Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Panelstory v koutě

aktualizováno 
Panelákové byty mívají kromě umakartového jádra ještě jednu Achillovu patu – kuchyňský kout. Ten na rozdíl od Brada Pitta, který řeckého hrdinu ztělesnil na filmovém plátně, atraktivností pro uživatele, ale ani architekty právě neoplývá. A navíc by se kout neměl řešit sám o sobě, ale celý byt - třeba s rozvahou do budoucna - najednou. Ukážeme vám proč.

Naprostá většina zajímavých bytů v panelových domech (máme na mysli samozřejmě ty stavěné před rokem 1989) se ke svému kladnému hodnocení dostala díky razantní rekonstrukci spojené se změnou dispozice.

Jenže ta někdy možná není, nebo jen s takovými finančními náklady, které jsou pro mnohé nedostupné. Existují ovšem i staré panelové domy, jejichž dispoziční řešení bytů není až tak špatné. Patří k nim třeba domy z nejstarší části Jižního Města v Praze, které zná většina z nás díky filmu Věry Chytilové Panelstory.
 
Bourat, či nebourat?
Pohybovat se v imaginárních interiérech nemá smysl, proto jsme si vybrali zcela konkrétní příklady. Byty z Jižního Města dekretované jako 2 + 1 jsou z dnešního pohledu spíše malé 3 + kk – ložnice, dětský a obývací pokoj s kuchyňským koutem bez okna (12,4 + 8 + 17,7 + 5,5 metrů čtverečních).

Na rozdíl od domů stavěných v pozdějších letech mají několik výhod – například důsledně oddělenou klidovou část (ložnici) od obytné, dvě předsíně s možností úložného prostoru a dokonce 80 centimetrů široké dýhované dveře na WC i do koupelny, byť je zde jinak použito tradiční jádro.

Ovšem „nudloidní“ kuchyňský kout bez okna zejména hospodyni moc nenadchne, třebaže zde byly použity dva odtahy – digestoř a další odsávání umístěné ve sloupu vedle spíže (viz plánek).

Majitelé obou navštívených bytů řešili rekonstrukci víceméně shodně, ale v různém rozsahu daném svými finančními možnostmi.

Vyměnili kuchyňské linky včetně spotřebičů, zrekonstruovali koupelnu: v prvním případě zásadně vybouráním, v druhém jen obkladem stěn. Vždy se tu však místo vany objevil pouze sprchový kout.

Obě rodiny – v obou případech manželský pár žijící již bez dětí - mají ještě jedno společné: litují, že nenechali zrušit siporexovou příčku, jíž se vstupuje do kuchyňského koutu (vstup s kovovou zárubní, bez dveří, má šířku 117 centimetrů).

Kuchyňka je proto poměrně tmavá a navíc v ní i přes použití výkonných digestoří bývá v době vaření poměrně horko.

10 tipů, jak moderně zařídit kuchyňský kout

  • volte světlý nábytek i pracovní desky
  • dejte přednost vestavným spotřebičům v nerezovém provedení
  • pořiďte si výkonnou digestoř s přímým odtahem do komína
  • u horních skříněk používejte co nejvíce otevřené police a klopny, které lze ponechat po celou dobu vaření otevřené
  • pokud nemá kout okno, dbejte na kvalitní osvětlení
  • výmalbu volte nejlépe bílou
  • jako obkladový materiál mezi skříňkami zkuste použít stejný materiál, jaký je na kuchyňském nábytku
  • při řešení ve tvaru U dbejte na minimální průchod 90 centimetrů
  • nebojte se použít horní skříňky jako spodní závěsné
  • pokud kout navazuje přímo na obývací pokoj, volte stejnou podlahovou krytinu, opticky zvětšíte prostor

První byt
„Přemýšleli jsme, zda si postavit domek za Prahou, nebo investovat peníze do bytu. Pak jsme zvolili druhou variantu – chatu máme, syn se odstěhoval, a tak nám možnost bydlení v Praze vyhovuje,“ popisují svůj přístup manželé Procházkovi.

„Nejdříve jsme vyřešili vybourání jádra, pak přišla na řadu kuchyně. Jednali jsme s dovozcem jedné známé zahraniční značky. Když jsme ale po třech měsících byli tam, kde na začátku, tak nás jejich nezájem – možná i proto, že šlo jen o panelákový kout – otrávil natolik, že jsme jednou při cestě domů sjeli z dálnice a kuchyni objednali v Modleticích v prodejně Koryny. 

A to včetně atypického dílu, který byl potřebný pro ,obezdění´ sloupu se vzduchotechnikou. Ten jsme alespoň zmenšili - byl totiž nesmyslně objemný - tak, aby navazoval na vestavnou spíž.“

Za nejlepší v nové kuchyni pokládá majitelka druhou pracovní plochu („Při pečení mám konečně kam dávat plechy!“), kde také stojí drobné spotřebiče, jež denně používá. Skvělá je také trouba ve výši očí, k níž se nemusí ohýbat.

Chyba? Zapomněli na koš, který jim teď chybí. Další rekonstrukce „postihne“ obývací pokoj. Při ní zmizí konečně i příčka, jejíž existenci podcenili.

Druhý byt
Stará paneláková linka už pomalu, ale jistě dosluhovala. Navíc majitelku bolela páteř při ohýbání do spodních polic, a tak bylo na čase něco změnit.

Finanční limit byl však dost tvrdý (50 tisíc korun), a tak využili slevu na laminátové kuchyně u Koryny Koryčany. Protože chladnička a digestoř byly zakoupeny poměrně nedávno, vyměnil se jen nábytek a sporák za vestavný od Zanussi.

Ten byl navíc „posunut“ z rohu o třicet centimetrů, aby vznikla pohodlná odkladní plocha po obou stranách varné plynové desky. „Nejlepší jsou široké plnovýsuvy, nemusím se pracně ohýbat a navíc se v nich skvěle udržuje pořádek,“ libuje si majitelka.

Trochu s nedůvěrou si zvykala na horní skřínku s klopnou. Bála se, že manipulace s ní bude příliš namáhavá. nebo že se klopna bude po otevření sama zavírat. Její obavy ale byly liché.

Výsuvný odpadkový koš, který byl umístěn v dřezové skříňce, byl ale nakonec „zrušen“. Nemohla se smířit s tím, že odpadky skončí ve skříňce, marné bylo i přemlouvání dcery.

Co radí architekt Ladislav Langer z prostějovského ateliéru CAD Projekt Plus? (hodnotil podle náhledových fotografií a plánku)?

Jaké zde vidíte možnosti?
Dispozice bytu není na dnešní dobu špatná, dokonce odpovídá trendu kuchyně navazující na obývací pokoj. Možnosti jsou vlastně tři. Za prvé nechat původní dispozici, jak udělaly obě rodiny, což představuje nejjednodušší řešení.

*Druhou variantou mohlo být zkrácení poměrně dlouhé pracovní linky řešením kuchyně do „U“, tedy přesunutí sporáku do středu čelní stěny. Dlouhá linka není nikdy příjemná ani praktická. Ale aby taková kuchyně fungovala (třeba abyste mohli otevírat dvířka spodních skřínek, vyhnout se druhé osobě), musí i v takové miniaturní kuchyňce zůstat průchod široký alespoň 90 centimetrů, lépe samozřejmě 100 až 120 centimetrů.

V tomto případě, kdy je šířka 205 centimetrů, je pak nutné použít na jedné straně skříňky s hloubkou 45, pouze na druhé klasických 60 centimetrů, aby zůstal zachovaný potřebný prostor. U horních skříněk lze využít klopen, které se uzavřou až po skončení vaření. Klopny jsou v malém prostoru vždycky praktické, ideální by bylo použít co nejdelší, to chce ovšem práci na zakázku.

*Třetí verze by byla dost progresivní, ale jejím výsledkem by byl moderní interiér včetně velké šatny. Ponechal bych WC, kolem něhož by vedl průchod do zadní části bývalé kuchyně. Tam by vznikla koupelna. Roh původní by zmizel a získali bychom přímý vstup do obytné části s kuchyňským koutem přímo navazujícím na obývací pokoj.

Lze zrušit průchod do druhé části předsíně a do ložnice vstupovat v místě dnešního botníku. Dveře z ložnice by vedly do velké šatny, kde byste nepotřebovali ani skříně, stačilo by vyřešit ukládání. Jde ovšem o řešení finančně poměrně náročné a bude zřejmě vyhovovat spíše mladým lidem, ochotnějším k progresivnějším řešením.

Vyplatí se vůbec taková vyšší investice do starších panelákových bytů?
V Praze je situace trochu jiná než třeba v Prostějově, protože se zde za byt zaplatí mnohem více. Záleží také na tom, o jaký panelák jde – pokud vstupujete do špinavého domu, s potrhaným PVC ve vstupu, s rozbitými schránkami a pomalovaným výtahem, asi bych si výraznou investici rozmyslel.

V Německu už ale ze starých paneláků dokázali udělat pěkné domy s dlažbami, květinami, moderními výtahy. V takovém případě mají velké a náročné rekonstrukce bytů smysl.

Je něco, co byste pro kuchyňské kouty doporučil obecně?
Stejně jako u malé kuchyně – vhodnější je používat pouze světlé barvy. Jako základní a zároveň hlavní bych volil pouze jedinou barvu. Když k ní totiž přidáte nerez spotřebičů a sklo, máte již tři druhy materiálů, a to je takové nepsané maximum, které v malém prostoru dobře vypadá.

Více článků o bydlení: LIVING
Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Dům architekti umístili na parcele asymetricky k severovýchodnímu rohu, aby...
Dům na malém pozemku schovali do svahu, aby majitelé měli soukromí

Postavit dům v příměstské zástavbě Prahy není někdy jednoduché. Velikost pozemku nebývá velká, soukromí pak minimální....

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Další z rubriky

Závěsná lampa Space Time byla představena poprvé v roce 2011 ve Švédsku a od té...
Jak bydlí designér Karim Rashid, který se obléká jen do růžové a bílé

Karim Rashid je jedním z nejplodnějších designérů své generace. Přes tři tisíce jím navržených produktů ve výrobě a 300...

Kuchyň Opera (Snaidero)- šedohnědá barevné ladění i díky lakovaným hliníkovým...
Kuchyně se mění na laboratoře s kovovými regály a vysokými skříněmi

Trochu strohá laboratoř. Tak vypadala celá řada kuchyní, které prezentovali jejich výrobci na milánském veletrhu...

Na pánvi Speed Professional od WMF lze díky unikátnímu složení vícevrstvého...
10 nejpraktičtějších vychytávek do kuchyně, kterými oslníte i návštěvu

Vaření i stolování chce občas nejen šikovné ruce, ale také chytré pomocníky. Nejlépe takové, kteří umí hned několik...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.