Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ošizené vodovodní rozvody zradí po několika letech

  15:19aktualizováno  15:19
- Na první pohled by se zdálo, že na tak triviální věci, jako je rozvod vody v bytě, není co pokazit. Pro zkušeného instalatéra přece není problém přijít, obhlédnout situaci a zasekat do zdi pár trubek. Takové zbytečnosti, jako je projekt nebo dokonce smlouva, mnoho lidí považuje za nemístné plýtvání penězi. Vždyť přece existují normy, které říkají, jak se má co udělat.
Normy neřeší vše

Co radit lidem, kterým je líto »vyhodit« pár tisíc za projekt? Výsledek je předem jasný - není smlouva, není podklad, není co žalovat. Normy samozřejmě platí. Nejsou však závazné. Závaznými se stávají, pokud je to výslovně uvedeno ve smlouvě nebo v dokumentaci, která pro provedení slouží. Normy stanoví hraniční podmínky, za kterých je technické dílo považováno za ještě vyhovující v době stavby. Jestliže si investor přeje snížit kvalitu například nízkou požadovanou cenou, je na dohodě obou stran, na jaké technické kvalitě se spolu dohodnou. Je například nesmysl provádět vodovod z drahých materiálů a nákladně jej izolovat v případě prozatímní úpravy objektu, nebo krátké doby pronájmu a podobně.

Preference napoví

Potrubních systémů dostupných na našem trhu je celá řada (plasty, kovy i jejich různé kombinace). Mají různou kvalitu a rozličné podmínky pro použití a zpracování. Podobně jako si nikdo nepůjde koupit automobil bez vyzkoušení (a může si vybrat od trabanta po jaguára), neměl by bez rady nezávislého odborníka poslechnout radu první instalační firmy nebo prodejce materiálu. Jaké jsou tedy základní údaje, které by měla instalatérská firma kromě ceny investorovi sdělit? V první řadě by měla uvést, které zakázky a pro kterého investora prováděla. Nejjednodušší je pak zavolat na udanou adresu a zeptat se majitele. Následuje údaj o ceně, který musí být doplněn o popis materiálu, jeho vlastnosti a zdroj, odkud jej firma bude odebírat.

Běžné finty

Jak může firma okrást zákazníka, když se ve smlouvě stanoví druh použitého materiálu? Jednoduše. Většina kvalitních potrubních systémů je založena na komplexním používání celého systému od jednoho výrobce. Pokud je totiž soustava použita jako systém, pak sám výrobce dává záruku, že uhradí škody vzniklé vadou materiálu. Instalatéři však často nakoupí - aby ušetřili - neznačkové tvarovky. Ty sice mají zajišťovat například spojení rovných trubek či spojení s armaturami, ale rozměrově jsou jinak kalibrované. Takto provedený spoj se může podle tlaku a teploty vody v potrubí porouchat už za několik měsíců či za několik let.

Podezřele levná měď je nebezpečná

Jiný problém může přinést tolik vychvalovaná měď. Před několika lety k nám některé firmy začaly dovážet a distribuovat velmi levné měděné trubky. Byly to ovšem neočistěné polotovary jinak poměrně drahých přesných měděných trubek. V provozu začaly rychle korodovat. Důvodem tak rychlé koroze byly jednak zbytky uhlíku, který se používá při výrobě, jednak malý průměr použitých trubek. Při větší rychlosti vody se v měděném potrubí objevuje důlková koroze a proděravění potrubí může při určitém složení vody nastat již za rok.

Jak vybrat projektanta:

Zjistěte si, jestli je autorizován a má kulaté razítko. Pokud vám nebyl doporučen kamarádem, nechte si ukázat co vyprojektoval a poptejte se u zákazníků. Nechte si vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými materiály a sami se rozhodněte, co je pro vás výhodnější. Tak jako prodejce auta vám umí vysvětlit, proč zrovna tohle auto je pro vaše potřeby to nejvýhodnější a nebude vám vykládat o způsobu uložení rámu, tlumení, vedení drátů a hadiček s mazáním, tak by měl být projektant schopen vám ukázat jednotlivé typy a povšechně vám vysvětlit výhody a nevýhody různých systémů. Auto kupujete na pět až deset let. Rozvod vody si chcete nechat zabudovat na 50 let a pak už o něm nevědět. Věnujte trochu pozornosti celému procesu na začátku, ušetříte za právníky a opravy.

Podezřele levný projekt nabízejí:

* Důchodci. Mají svůj pravidelný měsíční příjem a projekt jim slouží pouze k přivydělání na dovolenou. Málokdy se zajímají o nové materiály, a pokud jsou k jejich použití donuceni, dimenzují je odhadem, který nemají, protože celý život navrhovali ocelové pozinkované potrubí.

* Zoufalci, kteří se snaží přežít, i když jim zákazníci neplatí. Dělají další a další zakázky, nové normy a literaturu nesledují, protože na ně prostě nemají prostředky ani čas.

* Projektové organizace vázané na dodavatele, které nízkou cenou chtějí dát práci svým projektantům a rozdíl platí jiní zákazníci v ceně dodávky stavby.

* Osoby či firmy, které zastupují zájmy některého výrobce, a jsou jím tedy placeni. Jejich zájmem je uplatnit ve stavbě co nejvíce výrobků tohoto výrobce a peníze získat ve formě provize.

Plastové trubky a tvarovky by vžda měly být od jedné firmy.

Autor:Nejčtenější

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Další z rubriky

Sídlo neřesti s legendárními večírky. To je Muchův dům na Hradčanech

Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část...

Údajně se tu za socialismu pořádaly legendární večírky. Po salonech se promenovaly nahé ženy, mělo to být sídlo...

Trefa do zeleného. Dům v soukromém lese je oázou pro vyčerpané měšťáky

V na míru vyrobené dřevěné kuchyňské lince je lednička s mrazákem, myčka a...

Domek vyrostl na několika kmenech stromů, které jsou i součástí interiéru. Dřevěná stavba stojí uprostřed...

Domky na přívěsu nabízejí levné bydlení v předražených velkoměstech

Tím, že se na miniaturní domy hledí jako na přívěs, je jasně daná i jejich...

S rychle rostoucími cenami bytů v německých městech hledá stále více obyvatel alternativy ke klasickému bydlení. Jednou...

Najdete na iDNES.cz