Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Panelový byt přestavěli svépomocí. Dřina se jim rozhodně vyplatila

  1:00aktualizováno  1:00
Starý panelákový byt 2+1 v Praze-Spořilově se manželé rozhodli přebudovat. Jelikož nechtěli zbytečně utrácet za řemeslníky a jsou trochu dobrodruzi, vrhli se na většinu prací svépomocí. Pouze koupelna byla ponechána na odbornících. "Za tu dřinu to ale rozhodně stálo," prohlašují.

Rekonstrukce bytu trvala manželům dva a půl měsíce a vyšla na 300 tisíc korun | foto: Ivana Lososová

S manželkou jsme bydleli v pronajatém bytě 2+kk na Žižkově o velikosti 48 m2 a pomalu jsme začínali uvažovat o přírůstku do naší rodiny. Vzhledem k situaci na realitním trhu, která v druhé polovině roku 2008 v České republice panovala, nám bylo jasné, že budeme muset vzít zavděk panelovým bytem.

Vybrali jsme nakonec jednotku na Spořilově. Výhodou bytu bylo, že měl již vyměněná okna za plastová. Dalším plusem byla celkem zachovalá kuchyňská linka, jež zůstala jedinou pamětnicí původního stavu. Protože předchozí majitelé neměli peníze a ani vkus, vyklubala se z původně plánované částečné rekonstrukce takřka kompletní.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Původní plánek bytu. 

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Nový stav bytu po rekonstrukci.

Byt má dostačujících 65 m2, ale dispozice 2+1 nám s výhledem do budoucna příliš nevyhovovala. Chtěli jsme 3+kk. Přepažení prostorného obývacího pokoje sádrokartonovou příčkou bylo tudíž nasnadě, jelikož místnost měla dvoje topení a okna na dvě světové strany.

Za menší dispoziční změnu lze považovat vybourání dveří mezi kuchyní a obývákem v siporexové příčce a vyzdění jádra, přičemž WC bylo přemístěno do zbytečně veliké chodby, a tím vznikl na panelákové poměry luxusní rozměr koupelny cca 4,5 m2.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Jelikož jsme nechtěli zbytečně utrácet za řemeslníky a jsme trochu dobrodruzi, rozhodli jsme se většinu prací udělat svépomocí. Pouze koupelna byla ponechána na odbornících. Nevěřili jsme si s elektroinstalací a odpady.

Výsledkem je prostorná koupelna s vanou o délce 170 cm, koutem pro atypické umyvadlo s rozměrným zrcadlem a dostatkem místa pro sdílení koupelny ve více lidech. WC se muselo naproti tomu mírně uskromnit, avšak neodporuje standardním regulím.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách bytů čtenářů iDNES.cz.

O zbytek "legrace" jsme se postarali s manželkou sami. Ale po pár týdnech od počátku rekonstrukce jsme zjistili, že původně do budoucna uvažovaný potomek již sídlí v lůně mé drahé polovičky, a tak zbyla většina prací na mě samotném. Nesmím opomenout švagra s jehož pomocí jsme za dvě odpoledne po práci dali dohromady výše zmiňovanou sádrokartonovou příčku.

Panelový byt 3+kk na Spořilově Panelový byt 3+kk na Spořilově

Dolů šly veškeré podlahové krytiny, omítky a tapety, u kterých jsem se dost natrápil. Čtyři vrstvy pod sebou, držící na základu ještě původním lepidlem, mne zlobily několik dní.

Když jsme strhali lina a lepené koberce, naskytl se nám úžasný pohled na snad nejkřivější podlahu na světě. Za samonivelační stěrku jsme dali docela dost peněz, ale bylo to nezbytné. Míchali jsme pomocí malé vrtačky v kbelíku od Keraštuku.

Plovoucí lamino jsme použili v dětském pokoji, v ložnici a v obývacím pokoji s jídelním koutem. Kuchyň, předsíň a WC s koupelnou jsme pokryli dlažbou. V celém bytě jsme nově vyštukovali a vymalovali všechy stěny a stropy, a to v několika vrstvách. Dveře jsme v předsíni a kuchyni zrušili, pouze v ložnici jsme si na zakázku objednali dvoukřídlé.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Z původního zařízení bytu zůstala pouze kuchyňská linka. Na ni navazuje jídelní část.

Obývací pokoj jsme se rozhodli vzhledem k jeho menší výměře nezahlcovat nábytkem, ale ponechat ho vzdušnější. Dominantou je stěna v barvě bordo se dvěma výraznými obrazy. Součástí obýváku je také jídelní část.

Původně byla předsíň ve všech rozích zaplněna vestavěnými skříněmi, většinou dělaných podomácku. Ty šly okamžitě do sběrného kontejneru. Nyní úložný prostor obstarává jedna veliká skříň.

Menším handicapem je přímo v předsíni umístěný plynový měřič, na který bylo zapotřebí skříňky atypických rozměrů, ale zlaté české ručičky si dokáží poradit se vším.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Pohled do ložnice.

Panelový byt 3+kk na Spořilově

Do ložnice vedou dvoukřídlé dveře.

Vhodnými bytovými doplňky se staly zajímavé lustry. Dětský pokoj je v současnosti spíš pracovnou a tělocvičnou, ale již brzy bude sloužit svým účelům.

Celkem nám rekonstrukce zabrala zhruba 2,5 měsíce. První měsíc jsme každý den po práci do bytu dojížděli. Po měsíci, když už byla hotová koupelna a jedna místnost, jsme se do bytu nastěhovali a rekonstruovali takzvaně za pochodu.

Výsledkem je místo, kde se nám krásně bydlí a sami víme nejlépe, kde je co kvalitně provedeno a kde jsme naopak trochu polevili. Za tu dřinu to rozhodně stálo a finanční úspora byla díky tomu výrazná, kolem 150 tisíc korun. Rekonstrukce stála včetně nábytku přibližně 300 tisíc korun.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota nejlepší realizace. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni v průběhu července 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.

Autor:
Nejčtenější

Dům se zbytky hradu anglického krále Richarda III. je na prodej za 1,1 milionu...
Dům se prodává se slavnou zříceninou. Starost o památku kupce odrazuje

Dům se zbytky hradu anglického krále Richarda III. je na prodej za 1,1 milionu liber, v přepočtu 32,8 milionu korun. Památkově chráněná zřícenina hradu Sheriff...  celý článek

Nejvýraznějším prvkem pokoje je omyvatelná velkoplošná tapeta s mapou světa a...
Útulné doupě za 60 tisíc korun ovládla zvířata a tapeta s mapou světa

Manželé chtějí pro svého syna dětský pokoj inspirovaný safari. Útulné doupě musí mít ale praktický základ, s kterým bude chlapec dále růst. Rodiče si na...  celý článek

Sezení v jídelním koutě je zčásti na parapetu rohového okna.
Agáta Prachařová bydlí v „bunkru“, v němž jsou květináče s levandulí

Agáta a Jakub Prachařovi si každým rokem opakovali, že ty příští Vánoce budou bydlet ve svém domě. Stavba se však protáhla, a přestože ještě není stoprocentně...  celý článek

Cihelná zeď natřená na bílo či zrepasované parkety odkazují na stáří domu....
Z barevného výbuchu vznikl byt plný světla a vtipných nápadů

Byt v domě ze 60. let minulého století potřeboval začít „dýchat“. Měl sice nadstandardní velikost 5+1, ale právě dispoziční řešení zaměřené víc na počet...  celý článek

Přes atrium vstupuje do interiéru spousta denního světla i slunce.
Jak to dopadne, když stavební úřad dva roky odmítal plochou střechu

Všechno mohlo dopadnout špatně. Dva roky stavební úřad odmítal povolit plochou střechu, a tak mezitím na vedlejší parcele vyrostl velký dům, který zastínil...  celý článek

Další z rubriky

Mít v panelovém domě za souseda nadšeného bubeníka může skončit minimálně...
Jak cvičit v bytě na hudební nástroj a nepřivolat hromobití sousedů

Hluk v domě je vždy zdrojem problémů se sousedy. Jednoduchými úpravami lze zvukovou kulisu výrazně omezit, aby tolik nerušila okolní nájemníky. Zkušebnu...  celý článek

Architekt nechal opticky oddělit kuchyň a obývací pokoj blokem vysokých...
Rekonstrukce panelákového bytu se povedla i bez náročného bourání

Sympatický manželský pár se rozhodl pro kompletní rekonstrukci panelového bytu 3+1. Dispozice, která patří k těm nejčastějším, bohužel neumožnila nějaké...  celý článek

Rekonstrukce bytu v panelovém domě láká k mnoha změnám, vždy je však nutné...
Chtějí vybourat všechny příčky v bytě. Záleží však na statikovi

Mladý pár si koupil byt 3+1 v panelovém domě a chtěl by jej radikálně změnit, protože počítá s dětmi a současný stav nepovažuje za vhodný. Manželé jsou ochotni...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.