Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ošizené vodovodní rozvody zradí po několika letech

  15:19aktualizováno  15:19
- Na první pohled by se zdálo, že na tak triviální věci, jako je rozvod vody v bytě, není co pokazit. Pro zkušeného instalatéra přece není problém přijít, obhlédnout situaci a zasekat do zdi pár trubek. Takové zbytečnosti, jako je projekt nebo dokonce smlouva, mnoho lidí považuje za nemístné plýtvání penězi. Vždyť přece existují normy, které říkají, jak se má co udělat.
Normy neřeší vše

Co radit lidem, kterým je líto »vyhodit« pár tisíc za projekt? Výsledek je předem jasný - není smlouva, není podklad, není co žalovat. Normy samozřejmě platí. Nejsou však závazné. Závaznými se stávají, pokud je to výslovně uvedeno ve smlouvě nebo v dokumentaci, která pro provedení slouží. Normy stanoví hraniční podmínky, za kterých je technické dílo považováno za ještě vyhovující v době stavby. Jestliže si investor přeje snížit kvalitu například nízkou požadovanou cenou, je na dohodě obou stran, na jaké technické kvalitě se spolu dohodnou. Je například nesmysl provádět vodovod z drahých materiálů a nákladně jej izolovat v případě prozatímní úpravy objektu, nebo krátké doby pronájmu a podobně.

Preference napoví

Potrubních systémů dostupných na našem trhu je celá řada (plasty, kovy i jejich různé kombinace). Mají různou kvalitu a rozličné podmínky pro použití a zpracování. Podobně jako si nikdo nepůjde koupit automobil bez vyzkoušení (a může si vybrat od trabanta po jaguára), neměl by bez rady nezávislého odborníka poslechnout radu první instalační firmy nebo prodejce materiálu. Jaké jsou tedy základní údaje, které by měla instalatérská firma kromě ceny investorovi sdělit? V první řadě by měla uvést, které zakázky a pro kterého investora prováděla. Nejjednodušší je pak zavolat na udanou adresu a zeptat se majitele. Následuje údaj o ceně, který musí být doplněn o popis materiálu, jeho vlastnosti a zdroj, odkud jej firma bude odebírat.

Běžné finty

Jak může firma okrást zákazníka, když se ve smlouvě stanoví druh použitého materiálu? Jednoduše. Většina kvalitních potrubních systémů je založena na komplexním používání celého systému od jednoho výrobce. Pokud je totiž soustava použita jako systém, pak sám výrobce dává záruku, že uhradí škody vzniklé vadou materiálu. Instalatéři však často nakoupí - aby ušetřili - neznačkové tvarovky. Ty sice mají zajišťovat například spojení rovných trubek či spojení s armaturami, ale rozměrově jsou jinak kalibrované. Takto provedený spoj se může podle tlaku a teploty vody v potrubí porouchat už za několik měsíců či za několik let.

Podezřele levná měď je nebezpečná

Jiný problém může přinést tolik vychvalovaná měď. Před několika lety k nám některé firmy začaly dovážet a distribuovat velmi levné měděné trubky. Byly to ovšem neočistěné polotovary jinak poměrně drahých přesných měděných trubek. V provozu začaly rychle korodovat. Důvodem tak rychlé koroze byly jednak zbytky uhlíku, který se používá při výrobě, jednak malý průměr použitých trubek. Při větší rychlosti vody se v měděném potrubí objevuje důlková koroze a proděravění potrubí může při určitém složení vody nastat již za rok.

Jak vybrat projektanta:

Zjistěte si, jestli je autorizován a má kulaté razítko. Pokud vám nebyl doporučen kamarádem, nechte si ukázat co vyprojektoval a poptejte se u zákazníků. Nechte si vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými materiály a sami se rozhodněte, co je pro vás výhodnější. Tak jako prodejce auta vám umí vysvětlit, proč zrovna tohle auto je pro vaše potřeby to nejvýhodnější a nebude vám vykládat o způsobu uložení rámu, tlumení, vedení drátů a hadiček s mazáním, tak by měl být projektant schopen vám ukázat jednotlivé typy a povšechně vám vysvětlit výhody a nevýhody různých systémů. Auto kupujete na pět až deset let. Rozvod vody si chcete nechat zabudovat na 50 let a pak už o něm nevědět. Věnujte trochu pozornosti celému procesu na začátku, ušetříte za právníky a opravy.

Podezřele levný projekt nabízejí:

* Důchodci. Mají svůj pravidelný měsíční příjem a projekt jim slouží pouze k přivydělání na dovolenou. Málokdy se zajímají o nové materiály, a pokud jsou k jejich použití donuceni, dimenzují je odhadem, který nemají, protože celý život navrhovali ocelové pozinkované potrubí.

* Zoufalci, kteří se snaží přežít, i když jim zákazníci neplatí. Dělají další a další zakázky, nové normy a literaturu nesledují, protože na ně prostě nemají prostředky ani čas.

* Projektové organizace vázané na dodavatele, které nízkou cenou chtějí dát práci svým projektantům a rozdíl platí jiní zákazníci v ceně dodávky stavby.

* Osoby či firmy, které zastupují zájmy některého výrobce, a jsou jím tedy placeni. Jejich zájmem je uplatnit ve stavbě co nejvíce výrobků tohoto výrobce a peníze získat ve formě provize.

Plastové trubky a tvarovky by vžda měly být od jedné firmy.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Hedvika se zbavila staré ložnice. V nové za 130 tisíc se cítí jako v ráji

Nová ložnice vyšla Hedviku na 130 tisíc korun.

Hedvika se chtěla zbavit staré ložnice. Je vášnivá čtenářka a přála si místo, kde by pohodlně odpočívala a četla si....

Další z rubriky

Bydlení s rodiči se proměnilo v peklo. Všechno začalo svatbou dcery

1

Rodiče mi před lety darovali půlku rodinného domu. Já měla byt v horním patře, oni v přízemí. Vdala jsem se, rozvedla a...

První republika sebrala šlechtě zámky. Mohla za to reforma i původ

Vranov nad Dyjí. V roce 1918 spravoval zámek a rozlehlé polnosti polský rod...

Deset let je u hradů a zámků jen chvilka v jejich historii. V letech 1918 až 1928 však u nás mnohé potkalo přelomové...

Ze starých autobusových garáží si postavili úžasný dům se zahradou

Kovové schodiště prakticky propojuje společenskou zónu domu s klidovou a...

V malebné vsi poblíž Boubínského pralesa, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, Martin s Klárou zrekonstruovali staré...Najdete na iDNES.cz