Technologie napařování u praček zajišťuje hloubkové čištění i toho nejjemnějšího prádla | foto: AEG-Electrolux

Pára vtrhla do českých domácností. Perfektně pere, suší i žehlí

  • 13
Voda je dobrá. Ale pára je lepší. Je totiž velmi ceněna pro své účinné čisticí schopnosti. Výrobci ji proto začali využívat i k praní, sušení a žehlení oděvů.

Parní pračky působí antibakteriálně

Technologie napařování u praček zajišťuje hloubkové čištění i těch nejjemnějších kousků prádla, jako je hedvábné spodní prádlo nebo krajky. Pára v pračkách s označením STEAM zvyšuje účinek praní, působí antibakteriálně a osvěžuje.

Prací účinek násobí pára tím, že přirozeně uvolňuje vlákna, čímž umožní pracímu prostředku proniknout do hloubky, přímo do samého "srdce" vláken, a odstranit tak i odolné skvrny.

"Antibakteriální účinek páry spočívá v tom, že při zvolení funkce Dezinfekce se na konci pracího cyklu napustí do bubnu pára a zajistí potřebný ozdravný efekt," vysvětluje Eva Gruberová ze společnosti Whirlpool. "Výhodou je, že pára působí antibakteriálně i při nízké teplotě praní, například 40 stupních."

Osvěžující účinek páry potom zbaví prádlo během 20 minut nepříjemných pachů, jako je kouř nebo kuchyňské výpary. Program osvěžení neboli Refresh, jak bývá označován, navíc usnadní žehlení - mírně navlhlá tkanina s uvolněnými vlákny se žehlí mnohem snáze.

"Výhodou této moderní technologie je, že přizpůsobí cyklus praní druhu a množství prádla a tím ušetří až 30 procent času, vody a energie," říká Gruberová.

Pračka také sama rozhodne o tom, kdy a kolik páry se má během pracího cyklu použít. Přesto nemusí všem praní párou vyhovovat. Řada lidí dá přednost klasice. A jedna nevýhoda. Vyspělost technologií se odráží v ceně výrobků. Parní pračku lze pořídit okolo 24 tisíc korun.

Pračka na páru

Sušičky osvěží již nošené prádlo

Nový styl péče o prádlo otevírají také kondenzační sušičky. Ty s označením ProSTEAM jsou vybaveny technologií, která využívá páru k vyhlazování skladů a záhybů na prádle ještě před žehlením. Díky tomu jsou výsledky žehlení o 30 procent lepší a celková doba žehlení se snižuje na polovinu.

A jak funguje? "Kombinací intenzivního vstřikování páry, lehkého proudění vzduchu a přizpůsobeného pohybu bubnu dokáže sušička vyhlazovat zmačkaná místa a uvolňovat textilní vlákna. Využívá při tom páru vyrobenou z vody, jež se odpařila při sušení," popisuje Milan Landa ze společnosti Electrolux.

Vybírat můžete hned z několika cyklů vyhlazování zmačkaných míst párou. Vyhladit můžete dát jak mokré, tak i suché prádlo. Sušička totiž automaticky rozpozná, jestli je suché, nebo mokré. V druhém případě se prádlo suší a zároveň se vyhlazují zmačkaná místa.

A stejně jako u pračky, mají i sušičky také parní cykly Refresh na "osvěžení" již nošeného prádla, které ale ještě není nutné prát. Ty kromě vyhlazování zmačkaných míst také odstraňují pachy, například z cigaretového kouře či z kuchyně.

Parní cykly trvají obvykle do 20 minut a spotřebuje se při nich přibližně 0,2 Kwh, což je množství energie přibližně odpovídající průměrné spotřebě žehličky zapnuté 6 minut. Nevýhodou je opět cena. Pokud si budete chtít parní sušičku pořídit, budete si muset připravit zhruba 30 tisíc korun.

Žehlička s parním generátorem

Žehličky ušetří až polovinu času  

Že je to příliš, takže prádlo raději vyžehlíte? Pak si práci můžete usnadnit alespoň žehličkou s parním generátorem. Ty jsou na trhu k dostání již několik let. Byly ale velmi drahé.

Technologie ovšem pokročili a díky nim se i ceny těchto výrobků staly dostupnými. Dnes tak systémovou žehličku, jak se těm parním odborně říká, koupíte podle modelu za 5 až 10 tisíc korun.

Tato investice se ovšem vyplatí, zvláště pokud jste početná rodina. Díky konstantnímu, velkému množství páry, která z parního generátoru vystupuje pod tlakem, totiž můžete ušetřit 30 až 50 procent času při žehlení.

Jak je to možné? U klasické napařovací žehličky se pára tvoří přímo v žehličce společným ohřevem parní komory a žehlicí desky. U parního generátoru jsou bojler a nádržka na vodu umístěny mimo žehličku v těle samotného přístroje.

Velikost nádržky na vodu kolem jednoho litru a více a možnost doplnění vody během žehlení umožňují nepřetržitou činnost po mnoho hodin. "Jedna nádržka postačí až na dvě hodiny nerušeného žehlení," říká Pavla Pokorná ze společnosti Philips.

K provozu je připravena již za dvě minuty. Samostatný bojler poté vytváří rychle velké množství páry pod tlakem 3 až 5 baru podle modelu, která do žehličky putuje hadicí. "Více páry s vysokým tlakem dokáže proniknout až do nitra žehlených vláken, navlhčit je a společně s teplou žehlicí deskou je narovnat," vysvětluje Monika Čížková zastupující značku Tefal.

Žehlička s parním generátorem
Tlak a množství vyvíjené páry jsou tak velké, že můžete účinně žehlit i několik vrstev prádla a napařovat i ty nejsilnější tkaniny. A nebo naopak i ty nejjemnější látky.

Díky oddělenému systému ohřevu bojleru a žehlicí desky je totiž možné vytvářet velké množství páry i při nízké teplotě žehlení. Parní generátory jsou velmi efektivní i při svislém žehlení-napařování například zavěšených závěsů, obleků nebo košil.

Pro větší pohodlí jsou u vyšších modelů na špičce žehlicí plochy Steam Glide umístěny speciální podlouhlé otvory pro propuštění páry. Díky tomu snadno perfektně vyžehlíte i taková místa jako jsou límečky, kapsy, puky nebo drobné dětské oblečení.

Špička žehlicí plochy je navíc tvarována tak, aby jednoduše vyžehlila místa kolem zipů a knoflíků. Výhodou může být také odvápňovací systém označovaný jako Auto Calc Clean. "Zajišťuje automatické odstraňování usazeného vodního kamene, čímž zamezuje vzniku koroze," říká Pokorná.

Různá bývá také délka síťového kabelu. Komfort přináší také měkká ergonomická rukojeť či integrovaný navíječ šňůry. Počítejte ale s tím, že čím víc vymožeností bude žehlička s parním generátorem mít, tím vyšší bude také její cena.

,