Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava střechy na jaro nepočká

  12:07aktualizováno  12:07
- Dům se staví od základů, ale když se opravuje, má se podle odborníků začít od střechy. A nevyplatí se otálet. Zatímco výměna prasklé střešní tašky stojí pár stovek, za následky prohnilých krokví a pozednic se podle rozsahu poškození často zaplatí i více než desetinásobek.
Stálá vlhkost v krovech je totiž nejlepším způsobem, jak si do střechy navíc „nasadit“ plísně. Ruku v ruce s tesařskými opravami pak musí nastoupit specializovaná firma, která se pokusí s nebezpečnými plísněmi a dřevokazným hmyzem zatočit.
ZAČĺT SE MÁ U KOMĺNA
Jedním z nejcitlivějších a nejohroženějších míst střechy je oplechování komínů. „Malta a plech mají různou roztažnost, po letech proto omítka oprýská a opadá a do střechy může začít zatékat,“ popisuje Jindřich Fajmon z firmy Svod nejčastější problémy, se kterými se na střeše při opravách potýká. Pokud se zjistí podobný problém, je potřeba škvíry zaslepit tmelem. Některé firmy doporučují polyuretanový dvojsložkový tmel, amatérovi se snadněji pracuje s tmelem v takzvané kartuši, ze která se tmel vytlačuje speciální pistolí, která je dnes k dostání v každém železářství za několik desítek korun.
Například firmy Den Braven nebo Soudal speciálně pro tmelení oplechování dodávají butylenový tmel, který vyrovnává pohyby způsobené rozdílnou dilatací materálů až do 6% a běžné balení 310 ml stojí podle prodejce něco přes stokorunu, pistoli lze koupit už za padesátikorunu. Z kartuše se vytlačí tmavá asfaltovitá hmota do vypadlých míst a uhladí prstem namočeným v mýdlové vodě. Tmel je možné nanášet dokonce i na mokrý podklad.
NETĚSNÝ SVOD ZNIČĺ IZOLACI
Cesta od komínu vede kolem anténního svodu. Pokud je veden speciální střešní taškou dovnitř půdy, neuškodí zkontrolovat, zda průchodem skrz střechu neprotéhá voda. Otvor v tašce pro anténní stožár je totiž univerzální a odstřhuje se až při stavbě střechy podle průměru tyče, na kterou se přidělá anténa. Pokud však řemeslník více řeže, než měří, je otvor příliš volný a voda může protékat skrz. Pokud má někdo zateplenou půdu, měla by protékající voda teoreticky stékat po difuzní fólii. Nikdo však nezaručí, že řemeslníci průchod anténního stožáru pořádně utěsnili, v opačném pžípadě může zatékat do izolace z minerálních vláken. Proto neuškodí tento detail průběžně kontrolovat a při sebemenším podezření místo raději přetmelit.
Před odchodem z půdy radí odborníci nezapomenout důkladně zajistit střešní výlez háčkem, a to nejen kvůli dešti a sněhu, ale i kvůli holubům, kterým se na půdách líbí.
LISTĺ ŽLABŮM NEPROSPĚJE
Mnozí majitelé rodinných domků a chalup vědí, že se jim nevyplatilo pořádně se nepostarat o okapové žlaby. Komu na podzim vítr navěje do žlabů listí, neměl by před začátkem zimy být líný. Pokud listí zůstane ve žlabu, drží se v něm prakticky celou zimu, kdy s příliš velkým vypařováním nelze počítat, voda. Za pár let pak při pohledu zespoda žlaby prosvítají, jako když se člověk podívá na nebe za bezmračné noci.
Proti napadání listí a jiných nečistot se lze účinně bránit speciální síťovou plastovou vložkou, kterou dodává firma Marley, její běžný metr stojí asi 200 korun. Domácí kutilové si pomohou
i nastříhaným králičím pletivem, které stočí do žlabu tak, aby vytvořilo jakousi mřížku, skrz kterou listí nepropadne.
PROPUSTNÁ KRYTINA SE NASTŘĺKÁ
Nové pálené tašky mívají tendenci prosakovat. „Po šesti hodinách deště máte krytinu zespoda mokrou. Během dlouhých a vytrvalých podzimních mrholení pak trpí laťování,“ uvádí pokrývač Jindřich Fajman. Proto doporučuje novou krytinu nastříkat Lukofobem, který se prodává za 80 korun za půllitrové balení a vydrží asi na 20 metrů čtverečních střechy. Tašky se podle Fajmona během několika let „zatáhnou“ a problém se vyřeší. V pozoru by měli být obyvatelé domu zase zhruba po půlstoletí, kdy krytina začíná stárnout a opět protéká. Každoroční průzkum v době podzimních plískanic pomůže tento okamžik, kdy je třeba začí uvažovat o výměmě střechy, odhalit. V této fázi už totiž nástřik nepomáhá.
PUCHÝŘE SE NEPROPICHUJĺ
Minimálně stejně jako klasické šikmé trpí i ploché střechy. Stejně tak je třeba projít všechny klempířské prvky. U plochých střech bývá často odlepená lepenka od oplechování, opět kvůli rozdílné roztažnosti materiálů.
„Staré střechy bývají plné propadlin, kde se drží voda,“ říká Ivan Tunkl z firmy Izostok. „Staré lepenky prosakují, voda se tak postupně dostává do konstrukce střechy a mráz pak dí-
lo dokoná,“ upozorňuje Tunkl. Proto radí přeplátovat raději tato místa novějšími materiály, takzvanými modifikovanými pásy, které bývají navíc opatřené posypem proti UV záření.
Při preventivní prohlídce ploché střechy leccos odhalí i boule. Stejně jako lékaři nedoporučují propichovat puchýře na nohou, podobně i specialisté na opravy střech varují před jejich perforací. Puchýře vznikají hlavně u starších střech, kdy se ještě nepoužívaly parotěsné zábrany a kdy se skrz konstrukce dostávají páry z obytných prostor. Pokud by někdo bouli prošlápnul a poškodil, trhlinou by okamžitě začalo zatékat. Proto se doporučuje puchýř proříznout, vysušit a přeplátovat. „Obecně ale taková střecha signalizuje její horší stav a obyvatelé domu by měli začít šetřit na generální opravu. Ceny za metr čtvereční se podle firmy a použitých materiálů pohybuje od pěti set korun i s prací, pokud by chtěl někdo chtěl střechu přiteplit, měl by asi dvě stě korun na metr čtvereční přidat.

Poškozená místa je lepší před zimou opravit

Autor:



Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...



Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...



Najdete na iDNES.cz