Finské domky jsou řazeny tak, aby nabízely co nejvíce soukromí

Finské domky jsou řazeny tak, aby nabízely co nejvíce soukromí | foto: Richard Dvořák

Opustili Island a usadili se na bývalém panství Šternberků. Před šesti lety

  • 69
Koupili v Čejkovicích pár hektarů a zchátralé hospodářské budovy, které zrekonstruovali. A postavili sofistikované, jednoduché domy pro své čtyři děti. Nebáli se. Manželé Thorsovi totiž pocházejí z Islandu, země bojovných a hrdých Vikingů.

Před několika lety přijeli do Čech na návštěvu za dcerou, která zde studovala DAMU. Byli ve věku, kdy rodiče zůstávají sami a řeší další etapu svého života. Mohli zůstat v zaběhnutém pohodlí, místo toho v roce 2003 vykročili do neznáma a rozhodli se zůstat.

Náhoda je přivedla do Českého Šternberka, kde bylo v Čejkovicích na prodej 10 ha pozemků se zchátralými hospodářskými budovami – zahradním domkem, domem správce s kočárovnou a stájemi a pivovarem z předminulého století.

Reprodukce fotografie Emily Medkové nad černou pohovkou působí jako okno do živé přírody

Reprodukce fotografie Emily Medkové nad černou pohovkou působí jako okno do živé přírody

S koupí neváhali, a tak se zlomek panství Šternberků, chráněný smíšenými lesy a loukami, stal novým domovem rodiny Thorsů.
Zadání pro architekta Aleše Holmana bylo jasné: vytvořit severský, konzervativně laděný dům s obytnou plochou přes 120 m2 s využitím krásné polohy a výhledy z oken zakomponovat jako živé obrazy do interiéru.

Architekt Holman navrhl dům ve skandinávském stylu, který působí osvěžujícím dojmem. Jeho prioritou je dokonalé zasazení do okolní přírody s důrazem na pohodlné a příjemné bydlení.

Navíc nepostavil jen jediný dům, ale rovnou čtyři. Thorsovi mají totiž čtyři děti – když přijedou na návštěvu, chtějí si být vzájemně nablízku.

V jednoduchosti je krása - to Skandinávci ovládají skvěle

V jednoduchosti je krása - to Skandinávci ovládají skvěle

Vůně dřeva

Dům je prostorný, vzdušný, jakoby odlehčený, prostý těžkých hmot. Je totiž celý dřevěný, a to včetně střechy. Borovicová prkna jsou žaluziovitě vrstvena, fasáda tak nepůsobí dojmem plochosti. Při finální úpravě fasády byl použit ochranný nátěr, který dal dřevu šedomodrý nádech – barva mlhy nad hladinou ledového moře.

Základem dvoupodlažního domku je odizolovaná betonová deska, pod dřevěnou fasádou se skrývá dokonalá izolace, takže dům lze nazvat nízkoenergetickým.

Desková topná tělesa a mřížkové konvektory v podlaze jsou vyhřívány elektrokotlem, jako přídavné topení je v obytné části krbová vestavěná vložka.

Ložnice ve světlých barvách dovoluje přímý výstup na terasu a pak do zahrady

Ložnice ve světlých barvách dovoluje přímý výstup na terasu a pak do zahrady

Dřevěné podlahy v provedení světlé borovice ladí s posuvnými eurookny s izolačními dvojskly. Borovicové schodiště do patra není příkré, bylo mu poskytnuto dost prostoru, aby nepůsobilo stísňujícím dojmem.

Světla jsou bezdotyková. Také terasa umístěná vstříc východu slunce je z borovicových prken, zábradlí pak železné s antikorozní úpravou. Hladké dveře v interiéru korespondují barevným odstínem dřeva s podlahou a okny.

Osobitým otiskem architekta jsou originálně řešené podhledy a prosklené části příček vysunuté v patře do prostoru, takže z patra je možno přehlédnout část přízemí. To působí velmi odlehčeně a zároveň se opticky zvětšuje daný prostor.

Základem interiéru je dřevěná podlaha

Základem interiéru je dřevěná podlaha

Bílá je dobrá

Čistá bílá na stěnách a co nejméně rušivých elementů, to je základ. Elegantní, designově jednoduchá kuchyně, zakomponovaná do otevřeného prostoru obývacího pokoje a jídelny v přízemí a v bílém lakovaném provedení je vybavena nerezovými kuchyňskými spotřebiči ve standardním provedení. Nechybí myčka, lednice, mikrovlnná trouba, elektrická sklokeramická deska, kávovar, touster, elektrická konvice.

Zkosená místnost pod schodištěm slouží jako kotelna, komora a šatna zároveň. Přírodní materiály v kombinaci s bílou na stěnách vytvářejí v interiéru zajímavou kulisu. Barevné řešení pohovek a nábytku v odstínech bílá-šedá-černá pak prostor příjemně zvýrazňuje.

V přízemí je k dispozici jedna poměrně velká ložnice s východem na terasu, dominuje opět bílá včetně bavlněných závěsů téže barvy. Stěny jsou ponechány holé a působí poněkud stroze. Tím ale neodpoutávají pozornost od dominantního posuvného okna na terasu. Množství bílé rozbíjejí jen pestré přehozy na posteli a barevné předložky.

Severský styl zde nechybí

Severský styl zde nechybí

V patře jsou další dvě ložnice pojaté barevně i vybavením identicky s ložnicí v přízemí. Veškeré vybavení domu pochází z Ikey, ale je dovezené z Dánska, kde je prý nabídka sortimentu výrazně odlišná od tuzemské a sortiment se liší i kvalitou provedení (a tudíž) i cenou. Lze říci, že v Dánsku se v Ikee vyřádí i vyznavači luxusu.

Prostorná koupelna s WC je umístěna v malé vchodové hale domu. Mozaika, dlažba, sanita a žaluzie jsou opět v bílé. Tento purismus rozbíjí jen drobné dekorativní detaily a textilie v modré. Vysoké okno je zároveň vstupem do volné přírody a dává koupelně meditativní ráz.

Nejsou žádní troškaři

Součástí zahradního pozemku je hned několik staveb. Zrekonstruovaný, romanticky vyhlížející zahradní domek je k dispozici Stefanii a slouží jako útočiště před rušnou metropolí. Poskytuje dostatek místa na pracovní aktivity a představuje oázu pro přátele.

Původně zahradnický domek prošel renovací s ohledem na tradice

Původně zahradnický domek prošel renovací s ohledem na tradice

Sídlem rodičů se stala bývalá hospodářská budova. Patro proměnili na loftové bydlení, část přízemí po citlivé rekonstrukci na "hospodu“ s barem a sociálním zázemím slouží k soukromým, ale i komerčním účelům, jako jsou pracovní setkání nebo svatby.

K ubytování pak slouží i zmíněné domy, v každém z nich je k dispozici pět lůžek. Majitelé tak vytvořili vlídné a moderní místo, obohacené uměleckými předměty a obrazy s lehce dramatickou atmosférou.

Dívčí pokoj má osobitý styl

Dívčí pokoj má osobitý styl

"Naše sídlo splňuje vše, o čem jsme snili. Vyzařuje z něj klid a pohoda a totéž můžeme nabídnout i našim dětem a přátelům, kteří si toto místo zamilovali stejně jako my. Architekturu nelze pochopit, aniž bychom ji pokládali za ústřední komponent sociální struktury země,“ říká paní Thorsová.

Sídlo uprostřed zeleně má i vlastní zapuštěný bazén o rozměru 60 m2 a je ideálním místem pro trávení horkých líných letních dní, které volají po osvěžení.

V přízemí bývalé hospodářské budovy vznikl bar a "salonek"

V přízemí bývalé hospodářské budovy vznikl bar a "salonek"

Nejrozsáhlejší rekonstrukci čeká bývalý pivovar. V předválečném období ho hrabě Šternberk nechal přebudovat na dřevěný lesní pavilon určený pro hosty při honitbách a jiných šlechtických kratochvílích. Po zestátnění v roce 1948 sloužil jako rekreační středisko zvané Červánky. Poněkud zdevastovaný byl pak po roce 1989 navrácen Šternberkům.

Více se dočtete v časopise Domov č. 7/2009.