Místo hradecké mlékárny v Kollárově ulici budou byty, obchody a kanceláře

Místo hradecké mlékárny v Kollárově ulici budou byty, obchody a kanceláře | foto: MF DNES

Opuštěné průmyslové areály hyzdí města. Stačí je pouze chytře využít

  • 5
Kdysi v nich hučely stroje, pochodovali vojáci nebo se krmil dobytek. Dnes v chátrajících budovách zbylo jen ticho. Řeč je o brownfields - opuštěných průmyslových, vojenských nebo zemědělských areálech. V Královéhradeckém kraji jich je celá řada.

Většinou si na ně troufnou jen velcí investoři. Agentura Czechinvest, která je eviduje v databázi, tvrdí, že to jsou dobré ekonomické zdroje. Dají se využít různě: znovu pro podnikání, případně jako byty nebo obchody.

V Trutnově je Billa místo ZPA

Typickým příkladem vhodného využití starého průmyslového areálu pro nové účely je trutnovský supermarket Billa, který se usídlil v bývalé výrobní hale místního podniku ZPA, aniž by nějak výrazně změnil její původní vzhled.

CO JE BROWNFIELD

Pozemek, objekt i areál
nedostatečně využívaný,
zanedbaný, případně i
kontaminovaný. Nelze jej
vhodně a efektivně

využívat, aniž by proběhl proces jeho regenerace. Vzniká jako pozůstatek
průmyslové, zemědělské,
rezidenční, vojenské či jiné aktivity. Lze jej využít jako ekonomický
zdroj
, podnikatelskou aktivitu. Je to kulturní a architektonické dědictví, které by se mělo
zachovat a rekonstruovat.

Další příklad: radnici v Trutnově se podařilo sehnat soukromého investora, který za minulého režimu rozestavěné, ale nikdy nedokončené centrum služeb na sídlišti Zelená Louka přeměnil na velkoprodejnu Kaufland.

V současné době je v Trutnově na spadnutí výstavba nových bytových domů v poslední nevyužité části bývalých vojenských kasáren na Horním Předměstí. Většinu uvolněných budov se podařilo radnici postupně rozprodat.

Zbývající nedokončené stavby včetně pozemků město několik let nabízelo zájemcům o výstavbu bytových domů nebo hobymarketu, avšak marně. Jeho snaha skončila dosud vždy neúspěchem. Teď tam developer chystá výstavbu bytovek.

Nové byty by měly zaplnit i bývalé vojenské kasárny V Lipách v Jičíně, které měla původně od města získat americká společnost Global Resources. Její projekt zkrachoval.

Do nového výběrového řízení, které město vypsalo letos na jaře, se přihlásili tři zájemci: firmy Czech Development a Žižkov center, které se již účastní na podobném projektu v bývalých Žižkových kasárnách v Písku, a tepličtí podnikatelé Lenka a Jaroslav Třešňákovi, jejichž firma Treinvest se už v Jičíně podílela na úspěšné přeměně části areálu bývalého strojírenského podniku Agrostroj na obchodní zónu.

"Už jsme otevřeli obálky s nabídkami, které nyní vyhodnocujeme. Všichni investoři chtějí areál využít k výstavbě bytů a dalších doplňkových služeb. Vítěze výběrového řízení bychom chtěli vybrat do konce roku," informoval už dříve jičínský starosta Martin Puš.

Stará budova hradecké mlékárny

Stará budova hradecké mlékárny.

Mlékárnu nahradily byty, obchody a kanceláře

Mlékárnu nahradily byty a obchody.

Firma Treinvest v Jičíně už delší dobu připravuje i další "brownfieldový" záměr - přestavbu někdejšího obchodního centra Družba v Husově ulici na bytový dům.

V Náchodě bývalá náchodská textilka Tepna patří dnes asi k těm nejviditelnějším příkladům chátrajících průmyslových areálů v kraji. Komplex hal čeká na zbourání a na stavbu obchodního centra i bytů.

Ale lidé na to čekají už moc dlouho. Upozorňují na to, že Tepna dnes hyzdí město, jiným se zase nelíbí podoba budoucího obchodního centra, které má na jejím místě vzniknout.

Co bude s Bartoněm?

Dalším podobným chátrajícím objektem se může stát velká historická budova přádelny společnosti Bartoň - textilní závody, která stojí přímo u hlavního silničního tahu v Náchodě.

Společnost ji chce prodat. Budova sice není historicky chráněná, ale majitelé doufají, že budoucí vlastník zachová historickou podobu stavby.

Z textilky Tepna budou obchody a byty

Z bývalé textilky Tepna v Náchodě budou obchody a byty.

Z bývalé koželužny budou byty, kanceláře a obchody

Starou koželužnu v Hradci-Kuklenách přestaví na byty, kanceláře a obchody.

Na své využití čeká už několik desetiletí starý městský pivovar v Broumově, který stojí poblíž kláštera a hlavního náměstí. Město chce v pivovaru vybudovat sportovní centrum s bazénem o délce 25 metrů, dětskými částmi, toboganem, venkovní terasou, tělocvičnou, dalším sportovním zařízením a třemi patry parkovacích míst. Celý projekt nazvala radnice Sport centrum pivovar Broumov.

"Nyní dokončujeme projektovou dokumentaci pro stavební povolení," řekl vedoucí odboru investic a rozvoje města Petr Kuchta. Dodal, že starý pivovar je možná jediným areálem, který město tíží.

"Průmyslové areály, které patří podniku Veba, jsou vesměs funkční. A také ve všech bývalých průmyslových podnicích většinou něco nějakým způsobem funguje. Pivovar je areál, který tady při vstupu do města nejvíce strašil," dodal Petr Kuchta.

Hradec se specializuje na kasárny

Dobrým příkladem využití vojenského areálu jsou bývalá Nálepkova kasárna v Hradci Králové. Město je prodalo v roce 2006 za 24 milionů společnosti Stako.

Ta tady buduje rozsáhlý komplex Tereziánský dvůr. Postavila už pětačtyřicet bytů a nyní pokračuje ve výstavbě čtyřhvězdičkového hotelu a parkovacího domu.

Tereziánský dvůr

Rozsáhlý komplex Tereziánský dvůr vzniká z bývalých Nálepkových kasáren.

Nálepkova kasárna

Z Nálepkových kasáren vzniklo několik bytových domů a nyní se staví hotel.

Před dvěma lety začala i výstavba bytů, obchodů a kanceláří na místě bývalé mlékárny v Kollárově ulici v Hradci Králové. Stavba by měla být dokončena letos. Několikapatrový objekt postavila za více jak 400 milionů korun společnost Eube.

Tatáž společnost plánuje využít i areál bývalé koželužny v Hradci-Kuklenách. Mají tam vzniknout byty, kanceláře či obchody. V jeho okolí plánují projektanti in-line dráhy či umělé kluziště, které by sloužily pro rekreační aktivity obyvatel Hradce Králové.

Mezi velké areály, které mají podle radnice rozvojový potenciál, patří hradecké letiště. Město ho získalo od armády v roce 2003 a postupně se ho snaží oživovat. Nyní tam sídlí některé letecké a jiné společnosti.

Do roku 2013 tady má za dvě miliardy korun vzniknout Národní centrum pro krizovou připravenost a výcvik složek integrovaného záchranného systému. To by zabralo asi 40 hektarů.

NĚKTERÉ BROWNFIELDS (KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ)

Hradec Králové

bývalé zemědělské sklady v areálu Kukleny 600 m2
Beta Černilov 97 291 m2
bývalá zemědělská farma ve Stihnově 88 000 m2
skládka stavební suti v Kuklenách 35 000 m2

Jičín

areál kasáren v Jičíně 71 000 m2
areál kotelny v Kopidlně 65 000 m2
cukrovar Kopidlno 86 000 m2
Pavlánský klášter v Nové Pace 6 860 m2
zámek Jeřice 500 000 m2

Náchod

bývalá cihelna v Novém Městě nad Metují 26 000 m2
čtvercová kasárna v Jaroměři-Josefově 26 363 m2
vojenská nemocnice v Jaroměři-Josefově 14 952 m2

Rychnov nad Kněžnou

bývalá výrobna skleněných ozdob v Kostelci nad Orlicí 4 278 m2

Trutnov

bývalá papírna ve Svobodě nad Úpou 42 472 m2
průmyslový areál Žacléř 23 499 m2
továrna Mechanika v Temném Dole 4 856 m2

Zdroj: Czechinvest