Polokrytá terasa sousedí s hlavním obytným prostorem.

Polokrytá terasa sousedí s hlavním obytným prostorem. | foto: Mathew Moore pro ITN Architects

Manželé bydlí v dílnách místní průmyslovky. Vaří u svářečského ponku

  • 33
Mladí manželé byli oba na začátku svých kariér a pracovali jako manažeři. Zároveň toužili po netradičním bydlení v dobré čtvrti Melbourne. Po dlouhém hledání koupili staré dílny místní střední průmyslové školy a předělali je na dva originální lofty. Ve větším bydlí a menší prodali.

Alexandra a Christopher Neumannovi koupili opuštěné prostory bývalé školy na východním předměstí Melbourne v Abbotsfordu levně.

Do přestavby na dva třípatrové lofty se pustili s velkou odvahou a elánem sami a ani ne za rok se již stěhovali. Od března letošního roku si užívají nového domova.

Celý proces nebyl pro pár až tak obtížný, jak by se mohlo zdát. Christopher totiž pracuje jako projektový manažer pro velkou developerskou společnost.

Pořízení vlastního domova pro něj bylo téměř každodenní rutinou, pouze v miniaturní velikosti: musel najít vhodnou nemovitost, zařídit financování její koupě a přestavby, zajistit dobré architekty a designéry, provést realizaci a hotové dílo prodat tak, aby vyneslo náležitou sumu. V každé z jednotlivých fází čerpal ze zkušeností ze zaměstnání.

K návrhu přizval osvědčené architektonické studio ITN Architects. Pod taktovkou hlavního architekta Nigela Grigga vznikly z téměř 600 metrů čtverečních velkého prostoru dva lofty se samostatnými vchody. Větší z Mollisonovy ulice, který si pro sebe vybrali Alexandra a Christopher, a druhý, nepatrně menší, do kterého se vchází z Langridgovy ulice. Ten byl od počátku určený na prodej.

Loft ze staré školy

Grigg nejprve zboural původní střechu a přistavěl nové horní patro, kterému dal podobu prosklené kapitánské kajuty kolem dokola obehnané palubou teras a balkonů. Na uličních fasádách ponechal hrubé cihly a efektní čtyřmetrová tovární okna.

V loftu Neumannových je stejně jako v sousedním ve spodním patře garáž a vstup do domu po starých původních kamenných schodech, které ústí v prostorné vstupní hale, z níž se vchází do dalšího patra.

V přízemí jsou také ložnice. U Neumannových jedna, určená pro hosty a v bytě sousedů dokonce dvě menší. V sousedním loftu je také velkoryse dimenzovaná posuvná stěna, která může zvětšit jednu z ložnic a propojit ji s pracovnou, nebo naopak pomoci vytvořit potřebné soukromí.

Prostorám nechybí vnitřní obytný dvorek a světlíky. V patře obou bytů jsou propojené prostory obývacího pokoje, kuchyně a jídelny včetně vstupu na terasu. Po schodech lze vystoupat do posledního patra, kde mají Neumannovi rodičovskou ložnici s velkou šatnou a druhou ložnici pro plánované potomky, zatímco sousední loft má na úkor druhé ložnice větší terasu s dokonalým výhledem na město.

Vstupní hala slouží majitelům i jako pracovna, v zadní části je ložnice pro hosty.

Zařizování obou bytů se ujala sama majitelka. Alexandra se totiž podílí na projektech svého muže i ITN Architects studia jako interiérová designérka. V loftu využila tradičního propojení s industriálním původem místa a ponechala například staré ponky, kuchyň s jistou dávkou vtipu umístila na místo původní cvičné svářečské dílny nebo osvětlení stylizovala do podoby plechových dílenských lamp.

Tlumená barevnost nábytku a zařizovacích předmětů jako černá, šedá, bílá a zemité odstíny výborně korespondují s unikátním prostorem a nechávají vyznít jeho stavební prvky, stěžejní použití skla či uhlově natřené oceli oken a konstrukčních sloupů. Prostor zútulňují podlahy ze dřeva eukalyptu, šmrnc interiéru dodávají retro tvary a doplňky.

Loft ze staré školy stojí ve východním předměstí Melbourne v Abbotsfordu.

Loft ze staré školy stojí ve východním předměstí Melbourne v Abbotsfordu.

 

, pro iDNES.cz