Vybírejte záměrně jen to vybavení, které je vyrobené z přírodních materiálů.

Vybírejte záměrně jen to vybavení, které je vyrobené z přírodních materiálů. | foto: JMP

Osm rad, jak bydlet v domácnosti bez jedů

  • 16
Dívejte se, co si vlastně do bytu kupujete. Tak zní univerzální rada pro ty, kdo si právě zařizují bydlení a rádi by si je udrželi co nejdéle "zdravé". Jakými dalšími pravidly by se měli řídit?

Domov, nebo skládka jedů? - čtěte ZDE

1. Připlaťte si za kvalitu
Pokud budete zařízení do bytu nakupovat v tržnicích a budete vybírat jen podle nejnižší ceny, může se stát, že si domov zaplavíte nekvalitními, nebo dokonce škodlivými věcmi. Ty mohou pocházet například z Asie, někdy však jejich původ ani nelze zjistit. Vyplatí se proto investovat více, třeba i do značkového zboží, protože pak má člověk větší jistotu, že je výrobek nezávadný.

2. Pozorně čtěte etikety
Než něco koupíte, pořádně si přečtěte, co je na výrobku napsáno, a prostudujte si jeho složení. Nikdy nekupujte zboží bez českého návodu k použití. "Vybírejte jen věci označené ekoznačkou - tedy logem Ekologicky šetrný výrobek. Budete mít záruku, že produkt nepoškozuje životní prostředí, že je kvalitní, protože jeho vlastnosti byly testovány, a že byl podroben zkouškám v nezávislé laboratoři,“ radí Adéla Petrová z CENIA, české informační agentury životního prostředí.

O logu rozhoduje ministr životního prostředí, a není to tedy žádná reklama výrobců. Českou ekoznačku najdete na více než 400 výrobcích, evropské logo ve tvaru květiny mohou v tuzemsku používat zatím jen dvě textilní firmy.

3. Informujte se u výrobce
"V roce 2009 zveřejní Evropská unie seznam, 'znepokojujících' látek, o nichž budou výrobci povinni informovat své zákazníky, když ti o to požádají. Takže každý, kdo bude něco kupovat, bude moci kontaktovat prodejce či výrobce a žádat informace, zda nabízené zboží obsahuje některé z těchto látek,“ vysvětluje Jan Freidinger z organizace Greenpeace ČR.

"Nemusíte ale čekat až do roku 2009. Odpovědní prodejci a výrobci by vám měli poskytnout informace o nebezpečných látkách, které používají, již nyní.“ Na webu Greenpeace najdete modelový dopis, který můžete použít. Chtějte po výrobci vždy konkrétní složení produktu.

4. Obraťte se na odborníky
Jestliže výrobci či prodejci nedůvěřujete, můžete se obrátit na nějakou nezávislou instituci. Informace o tom, zda je konkrétní výrobek bezpečný, získáte ve Sdružení obrany spotřebitelů (www.spotrebitele.info).

"Na webu sdružení najdete také databázi RAPEX, což je rychlý výstražný informační systém o nebezpečných výrobcích,“ informuje Kamil Repeš ze sdružení Arnika. Informace o bezpečnosti výrobků se dozvíte i na krajských hygienických stanicích, jejichž seznam najdete na internetu. Dotazy můžete směrovat rovněž na ministerstvo zdravotnictví (www.mzcr.cz).

"Můžete se obrátit také na laboratoře hygienické služby zdravotních ústavů, které provádějí rozbory,“ doporučuje Miroslava Mikešová ze Státního zdravotního ústavu, na jehož webu (www.szu.cz) se zase dozvíte, jak některé látky působí na lidský organismus. Na dotazy odpovídá nepřetržitě Toxikologické informační středisko, které sídlí v Praze 2. Informuje i o první pomoci při akutních otravách.

5. Snažte se vyhnout umělým materiálům
Vybírejte záměrně jen to vybavení, které je vyrobené z přírodních materiálů nebo obsahuje co nejmenší množství chemie. Zapomeňte na věci z PVC, ty by se neměly kupovat především dětem, jimž škodlivé látky ubližují nejvíce.

K většině výrobků existuje ekologická alternativa. "Místo PVC na podlahu si můžete pořídit klasické linoleum, přírodní dřevo, korek, kámen či keramiku. Matrace se dají běžně sehnat z kokosového vlákna nebo přírodního kaučuku. Nábytek může být dřevěný nelakovaný nebo ošetřený přírodními vosky, oleji nebo laky ředitelnými vodou,“ dává tipy Kamil Repeš.

6. Všechno nejprve umyjte a vyperte
Každé nové vybavení doma pořádně očistěte a utřete z něj všechen prach. Nové ložní prádlo, ručníky, přehozy, záclony a závěsy nejprve vyperte, mohou být napuštěné chemikáliemi proti množení mikrobů a mačkání. Textilií by v bytě nemělo být moc, protože se v nich drží prach a snadno načichnou třeba cigaretovým kouřem. Je proto lepší pořídit si jich jen pár a ještě takové, které se dají lehce sejmout a vyprat. Praní vždy dávejte přednost před chemickým čistěním.

7. Odvětrávejte škodliviny z topení
Pravidelně a dostatečně doma větrejte, protože teplota a vlhkost v bytě mají vliv na koncentraci chemických škodlivin. Pořádně také odvětrávejte zplodiny, když vaříte, topíte či ohříváte vodu plynem. Také kamna na dřevo nebo uhlí produkují škodliviny a navíc jsou zdrojem velkého množství prachových částic, které pak vdechujete.

8. Nezamořujte si byt sami
Snažte se doma nekouřit, vyjděte raději na zahradu, na terasu či na balkon. Zvažte také, zda se opravdu neobejdete bez všech těch čisticích přípravků a jestli musíte "vylepšovat“ atmosféru osvěžovači vzduchu, vonnými svíčkami či gely. Pokud je to možné, všechny kutilské práce, jako je třeba lepení či natírání, dělejte mimo byt. Totéž platí třeba o impregnaci bot.

S veškerou chemií nakládejte tak, jak je uvedeno v návodu, a nikdy neexperimentujte. "V žádném případě nepoužívejte do vnitřního prostředí výrobky určené ven,“ upozorňuje Miroslava Mikešová. "Dejte také pozor na to, abyste dodrželi správné postupy, doporučené ředění výrobků, předepsané teploty a časové odstupy.“ I kvalitní a nezávadné materiály totiž mohou být zdrojem nebezpečných škodlivin, když se nepoužívají tak, jak by se používat měly.