Základ prostoru tvoří bílá, šedá a tmavě hnědá barva. Byt zútulňují barevné

Základ prostoru tvoří bílá, šedá a tmavě hnědá barva. Byt zútulňují barevné designové solitéry, výrazné doplňky, textil a kresby na stěnách. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Panelákový byt si majitelka netroufla zařídit, pozvala si designérku

  • 29
Z klasického panelákového bytu 4 + 1, jehož původní dispozice nebyla ničím originální, vznikl interiér, který má svůj styl. Zásluhu na tom mají majitelka i designérka Pavla Kirschner.

Panelový dům na malém sídlišti v Kralupech nad Vltavou se nijak nevymyká desetitisícům dalších, které u nás byly v minulých letech postaveny.
Majitelka svůj byt zrekonstruovala již před patnácti lety. Tehdy oslovila Petra Picmause, který navrhl novou dispozici prostoru. Od té doby byt postupně zařizovala.

Stále však nebyla úplně spokojená: "Věděla jsem, že interiér je zařízený docela vkusně, ale pořád mu něco chybělo. Nedařilo se mi prostor zútulnit a netroufla jsem si sama vybírat textil a další doplňky, které by jej dozařídily."

Obývací pokoj byl spojený s kuchyní již při první rekonstrukci před patnácti lety, celý prostor se tak opticky zvětšil.

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Proto se Marie rozhodla oslovit interiérovou designérku Pavlu Kirschner, jejíž realizace znala z časopisů a prohlédla si je i na jejích webových stránkách. Designérka už při své první návštěvě pochopila, jaký styl je Marii blízký, sama jím byla nadšená.

Bylo však nutné dodat interiéru trochu barevnosti a nějaké dekorace, které prostor sice vždy spolehlivě zabydlí, ale nebývá snadné je vhodně zkombinovat.

Nejen místo na čtení

Hlavnímu obytnému prostoru dominuje vestavěná otevřená knihovna z tmavě hnědého dřeva. Hřbety knih navíc dodávají interiéru rozmanité barvy v takovém množství, které nepůsobí rušivě.

Výrazné barvy se objevují jen na menším nábytku, zaujme například fialový puf nebo zelené houpací křesílko a polštářky na pohovce. To vše příjemně kontrastuje s interiérem v jednoduchých barvách.

Kouty oživily solitéry. Například kovová skříňka z Loděnic působí industriálním dojmem a s křesílkem v retrostylu vytváří zajímavé místo na čtení hned vedle knihovny.

Stojací lampa má místo klasického stojanu lanko, které je připevněno k podlaze a ke stropu, výšku lze tedy nastavovat podle potřeby. Díky praktickému kloubu je možné proud světla libovolně nasměrovat.

V bytě jsou světlé podlahy a díky velkým oknům také dostatek přirozeného denního světla, proto bylo možné použít i tmavé a sytější barvy u nábytku a dalších zařizovacích předmětů.

Nad pracovní plochou nejsou klasické obklady, ale sklo, které se lépe udržuje a velmi dobře vypadá.

Kuchyň nechala paní Marie vyrobit na míru u truhláře.

Nadčasová padesátá…

Byt je plný kvalitního zařízení ve stylu 50. let, které působí velmi nadčasově, proto se hodí nejen do starších domů a bytů, ale také do novostaveb. Pavla Kirschner k tomu dodává: "Panelové bydlení vás nijak neomezuje ve výběru stylu. Významným prvkem jsou však dveře a podlahová krytina. Nejsem velkým zastáncem takzvaných rustikálních dveří a raději volím zcela hladké a bílé. K modernímu či retrostylu se nejlépe hodí dveře prosklené. Barevnost podlahy už není tak vázaná na styl a můžete si s jejím výběrem více pohrát."

Prostory se zvýraznily výmalbou, stěny však stále působily příliš prázdně. Nakonec stačilo navštívit internetovou aukci na Aukru a vybrat několik grafik, které se zde dají pořídit za mnohonásobně nižší ceny než v zavedených galeriích.

"Když mě oslovila paní Marie a viděla jsem poprvé její byt, bylo mi jasné, že ví, co dělá, a pochválila jsem ji za její cit pro zařizování. Interiér přesto působil, že mu něco chybí," říká Pavla Kirschner.

Paní Marie ráda čte, a tak knihy nechybí ani v ložnici. Na fotografii Pavla Kirschner

Ložnice je v romantičtějším stylu než zbytek interiéru.

Podle ní není úkolem designéra obrátit vše vzhůru nohama a vyházet původní zařízení, alespoň ona tak nepracuje. "Snažím se zužitkovat každý kousek nábytku a ukázat, co všechno můžeme změnit pouhým přestěhováním jednotlivých kusů, přidáním barev a textilu," radí designérka Kirschner.

Má i praktické rady: "V interiéru by určitě neměly chybět knihy. Policová knihovna navíc působí vzdušně a pokoj není zahlcený nábytkem. Panelové bydlení není nijak omezující ohledně výběru stylu. Nebojte se kombinovat nábytek z různých období ani rozličné vzory a barvy."

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 11/2012, který nově vychází ve vydavatelství Business Media CZ.