Ošklivý květináč zkazí dojem z hezké rostliny

-
Nová rostlina do bytu přinese nejen radost, ale i příjemné starosti kam ji umístit a do čeho ji dát. Obyčejný umělohmotný květináč se totiž trefí do vkusu jen málokomu.

Pro výběr nádoby nelze dát nějaký stručný a přitom stoprocentně správný návod. Platí zde totiž několik různých pravidel, která se vzájemně mohou vyvracet. Hlavní roli kromě velikosti a nároků rostliny bude hrát osobní vkus každého člověka a také začlenění do konkrétního interiéru.

Velikost květináče určí rostlina

Jedním z hlavních kritérií při rozhodování je poměr mezi velikostí rostliny a květináče. Případná nerovnoměrnost je nejvíce vidět u malých rostlin. Zjednodušeně se dá říci, že čím menší je rostlina, tím spíše by výška květináče měla odpovídat výšce rostliny. Toto pravidlo samozřejmě neplatí u rostlin převislých či například u bonsají, některých sukulentů a dalších rostlin, které v přírodě rostou v nepříznivých podmínkách, a mají proto jiné nároky na množství půdy. Zvláštní skupinu tvoří rostliny převislé, pro které bývají nejvhodnější závěsné nádoby. Kaskáda z drobných listů se také dobře vyjímá při použití vysokého květináče.

Tchynině jazyku přísluší strohá nádoba

Pokud má člověk ujasněnou otázku velikosti, dalším vodítkem pro výběr nádoby bude tvar a barevnost rostliny stejně jako interiér místnosti, do kterého chce rostlinu začlenit. Rostlinám, které mají přísné lineární tvary, nesluší baculaté nádoby, ale budou se lépe vyjímat v jednoduchých až strohých nádobách. Toto platí například o tchynině jazyku, juce a kořenokvětce, ale i o broméliích. Naopak rostlinám s okrouhlými listy budou slušet nádoby okrouhlých, zakulacených kontur. S tvarem nádoby úzce souvisí i jeho barva, popřípadě zdobnost. Protože období, kdy rostlina kvete, trvá většinou jen krátce, vybírejte nádoby hlavně vzhledem k listům. Rostlinám, které mají listy tvarově zajímavé nebo mají výraznou kresbu na listech, jakými jsou například dizygotéka, kroton nebo maranty, vyberte jednoduché, jednobarevné nádoby. Pokud vám jde naopak o umístění velmi dekorativní nádoby do interiéru, zvolte do ní rostlinu nenápadnou, která ji pouze vhodně doplní, ale nebude se s ní "přetahovat" o pozornost.

I květináče mohou být hi-tech

Sladění květináče s interiérem je zejména otázka materiálu, ze kterého je květináč či obal na něj vyroben. Klasické terakotové nádoby a kameninové hrnce dobře zapadají do venkovského stylu, v hi-tech interiéru však budou vypadat jako pěst na oko. Při tomto typu zařizování se často uplatňují kovy, sklo a plasty, ze kterých by měly být i nádoby na rostliny. Pestrobarevná glazovaná keramika se může dobře vyjímat v dětském pokoji, zatímco jednobarevné černé, červené a bílé nádoby ze stejného materiálu mohou být vhodným doplňkem do orientálně zařízené místnosti. Volnější ruku můžete mít při vybírání nádob pro rostliny, které mají oživit pokoj zařízený v dnes populárním etno-stylu. Zde můžete použít nejen keramiku, ale nádoby oživit i naaranžováním zajímavých textilií, využití najdou i obaly vytvořené z bambusu, kůry a ostatních přírodnin.

Fantazii se meze nekladou

Opravdoví milovníci rostlin se často potýkají s problémem, že rostlin je pokaždé více než hezkých nádob, do kterých se dají umístit. A protože pořízení hezkého obalu na květináč nemusí být právě levná záležitost, vyplatí se rozhlédnout se doma, prohledat půdu na chalupě či projít několik bazarů. Vhodným obalem či květináčem mohou být nejen staré hrnky, petrželák po babičce nebo kameninový krajáč, ale i třeba keramická forma na bábovku. Rozhodně uplatníte i košíky, dřevěné i mosazné kbelíky a hmoždíře. Zajímavé závěsné nádoby můžete vyrobit z poloviny kokosové skořápky, zatímco na zeď se dají použít křtitelnice. Hezké květináče si můžete také vyrobit pomalováním obyčejných keramických s pomocí barev na neglazovanou keramiku.