Kompletní přeložení střechy raději svěřte odborné firmě.

Kompletní přeložení střechy raději svěřte odborné firmě. | foto: Profimedia.cz

Střecha rodinného domu. Jak si poradit s nejčastějšími problémy

  • 28
Upadlo vám pár tašek ze střechy, kvůli pokřiveným okapům zatéká do domu nebo se rozpadá komín? Přinášíme tipy, jak si poradit s šesti nejčastějšími problémy se střechou.

Začínat od střechy by se mohlo zdát jako nesmysl. U rekonstrukce domu je to však to nejdůležitější. Můžete mít sebelépe zateplené stěny a nová okna, ale když střechou zatéká, zanedlouho můžete dům opravovat znovu. Někdy stačí menší oprava, jindy je nutná výměna celé střechy.

1. Několik poškozených tašek

Stává se to třeba při velkém větru, po krupobití či během zimy. Střecha je v celkem dobrém stavu, ale některé tašky popraskají nebo upadnou. Každá i menší díra ve střeše může znamenat velké problémy, proto je nutné tašky co nejdříve vyměnit.

Pomocí dřevěných klínů nadzvedněte krytinu v přiléhající horní řadě nad poškozenou taškou. Pod tuto tašku zasuňte špičku pokrývačské či zednické lžíce, tašku nadzvedněte nad lať a vyjměte. Zároveň odstraňte všechny úlomky. Novou tašku zasouvejte do prázdného otvoru tak dlouho, až se ozubem zachytí za lať. Poté odstraňte dřevěné klíny a stejně postupujte i v dalších místech. Takto lze vyměnit prakticky všechny druhy tašek kromě drážkových. Ty se přitloukají nebo upevňují speciálními příchytkami.

Budete-li měnit břidlicovou desku, musíte si obstarat strhovací nástroj. Zasunete ho pod prasklou desku a pohybujete jím do strany, dokud nenarazíte na jeden ze dvou upevňujících hřebíků. Tahem směrem dolů osten nástroje zachytí hřebík a buďto jej vytáhne, nebo přesekne. Novou desku poté upevníte pomocí olověného pásku velikosti 200×25 milimetrů, který přibijete k dřevěnému podkladu hliníkovými či pokovenými hřebíky.

Pásek pak ohnete zpět přes dolní okraj desky. Ohyb je třeba zdvojit tak, aby se pásek později nenarovnal sjíždějícím namrzlým či těžkým tajícím sněhem. Hřebík, kterým upevňujete olověný pásek, zarazíte do latě, ke které je přibita spodní řada břidlicových desek.

Jsou-li poškozené živičné či bitumenové šindele a je třeba položit nové, vždy je nutné pečlivě rozměřit poškozené místo a nejlépe celou plochu střechy. Dávejte pozor na to, že šablony od různých výrobců se mohou ve své kresbě nepatrně lišit. Nové šablony ke starým je tedy třeba přidat tak, aby byly rozdíly co nejméně viditelné. Postupuje se od spodní části střechy nahoru, v každé řadě od stejného kraje. Takto se šindele navzájem vážou a nejsou pak tolik vidět odlišné barevné odstíny.

2. Krytina už je zcela na výměnu

Je krytina hodně stará a nevzhledná, takže je nutné ji celou vyměnit? Kompletní přeložení střechy raději svěřte odborné firmě. Nejlépe takové, která má na vybranou krytinu certifikát od výrobce. Začít ale musíte samotným výběrem krytiny a dobré je o věci něco vědět.

Výběr krytiny se řídí podle typu střechy. Třeba beton či keramika jsou těžké, takže je starý krov dimenzovaný na lehčí krytinu nemusí unést. Tam se uplatní lehčí vláknocementové krytiny, plech nebo šindel.

Záleží také na sklonu střechy. Skládaná krytina, což jsou nejčastěji pálené nebo betonové tašky, se standardně používá na plochách od sklonu 15 stupňů. Existují však i krytiny pro střechy od sklonu sedm stupňů. Na menší sklony se dají použít třeba asfaltové šindele nebo plech.

Střecha je významný architektonický prvek, proto vybírejte krytinu i z tohoto pohledu. Měla by se hodit k typu domu i k okolním stavbám. Třeba plechová střecha se na roubence příliš vyjímat nebude. Někdy však ani chybu udělat nejde. Místní úřady si totiž často stanovují pravidla pro použitelné barvy, materiály krytiny i sklon střechy.

Betonové a keramické tašky se ukládají na střešní latě. Jejich tloušťka závisí na tom, jak daleko jsou od sebe krokve. Například při vzdálenosti krokví 90 centimetrů by rozměry latí měly být minimálně 30×50 milimetrů. Hodnoty stanovuje norma, pokrývači by ji měli znát.

Rozmístění latí musí zároveň odpovídat rozměrům tašek. Při rekonstrukci střechy jsou proto dvě možnosti. Když jsou latě staré a musíte je vyměnit, nové se můžou uložit podle vybrané krytiny. To je dražší, ale ve výběru krytiny jednodušší, máte víc možností.

Jestli je ale střecha v dobrém stavu, takže nemusíte řešit výměnu laťování, je nutné vybrat tašky, které se na latě dají zavěsit. A ne každé tam budou pasovat. Existují i takzvané posuvné tašky. V usazení na latě mají určitou vůli, takže se stejná taška dá použít na různé rozteče latí. A právě ty jsou pro rekonstrukce nejvhodnější. Výběr krytiny ovlivňuje také síla větru. Tam, kde je hodně větrno, je lepší sáhnout po těžších krytinách a víc dbát na pevné přichycení ke krovu.