Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďte dál. Majitelé 70 pasivních domů zvou veřejnost na návštěvu

  1:00aktualizováno  1:00
Rodinný dům v Plzni vyrobí o polovinu více energie, než sám spotřebuje, a je svým provozem maximálně šetrný k životnímu prostředí. Stojí ve čtvrti Bolevec a je jedním z prvních svého druhu v Česku. Jeho majitelé jej, tak jako desítky dalších, zpřístupní veřejnosti během Dnů pasivních domů.

Od 8. do 10. listopadu se mohou zájemci majitelů sedmdesáti pasivních domů v celé České republice zeptat, jak se jim v energeticky úsporných domech žije a jak takový dům vlastně funguje. Akci pořádá již podesáté Centrum pasivního domu.

Může se hodit

Hledáte nový, lepší byt či dům? Vyberte si z nabídky domů, bytů i pozemků z celé ČR na Reality.iDNES.cz.

"Kolem pasivních domů stále koluje mezi veřejností mnoho polopravd a dohadů. Údajně se v nich nedají otevřít okna, jsou přeplněné moderními technologiemi, je v nich špatný vzduch a mnoho dalšího. Jsou to samozřejmě nesmysly. Pokud se o tom chcete přesvědčit sami, stavte se v listopadu na návštěvu a zeptejte se přímo lidí, kteří v těchto domech bydlí," zve Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které v České republice tuto mezinárodní akci zastřešuje.

Zájemci mohou navštívit již postavené domy, ale i ty, které jsou těsně před dokončením, a získat informace přímo od jejich majitelů a stavitelů. Navíc z Brna a Prahy pojedou výletní autobusy, se kterými se bude moci každý, kdo si zarezervuje místo na www.pasivnidomy.cz, zadarmo svézt k vybraným pasivním domům.

Představujeme čtyři domy, které se také do akce zapojily

1.Rodinný dům v Plzni - Bolevci, vítěz ceny E.ON Energy Award

Nízká energetická náročnost a šetrnost k životnímu prostředí spojuje všechny fáze života tohoto domu: výrobu, dopravu stavebních materiálů, výstavbu, provoz i případnou demolici.

Dům v Plzni - Bolevci

Základ dřevostavby tvoří přírodní, obnovitelné a recyklované stavební materiály. Vnější plášť je z dřevovláknité desky s provětrávanou fasádou z modřínu, izolaci zajišťuje foukaná celulóza. Většina materiálu ke stavbě byla z demolice předchozího objektu.

Pasivní dům je vytápěn vzduchotechnickou jednotkou, která zároveň zajišťuje větrání objektu se zpětným získáváním tepla. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev vody je krbová vložka, kterou doplňují solární termické kolektory na střeše. Podzemní jímky zachycují dešťovou vodu, která je v létě použita k zavlažování zahrady, stejně jako voda z lokální čističky odpadních vod.

Energeticky aktivní dům v Plzni - Bolevci získal ekologického Oscara

Pasivní dům v Plzni se účastnil letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013. V kategorii Kutil, která zastřešovala projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, porazil konkurenční nízkoenergetický dvojdomek i solární slunečník.

Vítězný dům z Plzně, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel developerské společnosti JRD), v ročním součtu vyrobí zhruba o 50 procent energie více, než sám spotřebuje, a je jedním z prvních takových příkladů v Česku.

V kategorii Obec zvítězila první energeticky nezávislá obec ESO Kněžice (čtěte zde), v kategorii Mládež Technologická školka a v kategorii Firma projekt na snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant v Mikulově, který se na základě hlasování diváků stal i celkovým vítězem letošního ročníku.

2.Rodinný dům v CHKO v Jizerských horách

  • autor projektu: Ing. arch. Vladimír Balda

Dům v Jizerských horách

Novostavba rodinného domu stojí v zóně CHKO Jizerské hory a i když není přímo jeho součástí, museli se majitelé a stavebníci podmínkám chráněné oblasti podřídit.

Majitelé od začátku požadovali dům energeticky velmi úsporný i za cenu úprav jeho vzhledu.

Výsledkem se proto stala dřevostavba s vnitřní zděnou stěnou, sedlovou střechou a výrazným vikýřem, který odkazuje na regionální zvyklosti.

Dům s pěticí solárních panelů na střeše tak v sobě spojuje místní tradice, odpovědnost k přírodě a svému okolí a nejmodernější technologie, které pomáhají k dosažení energetické úspornosti.

3.Pasivní "vesnička" v Koberovech

Unikátní pilotní projekt hromadné výstavby pasivních domů vyrostl v roce 2007 obci Koberovy na území CHKO Český ráj. Najdete tu jedenáct trvale obydlených pasivních domů, vzorový pasivní dům a školicí středisko, jehož střecha je osazena fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 8,5 kWp.

Objekt v roční bilanci vyrobí stejné množství energie, které potřebuje ke svému provozu, je tedy vůbec první energeticky nulovou budovou v ČR. Tato pasivní "vesnička" získala hlavní cenu soutěže Energetický projekt 2007. Pasivní domy v souboru Koberovy jsou dlouhodobě monitorovány výzkumným centrem CIDEAS Fakulty stavební ČVUT v Praze. 

Pasivní vesnička

Urbanistické řešení i architektura jednotlivých domů respektují striktní regule CHKO, a zástavba je tak velmi citlivě zasazena do malebné krajiny Českého ráje.

Konstrukci domů tvoří lehký dřevěný skelet. Zdravé a vysoce komfortní bydlení s minimální spotřebou energie a zátěží životního prostředí zajišťuje ucelený systém větrání, vytápění a přípravy teplé vody.

Kromě nízké energetické náročnosti objektu jsou ve značné míře využity další ekologické a úsporné principy, prvky a technologie minimalizující negativní dopad staveb na životní prostředí (přírodní obnovitelné, nebo recyklované stavební materiály, zelené střechy).

Během akce Dny pasivních domů budou návštěvníci seznámeni se základními principy řešení pasivních domů a prohlédnou si tzv. "srdce domu", tedy zcela nově vybavenou technickou místnost, která obsahuje nejmodernější technická zařízení.

Ve školicím středisku se každý zájemce může zeptat odborníků a obyvatel na jejich zkušenosti s pasivními domy. Dále bude připravena výstavka s ukázkami materiálů a technologií pro pasivní domy. Účastníci akce Dny pasivních domů také mohou vyhrát víkendový pobyt pro celou rodinu ve školicím středisku.

4.Roubenka v Polevsku

Pasivní dům s ojedinělým spojením tradiční architektury a moderních technologií stojí v obci Polevsko v Lužických horách v nadmořské výšce 600 metrů. Roubenka navržená v energeticky pasivním standardu dokazuje, že lze úspěšně a efektivně spojit principy a prvky tradiční lidové architektury s nejmodernějšími poznatky a technologiemi.

Výsledkem je dům, který svým obyvatelům poskytuje zdravé a komfortní bydlení s nízkými náklady na provoz a velkou míru nezávislosti na dodávkách energie a je ohleduplný k životnímu prostředí.

Roubenka v Polevsku

Architektonický výraz domu respektuje požadavky CHKO Lužické hory. Dům s přístřeškem je navržen v rázu tradičních místních stavení jako "poloroubená stavba" v lužickém stylu.

Konstrukční řešení, skladby konstrukcí a příslušné detaily vycházejí z certifikovaného systému pro výstavbu energeticky pasivních domů. Stavba je navržena jako skeletová, sendvičová dřevostavba s difúzně otevřenou skladbou konstrukcí.

Větrání a vytápění objektu je primárně zajištěno systémem řízeného větrání s rekuperací. Zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody jsou kachlová kamna s teplovodním výměníkem a fotovoltaická elektrárna s výkonem 7,42 kWp.

K akumulaci získaného tepla a přebytků energie slouží integrovaný zásobník tepla s objemem 950 litrů, který je určen zároveň k ohřevu vody. Zásobník obsahuje i elektropatrony, které v případě potřeby slouží jako záložní zdroj energie.

Dny pasivních domů

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před deseti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku.

Autor:Nejčtenější

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Další z rubriky

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Dohromady je jim 151 let. Jezdí v tesle a postavili si chytrý dům

Symetricky dům předěluje vodní plocha bazénku, na který navazuje terasa, která...

Dva nizozemští senioři si ve vesničce Cadzand nechali postavit nový moderní dům. Šestasedmdesátiletý Dick Rakhorst je...

Autoři nejlepších interiérů dostanou jako cenu unikátní vázy

Vázy byly ručně foukány ve sklárně BOMMA ve čtvrtek 15. 3. 2018, předány budou...

Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm patří k nejprogresivnějším českým designérům. Loni se stali art directory...

Najdete na iDNES.cz