Sto dvacet let starý bytový dům stojí v Brooklynu ve čtvrti Park Slope, kde bydlí místní boháči

Sto dvacet let starý bytový dům stojí v Brooklynu ve čtvrti Park Slope, kde bydlí místní boháči | foto: Adam Bell

Nádherný dům starý 120 let přestavěli na pasivní. Podívejte se do Brooklynu

  • 26
V luxusní části Brooklynu ve čtvrti Park Slope ožil po náročné rekonstrukci 120 let starý dům. Velkolepá čtyřpatrová stavba se zřejmě stane prvním městským pasivním domem v USA. Během ledna provede americký Passive House Institute sérii testů a potvrdí, zda stavba splňuje všechny limity a kritéria pasivního domu.

Majitel domu Justin Stewart zvažoval alternativní možnosti rekonstrukce již od chvíle, kdy dům koupil. "Dostat se ke konceptu pasivního domu ale bylo poměrně složité,“ informuje na blogu kanceláře Prospect Architecture, který se věnuje pasivním stavbám.

Renovací prošla i původní mramorová krbová římsa v obývacím pokoji

Majitel svěřil projekt do rukou hlavního architekta kanceláře Prospect Architecture a jednoho ze čtrnácti amerických certifikovaných poradců pasivních staveb, Jeremy Shannona.

"Pomalejší ekonomika pomáhá myšlence pasivních domů," potvrzuje Shannon Stewartův postřeh. "Američtí architekti i zákazníci se v posledních letech možná až příliš zaměřovali jen na design, ale to se nyní rychle mění.“ Navíc pasivní domy nejsou architektonickým nebo designovým stylem a jejich podobu si může každý individuálně přizpůsobit.

Koupelna v menším, nájemním bytě byla zařízena do posledního detailu v jednoduchém stylu přelomu století. Prim hrají okenní vitráže

Shannon dům rozdělil na dvě samostatné bytové jednotky. První, menší byt, je v prvním patře na úrovni zahrady a měří 84 metrů čtverečních. Je určen k pronájmu. Majiteli slouží zbylá tři patra o ploše 232 čtverečních metrů.

V souladu s požadavky na pasivní stavby byl dům důkladně zateplen a jednoduchá prosklení oken nahradilo trojité sklo. Byly nainstalovány solární panely pro vytápění a solární ohřev vody a Eco Smart Fire krby.

Tyto designové australské krby s otevřeným ohněm jsou proslulé svou šetrností k životnímu prostředí a hlavně maximální flexibilitou. Nevyžadují komín ani žádné jiné pevné připojení.

V krbech se topí bioethanolem (kapalným palivem vyrobeným z biomasy), který hoří čistým plamenem bez dýmu, sazí, jisker nebo škodlivých zplodin. 

V bytě byly nainstalovány Eco Smart Fire krby s otevřeným ohněm, které nepotřebují komín

Zvláštní důraz se kladl na zdi domu. Jsou silnější než u jiných staveb, měří téměř 40 centimetrů. U domu stojícího v zástavbě získal architekt potřebný prostor pro silnější zdi v interiéru.

"Jiná varianta bohužel nebyla možná, ale nevadí nám, že jsme přišli o pár centimetrů. Plocha bytu i tak stačí a hlavně se těšíme na nízké platby za energie," říká Stewart.

Kuchyni vládnou přírodní materiály. Uzavřené a jednoduché skříňky maximálně usnadňují údržbu

Generální opravy se dočkalo původní dřevěné schodiště, okenice a okenní rámy. Součástí rekonstrukce byly i dvě nové kuchyně, tři koupelny, vestavěné skříně a knihovny i veškeré další vybavení obou bytů.

Mix starých a nových stylů, barevnost a výběr nábytku má na svědomí manželka hlavního architekta projektu, designérka Carla Shannon. Na podlahy, dveře, římsy a ostění použila původní dub. Renovací prošly i původní mramorové krbové římsy.

Na střeše domu, s výhledem na mrakodrapy, byly instalovány solární panely na ohřev vody

Posledním dílkem rekonstrukce byla i úprava předzahrádky a dvorku domu. Carla s uspokojením říká: "Vlastníte nemovitost, která na první pohled vypadá jako kterákoliv jiná, ničím nevybočuje. Jen vy ale víte, jak je stavba výhodná, jak byla nákladná a jak vám její jedinečnost usnadňuje život. Ohleduplnost k životnímu prostředí a neokázalost, to je pro mě nová definice skutečného luxusu.“ 

CO JSOU TO PASIVNÍ DOMY?

Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Náklady na výstavbu pasivního domu se od klasické novostavby příliš neliší, ale pasivní stavba dokáže obyvateli ušetřit až devadesát procent nákladů na vytápění, běžné vytápěcí systémy se ani neinstalují. Tepelné ztráty pasivních domů jsou téměř nulové. Slunce, lidé a běžně používané elektrické spotřebiče pohodlně stačí k vytopení domu. Dokonale utěsněný dům "dýchá" díky propracovanému systému odvětrávání.