Dům stojí na pasech, pod nimiž je 80 cm odvětrávaného prostoru.

Dům stojí na pasech, pod nimiž je 80 cm odvětrávaného prostoru. | foto: Jaroslav Kvíz

Postavil pro rodinu už třetí dům, tentokrát pasivní dřevostavbu

Opravdu není teoretik. Stavařinu dělá celý život, manželce postavil již třetí dům, prý už poslední. Po cihlách a tvárnicích zvolil dřevostavbu s difuzně otevřenou fasádou.

"Co bych to byl za stavaře, kdybych neměl pasivní dům," usmívá se Zdeněk, jemuž se myšlenka na třetí dům honila v hlavě celých pět let. K jejímu naplnění však potřeboval zajímavý pozemek.

Ten objevil teprve před dvěma lety, a to díky realitní kanceláři. "Hned jsme se s manželkou rozhodli. Okamžitě jsme si tohle místo na okraji vesnice s výhledem do zeleně zamilovali," vysvětluje.

Jednoduchý obdélníkový tvar bungalovu má orientaci od západu k východu, hmotu dlouhého kvádru (170 m2 včetně garážového stání, 132 m2 užitné plochy) odlehčuje přístřešek pro dvě auta zakončený uzamykatelným prostorem pro kola a zahradní techniku.

Bungalov má pultovou střechu se zvýšenou zadní částí pro případné fotovoltaické panely.

Pasivní dům

Přesně podle zásad pro pasivní domy směřují na sever pouze malá okénka příslušenství, naopak na jih se otevírají velká francouzská okna s trojitým zasklením a přímým výstupem na terasu.

Mohlo by vás zajímat

Máte v plánu si také postavit dům podle svých představ? Najděte si vhodný pozemek na Reality.iDNES.cz.

Na jih a východ lemuje dům krytá terasa z modřínových prken. Předsunutá pultová střecha brání vstupu ostrých slunečních paprsků v létě, naopak v zimě, když je slunce nízko, mu dovoluje prohřívat interiér, který vytápí pouze klimatizace s tepelným čerpadlem vzduch/vzduch.

Už při návrhu kladl Zdeněk hlavní důraz na kvalitní izolace a zasklení, ale také na co nejjednodušší způsob vytápění, bezbariérové řešení a snadnou údržbu domu vůbec. Proto také zvolil bungalov s jednoduchou dispozicí a na fasádu i terasu modřínové dřevo.

Rodina bydlí v domě teprve od Vánoc roku 2010.

"Jako jediné tuzemské dřevo je nebudu muset v důchodu natírat a to, že časem získá našedlý nádech patiny, mně opravdu nevadí," vysvětluje. Netoužil ani po přetechnizovaném vybavení. "Kdybych tady třeba delší dobu nebyl, nechci, aby manželka měla problémy se složitým ovládáním nebo s případnými závadami. Nechtěl jsem ani teplovzdušné vytápění, protože se těžko reguluje v jednotlivých místnostech."

Dům totiž společně s architektem Mojmírem Hudcem navrhoval pouze pro sebe a svou ženu, dvě dospělé děti přijíždějí jen na návštěvu. "Na rozdíl od třetího domu mám stále první ženu, a jsem moc rád," připomíná s úsměvem.

Z interiéru dýchá poklidná atmosféra.

Zdeněk o stavbě a neustálých změnách v zákonech i cenách energií hodně přemýšlel. Podpora státu různým technologiím se mění jako aprílové počasí. Proto třeba nechal zadní část pultové střechy zvýšenou, a připravil ji tak na osazení fotovoltaickými panely, ale zatím se k jejich pořízení neodhodlal.

Zato pečlivě dohlédl nejen na dodržení tloušťky izolace (40 cm u stěn, 55 cm u podlahy a 60 cm u stropu), ale také na kvalitu jejího provedení.

Na izolace zvolil materiál Ecose od Knaufu,na rozdíl od minerální vaty se s ním podle něho dobře pracuje, nepráší. Pouze u předstěn je čtyři centimetry silná izolace Steico. "Manžel si také spoustu věcí raději udělal sám a také vše pečlivě kontroloval, klidně sundal desky, aby viděl, jak řemeslníci zacházeli s izolací," prozrazuje manželka Laďka. Zdeněk krčí rameny: "Dnes někomu něco řeknete a on se urazí. Vyjít s řemeslníky není vůbec jednoduché."

Za výklopnými dvířky najdete pokračování pracovní plochy i prostor pro malé spotřebiče.

Kuchyně ve tvaru U

Interiér s profesionály

V době, kdy se již stavěly vnitřní příčky, vstoupilo "do hry" brněnské architektonické studio Maniac. Původně mělo jen dotáhnout některé detaily a navrhnout nábytek na míru, ale nakonec architekt Hynek Maňák majitele přesvědčil, že se vyplatí některé příčky trochu posunout a jednotlivé části domu oddělit posuvnými dveřmi.

Díky tomu lze zcela uzavřít jak vstupní část, tak klidovou část domu s ložnicemi. Posuvné dveře dnes majitelé oceňují i u šatny. Posunutím příčky u vstupu se navíc dům pocitově otevřel, prostor nepůsobí jako stísněné zádveří.

Nábytek v předsíni vyrobila na míru firma Pořízka z Valašského Meziříčí z lamina, na které se specializuje. Ujala se také výroby vestavných skříní v ložnici a především kuchyně podle návrhu architekta Maňáka. Nápad se sloupky dodává kuchyni italský styl, okořeněný ovšem českou praktičností a zohledňující finanční představy majitelů.

Barevný kontrast obstarává tmavě hnědý jídelní stůl a židle a světlá bambusová podlaha.

"Řešení kuchyně nám maximálně vyhovuje. Mám v ní hned čtyři programy," naráží Laďka na různé výhledy ze čtyř oken, které se jí nabízejí při práci v kuchyni, nenásilně skryté do výklenku s plochou 12 m2.

Protože paní domu měří více než 170 cm, vyhovují jí i vyšší spodní skříňky. V části oddělující jídelní a kuchyňskou část připomíná vybíhající "rameno" tak trochu barový pult.

"Původně jsme zde počítali se zvýšenou barovou deskou, ale dnes jsem ráda, že jsme ponechali pouze pracovní desky. Když přijedou děti nebo návštěva, posadí se ke mně na barové židle, povídáme si nebo mně pomáhají s přípravou jídla, je to moc příjemné," popisuje majitelka.

Laďka také velmi oceňuje vnitřní řešení skříněk: "V předchozím domě jsme měli ve spižní skříni v kuchyni drahý drátěný program, tady nám stačily jen police. Do skříně se vešel ale i mrazák. Skvělá jsou i výklopná dvířka, která skrývají drobné spotřebiče. Nemusím nic pracně odněkud vytahovat a zase uklízet, prostě jen zavřu dvířka, roletku nám architekt Maňák rozmluvil."

Luxus zvaný bidetové prkénko

V domě budete luxusní věci hledat jen obtížně. Spíš objevíte nápady. Třeba zástěnu potaženou textilií za televizorem, která má pomoci akustice místnosti (opět nápad architekta Maňáka), nebo malé kruhové čidlo, jež se skrývá na dřevěné desce proti pohovce, díky němuž lze na dálku ovládat elektroniku za dvířky závěsné skříňky.

Přesto na samostatné toaletě i v koupelně najdete jeden velký "luxus", bidetové sedátko od Geberitu. "Moc se mi do toho nechtělo, přece jen 25 tisíc není málo, ale pak přišel kamarád a jednou větou mě přesvědčil. Neváhej, já to doma manželce pořídil a od té doby jsem nejmilejší manžel, tvrdil. Tak jsem ustoupil a musím říci, že jsem moc rád. Od té doby nevím, co je to kupovat toaletní papír. Pohodlí a hygiena jsou úžasné," tvrdí Zdeněk.

Sedátko dovoluje nastavit si teplotu vyhřívání i teplotu vody, její intenzitu i typ spršky, zda přední či zadní.

Toaleta s bidetovým sedátkem

I v koupelně najdete bambusovou podlahu.

Tvárnice, nebo dřevostavba

Po osobních zkušenostech by dnes dal Zdeněk určitě přednost dřevostavbě. "Porotherm je chladnější, trvá déle, než dům vytopíte. A já mám teplo rád. Snad jediné, co mi chybí, je podlahové topení. Když jsem přišel domů unavený a promrzlý, lehl jsem si na podlahu a nahříval si záda," prozrazuje.

Bambusová podlaha však opticky působí velmi teple, není problém po ní chodit naboso i v zimě. "Mám teplo opravdu rád, proto obývací pokoj vyhříváme na 24 stupňů, běžně doporučovaných 21 nebo 22 je pro mě málo," vysvětluje štíhlý vegetarián Zdeněk.

Poklidná barevnost v béžové a hnědé vychází z přání majitelů.

Technické údaje

Autor: ing. arch. Mojmír Hudec, ateliér Elam Brno
Zastavěná plocha: 257 m2
Užitná podlahová plocha: 137 m2
Tepelná ztráta: 3 kW
Celková roční spotřeba el. energie: přibližně 7 500 kW

Konstrukce: betonové základové pasy s odvětrávanou mezerou pod podlahou přízemí, konstrukce podlahy a nosných stěn z lepených nosníků, vyplněné 40 cm minerální vaty, celá skladba obvodových stěn sestavena jako difuzně otevřená skladba, zevnitř na nosnících parobrzda z OSB a předstěna ze SDK, zvenku na nosnících tuhá difuzně prodyšná dřevovláknitá deska, odvětrávací mezera a obklad z neošetřených modřínových desek.
Střecha: pultová se zadní zvýšenou částí pro případnou montáž fotovoltaických panelů, konstrukci tvoří příhradové vazníky, dvouplášťová střecha s rovněž difuzně otevřenou skladbou. střešní krytina folie PVC Alkorplan
Izolace Ecose: přírodní minerální izolace, která využívá přírodního pojiva z obnovitelných materiálů bez obsahu formaldehydu, fenolů a akrylátů, je chráněna několika celosvětovými patenty.
Podlahy: masivní dřevo - bambus.
Výplně otvorů: okna a vstupní dveře- dřevěná eurookna s izolačními trojskly Slavona Slavonice, vnitřní dveře dřevěné dýhované do obložkové zárubně Kassard Rýmařov
Technické instalace: bez klasické teplovodní otopné soustavy, přitápění elektrickými přímotopy, v OP a kuchyni topení klimatizací s tepelným čerpadlem vzduch/ vzduch.
Ohřev TUV : elektrický bojler, nucené větrání s rekuperací Duplex.