Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Paneláková sídliště: jak se tam dá také žít?

Nedostačující zateplení, špatná zvuková izolace, hnijící okna, bortící se balkony... Lidé, kteří bydlí ve starých panelácích, tyto příznaky znají. Jak se stavělo kdysi a jak nyní? Stará panelová sídliště versus nové bytové domy. Jak se v nich žije? Co mají společného, v čem se naopak liší?
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: MF DNES

Šedivé panelové domy, podobné si jako vejce vejci. Dvanácti- i vícepatrové stavby tvořící obrovské jednolité útvary.

Takových domů stojí i několik za sebou, takže si vzájemně překrývají výhled. Tak vypadá například pražské sídliště Jižní Město nebo brněnské Bohunice.

Naproti tomu domy s arkýři, v barevném provedení třeba i v kombinaci se dřevem, různě vysoké, s balkony nebo terasami. Takovou tvář má třeba nově stavěné sídliště na Barrandově v Praze 5 nebo na Paloučku v Berouně.

Jaká je kvalita bydlení na starých a nových sídlištích? Mnozí z nás by řekli: nesrovnatelná.

Betonový polotovar
V panelových domech, které se stavěly nejvíce v letech 1955 až 1990, žije více než milion rodin. Ty z nich, které bydlí v novějších, mají větší štěstí.

Technologie i materiály používané na konci osmdesátých a v devadesátých letech se přece jen zlepšily a ani zub času na nich nezačal ještě naplno pracovat. Přesto mnozí uvažují o tom, že se přestěhují.

"Už jsem si toho užil dost," tvrdí architekt Jan Zahradník. "Nejprve jsem bydlel ve věžáku v pražských Ďáblicích, pak jsem se přestěhoval do bytu v novém paneláku na druhý konec města do Nových Butovic. Tam bydlím už jedenáct let. A rozhodl jsem se, že chci pryč," říká Zahradník.

Přesto výstavbu panelových domů nezatracuje. "Myšlenka vystavět levné byty nebyla špatná. Ale průšvih je, že se všude šetřilo: na materiálu, na zateplení, na parkovacích místech, na vzhledu - prostě na všem. Stavěly se obrovské věžáky příliš blízko u sebe, se značným množstvím bytů, na relativně malém prostoru. Tím se dostaly paneláky až na samou hranici kvality bydlení," vysvětluje.

Nejvíce mu asi vadí výška a počet bytů v jednom domě. "Problém sídlišť je, že jsou přelidněná. Domnívám se, že návrat k lidskosti spočívá v tom, nestavět vysoké domy. Kvalita bydlení se počítá do desátého patra. Já si myslím, že hranice je tak šest pater," míní Zahradník.

Čím jsou domy vyšší a mají více bytů, tím víc je životní prostředí anonymní. "Bydlel jsem v paneláku s osmnácti patry. V takovém domě nepotkáte za celý rok žádného souseda dvakrát," stěžuje si Jan Zahradník.

S tím však příliš nesouhlasí architektka Eva Koláčková z Central Group. "Nemyslím si, že lidé nechtějí bydlet ve vysokých domech v nejvyšších patrech. Stává se, že klient přijde a vybere si nadstandardní byt s terasou až pod střechou desetipatrového domu. Není to ve výšce, ale v kvalitě," dodává.

Výhody a nevýhody u starých panelových dům

+ Slušný standard bydlení
+ Celkem dobrá dispozice jednotlivých bytů
+ Zázemí - sušárny, mandly, kočárkárny...

- Vzhled domů, jejich architektura, jsou nedodělané
- Všechno je stejné - dveře, okna, dispozice
- Malé místnosti
- Špatná zvuková izolace

Absolutně chybí zateplení
Jedním z největších problémů starých paneláků je to, že absolutně nesplňují současné normy na vytápění. To se však dá zachránit dodatečnou tepelnou izolací, i když taková rekonstrukce vyžaduje nemalé finanční prostředky.
Horší je to s technickými vadami vzniklými již při výrobě.

"Používaly se nekvalitní materiály, nedodržovaly se technické předpisy při výrobě prefabrikovaných prvků a stavební dozor na stavbách byl často jen formální," říká odborník na panelové domy Jiří Veselý. Nejvíce jsou podle něj postižené domy postavené do roku 1980.

S jakými nedostatky se tedy staré paneláky nyní potýkají? Hrozí zatékání do spár, nevyhovují meziokenní vložky, na hranici životnosti jsou instalace, bytová jádra plesnivějí a bortí se...

Velmi časté jsou nedostatky ve statice, objevují se technické závady výtahů a tepelná ani zvuková izolace nejsou dostatečné. Objevily se dokonce i případy utržených balkonů.

Architektura? Žádná!
Technický stav panelových domů je jedna stránka. Vzhled a architektura druhá.

"O architektuře se vůbec nedá mluvit. Vždyť smontovali panely, do nich dali inženýrské sítě a do bytů pustili lidi," řekla již dříve pro MF DNES teoretička architektury Radomíra Sedláková, která přednáší na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci.

"Všude dali stejná okna - do chodby i do ložnice, což se dá považovat za architektonický unikát. To je, jako by někdo postavil cihlový
dům bez fasády, bez parapetů, bez okenních říms a nechal ho obydlit. Přitom parapety a římsy nemají jen estetický charakter, mají i svou funkci - neprší na okna," vysvětluje Sedláková.

Pokud panelák získá nějaké architektonické prvky, začne vypadat docela normálně. A to je snahou nejen obyvatel, ale i státu, který se snaží poskytovat dotace na revitalizace panelových sídlišť ze dvou svých programů: Podpora regenerace panelových sídlišť a Podpora oprav vad panelové bytové výstavby.

Příčiny závad panelových konstrukcí

stáří domu a zanedbaná údržba 16 %
nevhodné užívání domu 18 %
chybné projektové řešení 29 %
nedostatky při montáži 37 %

"Rekonstrukce jednoho panelového bytu se odhaduje na 280 000 korun. Oprava více než milionu bytů by si vyžádala tři sta až čtyři sta miliard korun," říká ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Peníze se mimo jiné pokouší získat i od fondů Unie.

Některé domy již revitalizací prošly, například pomocí nástaveb, kdy přibyly nad horními patry další byty. Současně s tím se dům zateplil a udělala se fasáda. Za povedený příklad lze označit nástavbu na panelovém domě v Praze Hostivaři, kterou provedl ateliér Drexler Vrbata Architekti.

Opravit domy nestačí
Problémem panelových domů není jen jejich technický stav, ale také urbanistické řešení celých sídlišť. Asi největší potíže zažívají majitelé automobilů.

Vždyť stará sídliště počítala s jedním autem na deset bytů. Ale dnes je to minimálně 1:1. Dále je to nedostatek zeleně, veřejných ploch, málo obchodů, sportovišť a podobně.

S tímto problémem se nepotýká jen Česká republika, ale celá Evropa. Nevyhovující byty však začali nájemníci některých zemí, například Dánska, v 70. letech opouštět.

Dnes jsou z nich sociální byty pro nejchudší, kde se rozšířila kriminalita. To v Česku zatím nehrozí, i když o stěhování do lepšího, nového přemýšlí stále více lidí.

Avšak taková změna vyžaduje nemalé finance. Zatímco za klasický starší byt 3+1 s lodžií na sídlišti dostane majitel kolem 1,7 milionu korun, za podobně velký, nový dá minimálně 2,5 milionu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...