Bez horních skříněk nebude kuchyň přeplněná | foto: vizualizace Helena Paz

Paneláková kuchyně: špeluňka, do níž nemůže slunce

  • 10
Zvolíte-li vestavné spotřebiče, nebudou v malé kuchyňské lince téměř žádné úložné prostory. Vyberete-li samostatně stojící, bude místnost napěchovaná zařízením až ke stropu a u pracovní desky nebude možné se ani otočit. Přesto lze omezený prostor přelstít.
Neuduste místnost nábytkem
"U tak malé kuchyně záleží na tom, zda má čtvercový, či obdélníkový půdorys. Každopádně, aby dobře plnila svůj účel, je důležité, aby byla sestava dlouhá alespoň 3,6 metru, a to buď vcelku, nebo ve dvou částech proti sobě," myslí si architekt Patrik Tichý. Prostor mezi oběma částmi by měl být nejméně 1,1 metru, ale platí, že čím více, tím lépe.

"U kuchyně vestavěné do opravdu malého koutu bych doporučovala nezastavět celý prostor kuchyňskou linkou. Pro odlehčení uberte horní skříňky, aby prostor nepůsobil tak stísněně. Někde je můžete nahradit otevřenými policemi či tyčemi na zavěšení drobných pomůcek nad pracovní plochu," radí architektka Helena Paz a dodává, že iluzi většího prostoru získáte tím, že bloky vysokých skříněk - pokud v tak malé kuchyni opravdu musí být - umístíte do čela místnosti. Příborník nebo skříňku na sklo či talíře můžete přesunout mimo kuchyň, někam do okolí jídelního stolu.

Problémem u tak stísněné kuchyňské linky budou hůře přístupné rohové skříňky. "Dolní rohy můžete vybavit třeba otočnými karusely či rohovými výsuvy. Do horních se hodí skříňky s roletovými dvířky, za něž se dají schovat drobné spotřebiče, mikrovlnná trouba či spíž," popisuje Helena Paz.

Malá paneláková kuchyně

Pryč se zbytečnostmi
V malé kuchyni si nemůžete dovolit mít zařízení, jež se nepoužívá. Proto vyhoďte všechny nefunkční spotřebiče a ty, s nimiž nepracujete příliš často, uložte v jiné části bytu.

Budete-li při rekonstrukci vyměňovat spolu s kuchyňskou linkou i domácí pomocníky, vybírejte spíše ty vestavné, díky nimž bude kuchyň vypadat kompaktněji, a kupujte ty menších rozměrů.

Pokud vám to stačí, můžete si třeba místo obří chladničky s odděleným mrazákem pořídit nějakou menší s mrazicí částí uvnitř. V každém případě ji umístěte do některého z rohů místnosti, aby prostor opticky ještě nezmenšovala.

Na trhu seženete i mikrovlnné trouby menších rozměrů, které na pracovní desce zaberou minimální místo a dají se dát i do rohu. Stejně tak koupíte i rohové digestoře. Odsavač par by v tak malé kuchyni bez okna měl být dostatečně výkonný a s odvětráním ven.

Prostor mohou ušetřit i různé kombinace spotřebičů, například vestavná mikrovlnná trouba se zabudovaným odsavačem par nebo pečicí trouba, která umí i mikrovlnný ohřev.

Rozmístění spotřebičů v kuchyni se většinou odvíjí od vývodů. "Do blízkosti instalační šachty se dá vařič s digestoří, od toho se pak odvodí umístění dřezu," vysvětluje architektka Paz. Ten by měl být od varného centra vzdálený alespoň 80 centimetrů. V malé kuchyni bude většinou nutné oželet například trouby ve výšce očí.
Malá paneláková kuchyně

Místo slunce zářivky
Největším průšvihem v miniaturní verzi panelákové kuchyně je nedostatek denního světla. V takové místnosti bývá obvykle nutné svítit i ve dne. "Ideálním řešením by bylo odstranění příčky a propojení obývací a kuchyňské části," myslí si Kristýna Junková, návrhářka kuchyní firmy Gorenje.

"Pokud to nejde, doporučuji pořídit si vhodné osvětlení, nejlépe zářivky. Ve srovnání s bodovkami jsou příjemnější pro oči a mají menší spotřebu energie." Nasvítit bude třeba pracovní plochu i volný prostor, a to nejlépe světlem v teplejších tónech.

I u tohoto typu panelákové kuchyně - více než u jiných - je třeba volit do místnosti světlé barvy, aby nevypadala jako temná kobka. "Pokud kuchyň prostorově odlehčíte, můžete použít i výraznější barvy a moderní design," říká architektka Helena Paz.

"Doporučuji barvy v lesklém laku, prostor je potom živější. Pracovní deska může být v klidném tónu, například umělý kámen. Na horní skříňky se hodí hliníkový rám s matným sklem, doplňky by mohly být z chromu."

Lesklý povrch linky doporučuje i Kristýna Junková. Volila by světlé odstíny, jako je břízová, bílá či béžová. "Celý prostor prosvětlíte a provzdušníte i skříňkami se skleněnými dvířky."