Z jihlavské Tesly v Havlíčkově ulici se má stát multifunkční areál.

Z jihlavské Tesly v Havlíčkově ulici se má stát multifunkční areál. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Oživit staré továrny je malý zázrak. Budova Tesly se konečně dočkala

  • 5
Kdysi tam hučely stroje, pochodovaly řady vojáků nebo se krmil dobytek. Dnes zbylo jen ticho v chátrajících budovách. Řeč je o brownfields - opuštěných průmyslových, vojenských nebo zemědělských areálech.

V kraji Vysočina je stále přibližně stovka takzvaných brownfields - chátrajících areálů, které většinou původní majitelé opustili nebo pro ně nemají vhodnou náplň.

Dvaatřicet z nich krajští úředníci nabízejí potenciálním investorům na jejich podnikatelské aktivity. Většinu z brownfields se však nedaří udat, a tak se z nich stávají bezprizorné zóny, jejichž technický stav se stále horší.

Položky na seznamu se téměř nemění

"Výrazná změna v seznamu brownfields nenastala. Jeden dva areály ubyly a jeden dva přibyly. Je to špatné, pozitivních příkladů jejich znovuoživení moc není," říká Olga Wiesnerová z krajského odboru regionálního rozvoje.

Staré fabriky jsou v módě. Výhoda, nebo z nouze ctnost?

Opuštěné tovární areály se dostávají do hledáčků investorů. Láká je dobrá adresa.

Seznam brownfields kraj sestavil poprvé v roce 2007, většina položek v něm zůstává stále stejných. "Databáze není úplná, jsou tam jenom některé areály, o některých se ani nedozvíme. A ty atraktivnější si jejich vlastníci dokážou znovu využít postupně sami, takže nám o nich ani nedají informace," řekla Wiesnerová.

Areál v centru Jihlavy se celý promění

I ty pozitivní příklady však existují. Jedním z nich je například někdejší areál jihlavské Tesly u Havlíčkovy ulice, který čeká zásadní proměna. "Jeho proměna na multifunkční areál se zřejmě podaří," míní Wiesnerová.

V někdejší továrně poblíž centra města vybuduje soukromý investor zařízení pro důchodce, budou tam také malé obchody, restaurace a ordinace lékařů.

"Město to vítá z řady důvodů. Je to oživení budovy v centru města, která už není úplně reprezentativní, s využitím, které je navíc pro město žádoucí a zároveň ho to ekonomicky nezatíží," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Budova jihlavské TeslyBudova jihlavské Tesly

Podle něj je štěstím areálu jeho výhodná poloha, jež by měla vyhovovat i důchodcům, kteří jej budou obývat. "Poblíž je supermarket i kulturní dům, nebudou vystrčeni někde mimo město," míní mluvčí. Atraktivní poloha však vždycky není zárukou úspěchu.

Podobné štěstí například nemá bývalý statek v areálu třebíčského zámku, ke kterému se zájemci nehrnou. "Byla představa zřídit tam turistické centrum s hotelem, ale je to už čtyři roky, usnulo to a nemá to pokračování," řekl místostarosta Miloš Mašek. "O tuto část zámeckého areálu zájem moc není, je to vyhořelý statek a jeho okolí nedává moc možností využití," míní.

Budoucnost má i třebíčské Bopo

Druhý velký třebíčský brownfield - někdejší areál obuvnické firmy Bopo - však nezájmem investorů nestrádá. "S velkou výrobou obuvi už se tam nepočítá, ale místní podnikatelé ho skoupili, je zpracována studie jeho využití," řekl Mašek.

Malá výroba bot ale v areálu má mít pokračování podobně jako výroba ponožek, část areálu bude využita k bydlení a v části bude malé muzeum obuvnictví.

Pozastavena je přeměna prostor bývalé koželužny ve Velkém Meziříčí na obchody a víceúčelový areál s parkovišti. Nový vlastník areálu loni zdemoloval stávající stavby, odstranil pozůstatky po žíravinách z někdejšího provozu, ale dále zatím do pozemku neinvestoval.

"Způsobuje nám to problém, protože jsme tam chtěli ve spolupráci s nimi udělat parkoviště a ulevit tak centru města od aut," řekl meziříčský starosta František Bradáč.