Oppidum, bunkr nedaleko Českého Brodu. které postavila armáda v letech 1984 až...

Oppidum, bunkr nedaleko Českého Brodu. které postavila armáda v letech 1984 až 1994, může přijít zájemce téměř na sedm miliard korun. | foto: Oppidum

Nejdražší bydlení v Česku? Bunkr postavený armádou vyjde na 7 miliard

  • 137
Ani zámek, ani luxusní moderní vila. Nejdražší stavba určená k bydlení v Česku je bunkr nedaleko Českého Brodu. Zájemce za něj může zaplatit až sedm miliard. Má však jistotu, že v něm přežije až padesát lidí případnou válečnou či ekologickou katastrofu.

Když v roce 1984 začala československá armáda společně se Sověty budovat podzemní bunkr u Českého Brodu, netušila, že stavba potrvá deset let a nakonec svému původnímu vojenskému účelu sloužit nebude.

Stavbu označovanou v současné době jako Oppidum koupila společnost FJP Investment, dnes projekt se speciálním zaměřením rozvíjí Jakub Zamrazil, mimo jiné zakladatel AdInternetu (více o firmě, která má Oppidum ve své nabídce, zde).

Propagační video projektu Oppidum:

Oppidum má být nyní bunkr pro miliardáře, který se obává toho, co se může stát, od válečné či ekologické katastrofy až po teroristické útoky. Lidí, kteří mají obavy z podobných katastrof, není ve světě málo, hnutí takzvaných preppers, které vzniklo v USA, má stále více příznivců, a to i v Česku.

Zvenčí působí Oppidum téměř nenápadně, suterénní části jsou však skryté ve skále.

Od těch, kteří chtějí být soběstační pomocí vlastnoručně vyráběných potravin a energie, až po miliardáře, kteří si už vybudovali své vlastní bunkry se zásobami potravin a vody. Údajně k nim patří i Bill Gates.

Vojáci nešetřili

Je jasné, že dnes by někdo takto dimenzovanou stavbu těžko postavil. První podlaží podzemního bunkru s plochou 3 600 m2 má sloužit jako společné a nebytové prostory. Druhé podzemní podlaží má také plochu 3 600 m2 a počítá se zde se sedmi velkými apartmány s plochou 160 m2. V bunkru může přežít v pohodě několik let až 50 lidí.

Budou zde mít totiž k dispozici vše, vlastní zdroje energie, čističku vody, chov ryb a drobných zvířat či zahradu se zeleninou vypěstovanou pomocí hydroponie.

Chybět nebude zdravotnické zázemí, prostory pro pracovní schůzky, sportování a relaxaci, zásobárny potravin i velká vinotéka. K tomu bude mít nový majitel veškeré potřebné technické zázemí.

V případě nebezpečí lze tajnou chodbou sestoupit do bunkru v suterénu a během jediné minuty uzavřít bezpečnostní dveře. Komplex má veškeré potřebné zařízení pro komunikaci se světem, detekční senzory i automatické obranné technologie.

Bezpečí v srdci Evropy

Jakub Zamrazil počítá s tím, že kupcem bude s největší pravděpodobností zahraniční zájemce, i proto v podkladech zdůrazňuje strategické umístění bunkru: helikoptérou to na pražské Letiště Václava Havla trvá sotva 15 minut, vzdálenost letadlem z Prahy do evropských metropolí se pohybuje kolem jedné až dvou hodin letu.

Ložnice kombinovaná s obývací zónou, knihovnou a domácí pracovnou

Řada miliardářů si podobná sídla i vzhledem k současné mezinárodní situaci hodlá pořídit, byť třeba podstatně menší než Oppidum.

Aby tento maxibunkr splnil všechny bezpečnostní požadavky, přizval Jakub Zamrazil ke spolupráci jako poradce generála v záloze a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby ČR Andora Šándora.

Oppidum nabízí soukromý heliport, luxusní podzemní obytné místnosti, ale také bazén, zahradu s umělým osvětlením či fitness včetně zdravotnického zázemí nebo zařízení na čištění vody.

Dva roky, po které se Oppidum buduje, přineslo řadu poznatků. Toto know-how hodlá Jakub Zamrazil využít i u dalších projektů, které teprve vzniknou. Nepočítá s tím, že by se tak stalo v České republice, ale v zahraničí.

Co je oppidum

Oppidum - patrně z latinského ob pedes, obydlené místo, které bylo kvůli hradbám nutné obejít, obecně jde o opevněné sídliště s výraznými rysy města.

Zdroj: Wikipedia