Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravili jste obecní byt? Co s penězi?

  11:12aktualizováno  11:12
Nájemníci rekonstruují byty, které jim nepatří. Náhradu za investice získají málokdy. Setkal se s tím nejeden obyvatel Prahy. Obecní byt, ve kterém bydlí, sám opravil. Ale peníze, které investoval, už mu obec nenahradila. Co v takové situaci dělat?

Vylepšit svůj byt chce mnoho lidí, ať už bydlí v obecních či soukromých domech. Do rekonstrukce jsou ochotni investovat i statisíce korun. Tyto peníze se jim však nevrátí jinak než příjemnějším bydlením. Majitel domu se totiž na nákladech oprav podílet nemusí, pokud rekonstrukci nevyžaduje stav bytu. Pro mnoho nájemníků to může být nepříjemné zjištění.

Oprava? Něco za něco
"Chci si zrekonstruovat byt, ale obec mi to prý povolí jen tehdy, když po ní nebudu chtít žádnou náhradu toho, co do oprav investuji," říká mladá žena ze Žižkova, která si nepřeje být jmenována, protože čeká na vyřízení stavebního povolení.

Do oprav se chystá vložit zhruba tři sta tisíc, za které vymění topení a podlahy. Z prostor druhé kategorie tak bude kategorie první. Pokud se obyvatelka v budoucnu rozhodne byt opustit, její investice se jí nevrátí. Naopak třetí městská část dalšímu nájemníkovi bude počítat nájem za první kategorii.

"Byt opravit chci, takže jsem smlouvu podepsala, ale vůbec se mi to nelíbí," doplňuje nespokojená žena.  Na postupu obce přitom podle odborníků není nic závadného.
"Nájemník nesmí v bytě dělat žádné úpravy bez souhlasu majitele. Ten může svůj souhlas dát, ale něčím ho podmínit, takže já na tom nevidím nic špatného, podle mne je to logický postup," komentuje postup městské části Praha 3 předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček.

Existuje nějaká rada, jak majitele domu zapojit do financování oprav bytu? Šanci na nižší náklady mají ti nájemníci, jejichž byt rekonstrukci opravdu potřebuje. Například kvůli plísni.

Za špatný stav platí majitel
"Já osobně bych radil před samotnými opravami zjistit, jak na tom byt je. To znamená nechat si udělat nějaký odborný posudek, jestli ty práce nejsou náhodou nezbytně nutné. Pokud by totiž nešlo jen o vylepšení bytu, ale rekonstrukci by vyžadoval jeho stav, musí ji zabezpečit majitel," říká odborný poradce Sdružení nájemníků Jiří Nachtigal.

Jestliže pronajímatel bytu nemá na nutné opravy peníze, rekonstrukci může zaplatit nájemník s tím, že pak bude za byt platit méně. Náklady rekonstrukce si totiž může odečítat z nájmu. To mu umožňuje občanský zákoník.

Rekonstrukci bytu zaplatí většinou jeho nájemník. Peníze na opravy musí dát majitel jen tehdy, pokud je byt ve velmi špatném stavu.

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Život na vrcholu. Nebeský palác v LA je na prodej za 361 milionů korun

Nádherný Penthouse 5 v losangeleské rezidenci The Remington, kterému se...

Nádherný Penthouse 5 v losangeleském výškovém domě The Remington, kterému se přezdívá Nebeský palác, je na prodej za...

Vy plaťte, já developer nic nemusím. Koupě bytu vyžadovala pevné nervy

1

Manželům Ladě a Petrovi Broumovým se zalíbil byt v developerském projektu nedaleko Prahy. Vyhovoval jim svou rozlohou,...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz