Opravili jste obecní byt? Co s penězi?

  • 168
Nájemníci rekonstruují byty, které jim nepatří. Náhradu za investice získají málokdy. Setkal se s tím nejeden obyvatel Prahy. Obecní byt, ve kterém bydlí, sám opravil. Ale peníze, které investoval, už mu obec nenahradila. Co v takové situaci dělat?

Vylepšit svůj byt chce mnoho lidí, ať už bydlí v obecních či soukromých domech. Do rekonstrukce jsou ochotni investovat i statisíce korun. Tyto peníze se jim však nevrátí jinak než příjemnějším bydlením. Majitel domu se totiž na nákladech oprav podílet nemusí, pokud rekonstrukci nevyžaduje stav bytu. Pro mnoho nájemníků to může být nepříjemné zjištění.

Oprava? Něco za něco
"Chci si zrekonstruovat byt, ale obec mi to prý povolí jen tehdy, když po ní nebudu chtít žádnou náhradu toho, co do oprav investuji," říká mladá žena ze Žižkova, která si nepřeje být jmenována, protože čeká na vyřízení stavebního povolení.

Do oprav se chystá vložit zhruba tři sta tisíc, za které vymění topení a podlahy. Z prostor druhé kategorie tak bude kategorie první. Pokud se obyvatelka v budoucnu rozhodne byt opustit, její investice se jí nevrátí. Naopak třetí městská část dalšímu nájemníkovi bude počítat nájem za první kategorii.

"Byt opravit chci, takže jsem smlouvu podepsala, ale vůbec se mi to nelíbí," doplňuje nespokojená žena.  Na postupu obce přitom podle odborníků není nic závadného.
"Nájemník nesmí v bytě dělat žádné úpravy bez souhlasu majitele. Ten může svůj souhlas dát, ale něčím ho podmínit, takže já na tom nevidím nic špatného, podle mne je to logický postup," komentuje postup městské části Praha 3 předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček.

Existuje nějaká rada, jak majitele domu zapojit do financování oprav bytu? Šanci na nižší náklady mají ti nájemníci, jejichž byt rekonstrukci opravdu potřebuje. Například kvůli plísni.

Za špatný stav platí majitel
"Já osobně bych radil před samotnými opravami zjistit, jak na tom byt je. To znamená nechat si udělat nějaký odborný posudek, jestli ty práce nejsou náhodou nezbytně nutné. Pokud by totiž nešlo jen o vylepšení bytu, ale rekonstrukci by vyžadoval jeho stav, musí ji zabezpečit majitel," říká odborný poradce Sdružení nájemníků Jiří Nachtigal.

Jestliže pronajímatel bytu nemá na nutné opravy peníze, rekonstrukci může zaplatit nájemník s tím, že pak bude za byt platit méně. Náklady rekonstrukce si totiž může odečítat z nájmu. To mu umožňuje občanský zákoník.

Rekonstrukci bytu zaplatí většinou jeho nájemník. Peníze na opravy musí dát majitel jen tehdy, pokud je byt ve velmi špatném stavu.