Suterén po proměně

Suterén po proměně | foto: Michal Krásl

V suterénu domu vytvořili iluzi dubového lesa. Je plný paroží

Umístit důstojně lovecké trofeje. Přesně tak znělo stručné zadání majitele pro Lenku a Tomáše Čížkovy z ateliéru Domov srdcem. Když se všichni poprvé sešli v suterénní místnosti bez oken, ještě netušili, jak z tohoto sklepního prostoru vytvoří důstojné místo pro tolik ulovených paroží.

Podlaha místnosti o ploše přibližně 25 m2 byla při první schůzce poseta jeleními parohy, upravenými jako lovecké trofeje na vyřezávaných podložkách. „Že je náš klient lovec, jsme věděli, ale že už za svůj život skolil tolik velkých zvířat, jsme netušili. Zadání se dál upřesnilo na vytvoření setkávacího prostoru s přáteli,“ vzpomíná na začátky Lenka Čížek Mašková.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Shodli se na malé kuchyňce v návaznosti na relaxační část s využitím starého sedacího nábytku, a to ve dvou verzích na výběr: jedné radikální i s výměnou podlahy a druhé ne tak náročné, s ponecháním stávající červenohnědé dlažby.

„Z předchozí spolupráce náš klient věděl, že máme s manželem jasně rozdělené úkoly: já jako žena vymýšlím celkový koncept a atmosféru a manžel pak vše technicky, konstrukčně a řemeslně dořeší. Proto jsme při práci na návrzích trofejové místnosti dostali volnost,“ vysvětluje designérka.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Pomohl pořad v rozhlase

Úkol nebyl vůbec jednoduchý a trvalo nějaký čas, než Lenka Čížek Mašková vymyslela, jak celý prostor pojmout. „V podstatě to odstartoval až rozhlasový pořad o životě a mýtech přírodních národů. Podle nich je muž jako lovec předurčen intervenovat do světa divokých zvířat, aby zajistil potravu pro svůj kmen. Podle šamanů si zvíře vybírá lovce, až když nastane jeho čas z tohoto světa odejít. Čím zkušenější a silnější zvíře, tím silnějšího a statečnějšího lovce si zvolí,“ vysvětluje designérka.

Může se hodit

Park Klecany

Park Klecany - bydlete v blízkosti hlavního města Prahy a zároveň si dopřejte příjemného prostředí a dostatek klidu.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Pro lovce je to prý pocta, když se mu poddá mocné zvíře, protože to vypovídá o kvalitě jeho vlastní energie. Designérka proto pojala sklepní prostor pro expozici mohutných loveckých trofejí jako místo poděkování všem skoleným jelenům, srncům a daňkům, kteří si jejich klienta vybrali.

Jako v lese

A pak už byl jen krok ke konceptu vytvořit iluzi dubového lesa s korunami stromů, v jejichž stínu zvířata ráda odpočívají. Proto se nakonec jednoznačně rozhodli pro dubová prkna na podlaze a také pro dubové dveře evokující kořeny a kmeny stromů.

„Prkna z drásaného dubu jsou natřená tungovým olejem, aby vydržela náročný provoz,“ říká Tomáš Čížek. Samotný prostor s velmi nízkým stropem pak nahrál tomu, že papírová tapeta s motivem dubových větví byla aplikována nejen na stěny, ale i na strop.

Protože největší paroží zasahuje hodně do prostoru, je navržena z bezpečnostního důvodu praktická peřiňáková skříňka za pohovkou. Může sloužit také na odložení občerstvení místo konferenčního stolku.

„Pro nové elektrorozvody a vypínače vybral manžel model Merten creativ od firmy Schneider. Pod čirý plastový rámeček lze vložit odstřižek z tapety,“ popisuje designérka, proč se rámečky na stěně vizuálně schovají jako chameleon ve větvích stromů.

Návrhy dispozice

Místo smuteční černé barvy navrhla Lenka Čížek Mašková na nábytek bílou a její odstíny až do béžového, to jako symbol čistoty a dokonalosti lesních zvířat. Jedno křeslo a podnožka pod nohy vytváří pak čestné místo pro relaxaci samotného lovce. Látka je laděna do zelena, připomíná mech, na kterém se ve stínu stromů hezky odpočívá.

„Nakonec vznikl tento jeden koncept a z něj pak vycházely návrhy dvou dispozic prostoru. První využíval pouze stávající křesla a sedačky a druhý, který si klient nakonec vybral, zahrnoval ještě navíc jídelní kout. Každá verze pak počítala i s méně nákladnou alternativou zachování stávající dlažby na podlaze (k té nakonec nedošlo), která měla být zakrytá kusovým zelenkavým kobercem připomínajícím mýtinu.

Tomáš Čížek navrhl konstrukčně pro kuchyňský kout hned více variant nábytku s různou koncepcí úložných prostor. Vyhrála varianta s kuchyňkou bez horních skříněk, aby zbylo více místa na lovecké trofeje i nad pracovní deskou.

Půdorysně nejvíce vyhovovala verze s jídelním stolem, židlemi z IKEA a lavicí vyrobenou na míru se stejně soustruženýma nohama, jako má stůl. Ostatní nábytek, jako část kuchyně s podstavnou lednicí, vitrínou a policemi, dále peřiňák se skříňkou podél stěny za sedačkou, a ještě dubové dveře jsou vyrobené také na zakázku.

Malá kuchyňka je prakticky navržena tak, aby pojala stylovou dekorační keramiku. Bylo to výslovné klientovo přání pro radost manželky, předměty totiž pochází z jejího rodiště ze Slovenska.

Sezení, osvětlení i zrcadlo

Stávající sedací nábytek nechali převléknout do nových látek od českého výrobce Kolovrat. „Záměrně jsme použili původní sedačku, která je konstrukčně dokonalá svou možností rozkladu na dvojlůžko pro příležitostné spaní hostů,“ objasňuje záměr Lenka Čížek Mašková.

Takzvaně retro jsou i dvě lampy, stojací u křesla i stolní na peřiňáku. Stropní svítidla vyrobilo umělecké pasířství Čermák, nástěnná světla nad kuchyní, která mají barvou a tvarem připomínat žaludy dubu, pořídili v prodejně Aulix Lighting.

Všechna světla jsou napojena na vypínač se stmívačem pro vytvoření intimna.

„Protože v trofejové místnosti není žádné okno, rozhodli jsme se, že by bylo dobré použít velké zrcadlo, které by trochu prostor otevíralo odrazem protější stěny,“ vysvětluje designérka. Je také z IKEA a má stejný charakter rámu jako obraz s fotkou krajiny, ve které náš klient skolil jedno ze svých nejvzácnějších zvířat, zlatého muflona.

Z jedné strany vedle trofejové místnosti najdete vinotéku, z druhé strany přes prádelnu se sociálním zázemím pak vede přímé schodiště na zahradu s pergolou. „Věříme, že toto strategické místo bude mít pro nově pojatý prostor praktické využití nejen pro samotného lovce, ale i širší rodinu a vnoučata,“ míní autorská dvojice.

Originální atmosféru místnosti pochválila i nejstarší, téměř pubertální klientova vnučka. Už se těší, jak si sem pozve kamarády.

Autoři proměny

MgA. Lenka Čížek Mašková a Tomáš Čížek, DiS.

Od roku 2010 tvoří tato dvojice společně návrhy a realizace originálních interiérů od první myšlenky až po finální reálnou podobu.

I když takto pracovali i předtím, než se potkali (ovšem samostatně), nechápou, jak to dokázali: „Zařizovat domovy pro klienty bez neustálého dialogu a naplňování potřeb ženského a mužského principu zároveň nám teď připadá téměř nemožné. Hlavní krédo naší práce je, že domovy tvoří společenství mužů a žen, kteří mají na svět zcela odlišný pohled. A protože i my dva jsme jeden z Marsu a druhý z Venuše a chceme žít společně v harmonii na planetě Zemi, vznikla společnost Domov srdcem.“

Od té doby se jim změnila klientela od single směrem k partnerským a rodinným interiérům. „Těší nás, že můžeme spolu tvořit a tím naplňovat opravdový význam názvu naší značky.“