Dům má tvar písmene L. Ke vchodu se vystoupá po několika schodech

Dům má tvar písmene L. Ke vchodu se vystoupá po několika schodech | foto: Sphaericus

Originální dřevostavba na muších nožkách sebejistě ignoruje terén

  • 54
Moderní nízkoenergetická dřevostavba v Brandýsku u Kladna stojí na zabetonovaných ocelových pilotech. Díky nim může "ignorovat" terén poměrně svažitého pozemku. Na parcele tak vyrostl bezbariérový přízemní dům, pod nímž je parkovací stání, sklad nářadí a venkovní dílna.

"Všechny dřevostavby děláme na nožičkách. Vyjde to na sto tisíc korun, zatímco klasická základová deska by stála kolem tří set tisíc," vysvětluje architekt Pavel Griz z ateliéru MOLO Architekti, který se svým kolegou Patrikem Zamazalem dům navrhl.

Laika okamžitě napadne otázka, zda dům neuletí. "Už jsme tu zažili lecjaké počasí a nijak jsme to nepocítili. Snad jen vítr je slyšitelnější, protože máme stropy otevřené do sedlové střechy," odpovídá majitelka domu Pavla Hanzlíková.

Dřevěný dům na muších nožkách

Na podlahách v obytných místnostech jsou bělené biodesky ze smrkového dřeva, pod které se na rozdíl od parket nemusí dávat nosná OSB deska

Bydlí tu se svým manželem a malou dcerkou Aničkou, do rodiny brzy přibude další člen. Předtím žili v paneláku a měli v plánu pořídit si katalogový dům. O dřevostavbách nevěděli nic, ani žádnou nechtěli. Ale pár schůzek s architekty a všechno bylo jinak.

Vítejte na kapitánském můstku

Dům má tvar písmene L. Ke vchodu se vystoupá po několika schodech, mimochodem jediných, které v domě najdete, a i ty se dají obejít po rampě. Z prostorného zádveří lze vstoupit do malé koupelny, jíž se projde do technické místnosti sloužící zároveň i jako spíž.

Dřevěný dům na muších nožkách

Dřevostavba je postavena technologií two-by-four. Nejprve vyroste konstrukce z fošen, která se obkládá deskovými materiály a vyplní se izolací. Sedlovou střechu předepsal stavební úřad, architekti by zvolili rovnou.

Jednu "nožičku elka" tvoří rozlehlý obytný prostor, v němž je obývací pokoj s krbem a kuchyňský kout. Z něj vede druhý vchod do technické místnosti. "Jsem ráda, že nemáme oddělenou kuchyň. Je to kapitánský můstek domu, mám odtud dokonalý přehled o tom, co se děje uvnitř i na zahradě," pochvaluje si Hanzlíková. Velké posuvné dveře totiž propojují obývák s terasou na zahradě.

Vysoké dveře, kliky nízko

V druhé části domu je klidová zóna s velkou koupelnou, dvěma dětskými pokoji, z nichž jeden zatím slouží jako "ubytovna" pro návštěvy, a ložnicí rodičů se vstupem na zahradu. Tuto část lemuje poměrně široká chodba, podél níž by v budoucnu mohla stát knihovna.

Dřevěný dům na muších nožkách

Naproti obřím posuvným dveřím v obýváku je široké panoramatické okno s výhledem do krajiny. Obytný prostor je hodně světlý a vypadá o to větší, že má strop otevřený do sedlové střechy.

Ložnice a druhý dětský pokoj jsou o něco výš než ostatní místnosti, protože pozemek nekompromisně stoupá. Proto i chodba se v jednu chvíli "zvedne", nikoli však do schodů, ale do rampy, kterou malá Anička využívá jako hernu. "Do koupelny a prvního dětského pokoje vedou dveře 2,6 metru vysoké. To proto, aby ladily s výškou dveří do místností na konci chodby, které jsou výš," popisuje architekt Griz.

Na tak vysokých dveřích si teprve všimnete, že klika je nějak neobvykle nízko a vlastně i vypínače vedle dveří... "To jsme udělali jednak kvůli dětem, aby si mohly samy otevřít a rozsvítit, ale i kvůli nám, protože také pro dospělého je to pohodlné, nemusíte vůbec zvedat ruku," vysvětluje majitelka.

Dřevěný dům na muších nožkách

Fasáda orientovaná do ulice je obložená sibiřským modřínem, na té směřující do zahrady jsou lepené desky. Okna do zahrady jsou vertikální - od podlahy do stropu.

Všechno běží na elektřinu

V domě je nainstalován systém teplovzdušného vytápění a větrání. Takže není třeba větrat okny, aby se vyměnil vzduch, to neustále zajišťuje rekuperační jednotka. "Díky systému, který vyjde asi na 300 tisíc korun, není nikde v domě cítit zápach, dokonce ani na toaletě," dodává architekt.

Rekuperace tepla funguje tak, že čerstvý studený vzduch zvenku jde do výměníku, kde se potká s odpadním teplým vzduchem zevnitř a předají si vzájemně teplo. Ohřátý čistý vzduch se pak potrubím rozvádí po celém domě. Není-li dost teplý, je možné ho doohřát teplovodním elektrokotlem. "Díky rekuperaci jde vzduch přes filtry s účinností 95 procent, takže je dokonale přefiltrovaný, což jako alergici oceníme," říká Hanzlíková.

Celý dům tedy prakticky "funguje" na elektřinu, i vodu ohřívá elektrický bojler. A jak se nízkoenergetická stavba projeví v účtech? "Zatím nevíme, bydlíme tu teprve od léta. Ale počítám, že roční náklady na energie budou kolem 20 tisíc korun," myslí si majitelka domu.

O DOMĚ

Autoři: Pavel Griz, Patrik Zamazal, MOLO Architekti
Technologie: dřevostavba postavená systémem two-by-four
Roční potřeba tepla na vytápění: 35 kWh/m2 (nízkoenergetický dům)
Délka stavby: návrh se vyvíjel tři čtvrtě roku, stavělo se rok
Podlahová plocha: 133 m2
Dispozice: 4+kk
Velikost pozemku: 810 m2
Cena domu (bez pozemku): 4,5 milionu Kč (včetně základního vybavení)

Dřevěný dům na muších nožkáchDřevěný dům na muších nožkách

Dům složený ze dvou částí do tvaru písmene L stojí na ocelových pilotech, takže mu nevadí, jak moc svah pod ním stoupá