura. Konkrétně ve Zborné se už dlouho mluví o budování kanalizace. Kdy se ale začne stavět, pořád není jasné.

"Zborná hodně expandovala. Některé domy jsou tam hezké, jiné méně, ale to je i v Jihlavě," uvedl náměstek primátora František Zelníček, který má tuto osadu ve své kompetenci.

A co říká dnešní podobě Zborné, kde stojí vedle sebe domy různých velikostí a stylů, což je dobře patrné třeba při pohledu z vrcholu tamní sjezdovky? "Architekti se to někdy snaží v územním plánu regulovat, já ale nejsem příliš velký příznivec regulace. Nějakou celkovou vizi by to však mít mělo. Třeba v Rakousku vám přesně určí i sklon střechy a pod ní si postavíte, co chcete. Tady si pak někdo staví i různé hrady a věže. To ale není jen ve Zborné," dodal Zelníček.

Osada Zborná u Jihlavy.

Osada Zborná u Jihlavy.

Autor:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Ochrnutý Aleš s rodinou už bydlí v novém domě i díky čtenářům a firmám

Úprava okolí domu na Katku teprve čeká, zatím nejsou ani finance.

Konečně ve svém. Rodina Městeckých se na konci léta nastěhovala do vlastního domku. Příběh ochrnutého Aleše, který...

Další z rubriky

Sklář Jakub Berdych se inspiruje poklopy kanálů i polystyrenem

V interiéru lze kanálové lahve řadit do větších celků, 2017. Originální dekor...

Skleněné artefakty od sklářského výtvarníka Jakuba Berdycha balancují na pomyslné hranici umění a designu. Svou krásou...

Původně zde byly stáje, po rekonstrukci se proměnily na byt a ateliér

Přízemí dominují valené cihelné klenby a betonové stěrky s barevnou pigmentací...

Dvoupodlažní prostor ve staré pražské zástavbě se proměnil na ateliér a byt. Krátce řečeno, ale cesta k proměně...

Z ruiny na zboření je vilový dům. Stěny má z levného stavebního materiálu

Jao-tung, tradiční čínské obydlí zakopané do země, se dočkalo obnovy.

Čínská internetová hvězda Jie Liang-čchen se rozhodl přestavět a zachránit jednu z tradičních vesnických staveb svého...

Najdete na iDNES.cz