Velké prosklené plochy vpouštějí do domu dostatek světla.

Velké prosklené plochy vpouštějí do domu dostatek světla. | foto: Velux

V pasivním domě topí tepelnými čerpadly. Šetří přírodu i vlastní účet

  • 235
Běžná developerská výstavba, přitom pasivní dům. Ohled na životní prostředí berou totiž ve Skandinávii, tedy i v Dánsku, velmi vážně. Navíc respektují místní tradice.

Na dánském ostrově Sjællandu ctí moderní výstavba tradiční architekturu. K té však přidává řešení odpovídající modernímu životnímu stylu. V Evropě má na emisích skleníkových plynů velký podíl právě vytápění budov.

Proto Skandinávci přikládají velkou pozornost výstavbě energeticky úsporných budov, tedy nízkoenergetických a pasivních domů. První certifikovaný pasivní dům byl postavený na největším dánském ostrově Sjællandu.

Interiér domu je díky velkým proskleným plochám a střešním oknům plný denního světla, ale i čerstvého vzduchu.

V duchu tradic

Přestože má stavba, která je součástí běžné developerské výstavby, velký podíl prosklených ploch včetně střešních oken, splňuje nejnáročnější standardy energetické úspornosti.

Dům stojí v nové atraktivní obytné zóně Møliemoseparken v Allerødu. Přáním investorů bylo, aby se stavba architektonicky ani použitým materiálem neodlišovala od ostatních nově postavených domů. To se podařilo a dům výborně zapadá do okolní zástavby.

Pasivní dům v Allerødu má užitnou plochu 183 m2 a 20 m2 velkou garáž. Hlavní obytný prostor domu představuje velká reprezentativní vstupní hala a prostorná otevřená kuchyně spojená s obývacím pokojem.

Z hlavní obytné zóny domu se vchází do části určené rodičům, kde je prostorná ložnice, šatna a koupelna.

Samostatný prostor pro děti se skládá ze dvou velkých dětských pokojů, druhé koupelny a z další místnosti, kterou lze využít jako pracovnu nebo další dětský pokoj či jako pokoj pro hosty.

V domě se nezapomnělo ani na praktickou technickou místnost s potřebnými přístroji a spotřebiči. Použité kvalitní materiály vnitřního vybavení mají převážně světlé barvy, což přispívá ke "vzdušnějšímu" a elegantnějšímu dojmu z celého interiéru.

Barevnost interiéru je v přírodních odstínech, tak typických pro Skandinávii.

Technické vybavení

Kromě velkých prosklených fasádních oken se o přísun maximálního množství denního světla starají i střešní okna. Přivádějí do hloubky dispozice domu světlo. navíc zásobují interiér čerstvým vzduchem a umožňují dokonalé provětrání komínovým efektem. Ten vzniká při otevření oken umístěných v různé výšce budovy.

Velmi účinný systém větrání zajišťuje optimální vnitřní klima během všech ročních období a napomáhá tak k maximální pohodě obyvatel domu. Ačkoliv se dům zvenku i zevnitř podobá běžnému rodinnému domku, díky novým technologiím jsou náklady na jeho vytápění i celková spotřeba energie minimální.

Může se hodit

Toužíte po bydlení v rodinném domě? Najděte si ten pravý přes Reality.iDNES.cz.

Dům je mimo jiné vybavený geotermálním vytápěním, které dodává teplo do podlahového topení v domě, okna i sluneční kolektory na střeše využívají pasivní solární zisky.

Tloušťka izolací všech venkovních zdí je 380 mm, což spolu s 500 mm izolací v podlaze zabezpečuje dobré tepelně-izolační vlastnosti pláště budovy.
Pro fasádní okna byla použita nízkoenergetická trojskla se součinitelem tepelné prostupnosti celým oknem (U = 0,81 W/m2K).

Dětský nábytek má důsledně oblé rohy, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu.

Tloušťka izolací všech venkovních zdí je 380 mm.

Použitá střešní okna Velux s nízkoenergetickými trojskly dosahují hodnoty U = 0,5 W/m2K a součinitel prostupu tepelného záření g, který udává množství sluneční tepelné energie procházející přes zasklení, představuje hodnotu 0,45 %.

Všechna okna směřující na jih mají automatické sluneční zábrany v podobě rolet, které zabraňují přehřívání interiéru v létě a zároveň slouží k ochraně soukromí před zvídavými kolemjdoucími.

V domě jsou i dva světlovody TRW Velux, které přivádějí denní světlo do místností, jež nelze osadit okny. Šetří tak elektrickou energii potřebnou na svícení. Ohřev užitkové vody zajišťují solární kolektory Velux o velikosti 4,5 m2.

Jednotka HVAC (teplo-ventilace-chlazení) zahrnuje kompletní ventilační zařízení a dvě mikrotepelná čerpadla. První tepelné čerpadlo využívá zbývající teplo z odčerpaného vzduchu a ohřívá užitkovou vodu; druhé se využívá ke geotermálnímu topení (2 kW), které vytápí místnosti podlahami.

Světlovody TRW našly své uplatnění v chodbě, která je uprostřed domu. Zajišťují přísun denního světla i v této obytné části domu, jež nelze osadit okny.

Co se očekává od pasivního domu

Veškerý čerstvý vzduch se v zimě ohřívá prostřednictvím 40 m dlouhého podzemního kolektoru. V létě se příchozí vzduch kolektorem zase chladí. Elektřina na provoz tepelných čerpadel pro vytápění místností a ohřev vody představuje 1100 kWh ročně, celková spotřeba elektřiny v domě představuje přibližně 6 000 kWh ročně.

Kategorie pasivního domu byla definována již v 80. letech minulého století, dnes pro certifikaci existují jednotná mezinárodní kritéria. Jsou dána především výrazně sníženou spotřebou tepla i elektrické energie. Spotřeba tepla těchto domů by měla být jen kolem 9 kwh/m2/ročně.

Systém sloužící rekuperaci tepla je spolu s geotermálním zařízením velmi
Systém sloužící rekuperaci tepla je spolu s geotermálním zařízením velmi

Systém sloužící rekuperaci tepla je spolu s geotermálním zařízením velmi efektivní, levný a ohleduplný k životnímu prostředí.

Všechny domy ztrácejí teplo přes obvodový plášť budovy a větráním, v pasivním domě se ale zadržuje a využívá i teplo vyzařované jeho obyvateli nebo elektrickými spotřebiči, a také sluneční teplo pronikající okny dovnitř.