Tomáš Hovorka, svítidlo Stars

Tomáš Hovorka, svítidlo Stars | foto: Archiv talentDesign

Originální nábytek a doplňky mladých českých designérů hledají výrobce

  • 8
Neotřelé nápady mladých českých návrhářů by se kupovaly, nejdřív je ale musí někdo vyrobit. Proto vznikl talentDesign, který vyhledává nejen zajímavé návrhy, ale i dodavatele a výrobce.

Spousta dobrých nápadů mladých designérů a studentů získá ocenění na různých výstavách či akcích. Jenže tím to končí. Ceny ze soutěží většinou nepomohou návrhům ani do malosériové výroby.

A tak vznikl talentDesign, který vyhledává zajímavé, vtipně navržené produkty s dokonalou funkčností zejména od studentů nebo začínajících designérů.

"Sháníme výrobce pro konkrétní návrhy. Někdy se na jednom produktu podílí i víc firem, dokonce při výrobě pomáhají i samotní tvůrci," vysvětluje Petr Hák ze společnosti talentDesign. I díky tomu je cena originálních produktů docela příjemná.

Eliška Weisgerberová, židle

Eliška Weisgerberová, židle

To je vidět třeba na části "znovuzrozené" kolekce PUR svítidel. Radim Babák a Jan Tuček (tehdy studenti VŠUP v Praze) s ní přišli už v roce 1998. Kolekce slavila úspěch v New Yorku, Londýně i na Salone Internazionale del Mobile v Miláně.

Tady zaujala světově proslulého designéra Ingo Maurera, který ji zařadil do prestižní knihy Design Year Book 2000. Vyrobilo se však jen pár lamp, s jednou z nich se ale můžete setkat opět díky talentDesignu. A za nižší cenu než před lety. Svítidla tvoří kovová podnož a PUR pěna (na výběr je několik barev).

Radim Babák, Jan Tuček, stojací lampa PUR

Radim Babák, Jan Tuček, stojací lampa PUR

Na začátku se podařilo dotáhnout až do výroby dvanáct interiérových doplňků, světla, věšáky, vázy, mísa a podobně. Jejich prodejní výstava v nově otevřených prostorách galerie neziskového občanského sdružení Czechdesign.cz ve Vojtěšské ulici v Praze 1 potrvá až do konce února 2011.

"Prodáváme také přes internet, ale chtěli bychom, aby byl vztah mezi kupujícími a tvůrci mnohem bližší," tvrdí Petr Hák. I proto počítá s tím, že během roku 2011 vznikne samostatná kamenná prodejna v centru Prahy.

Adéla Prchlíková, kolekce mís REZneREZ

Adéla Prchlíková, kolekce mís REZneREZ

Design na prodej

Logistiku, výrobu, kompletaci i financování výrobků zařizuje talentDesign sám, výrobu řeší s několika řemeslníky a výrobci z celé České republiky. Snaží se přednostně využívat české zdroje, jen některé segmenty musí zajistit ze zahraničí, například textilní kabely ke svítidlům. Ty pocházejí ze Skandinávie.

TalentDesign však není šancí jen pro designéry, mohl by pomoci i výrobcům. "Stále častěji se na nás začínají obracet firmy z celé republiky, které hledají šikovné návrháře, protože máme spojení a vazby na většinu českých tvůrců," tvrdí Jana Vinšová z občanského sdružení Czechdesign.cz, které podporuje mladé designéry.

Václav Šuba, Krajiny - kolekce mís

Václav Šuba, Krajiny - kolekce mís

petra Pavelková, mísa

Petra Pavelková, mísa

Právě v jeho galerii našel útočiště i talentDesign. "Jsem ráda, že náš prostor ve Vojtěšské ulici začíná fungovat jako prostředník mezi firmami a designéry, ale také designéry a veřejností. V našich nově vzniklých prostorách chceme vytvářet vazby mezi designéry a výrobci a talentDesign je jednou z nich. Ten je mi navíc sympatický tím, že se vrací i ke starším nápadům. Design, který obstojí v čase, je rozhodně dobrý,” říká Vinšová.

Veronika Brůhová, věšák

Veronika Brůhová, věšák

czechdesign.cz

Galerii občanského sdružení Czechdesign.cz najdete na adrese Vojtěšská 3, Praha 1. Funguje zde i knihovna pro návštěvníky, studenty a designéry.

Výstava "talentDesign" končí 28. února 2011.