Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okouzlení minimalismem. Manželé si postavili dům podle svých představ

  1:00aktualizováno  1:00
Eva s Petrem pocházejí z Moravy, sedm let však strávili v Anglii. Bydleli ve starém kamenném domě ze 17. století, ale rustikální styl interiéru s masivním dřevem je neoslovil. Po návratu do Česka si proto nechali postavit minimalistický dům v půvabné krajině východně od Prahy.

Rodina si může celoročně užívat okolní přírodu i od jídelního stolu. | foto: Tomáš Dittrich

Někoho zahraniční zkušenost ovlivní natolik, že si rád připomíná cizí kraje a chce bydlet v interiéru, který je bude částečně připomínat. Manželé si však mimo domov ujasnili, jak by jednou chtěli bydlet, a shodli se v tom, že jim nejvíc vyhovuje minimalismus.

Mají rádi jednoduché linie staveb a světlý, střídmý interiér nerušený zdobnými prvky ani přemírou barev. Po návratu z Anglie, kde se jim narodily obě děti, si splnili životní sen a postavili si dům podle svých představ.

Minimalistický rodinný dům

K rozhodnutí přispěl výlet do romantické krajiny s rybníky poblíž Prahy. Zdejší lesy Petra okouzlily natolik, že si na rozdíl od manželky dokonce přál lesní parcelu. Po čase se tu podařilo jednu z nich poblíž lesa a s rozlohou 1 200 m² koupit. Manželé se s jasnou představou o vzhledu domu obrátili na zlínského architekta Dušana Kočaře.

Původní návrh stavby s rovnou střechou kvůli místním regulativům neprošel. Architekt upravil projekt a výsledkem je zajímavý dům ze dvou vzájemně propojených a k sobě kolmo postavených částí.

Do té kratší a vyšší se vešlo obytné podkroví s pokoji pro děti a hosty včetně zázemí. Beze změn zůstala hladká fasáda se skrytými okapy i propojení vnitřku s exteriérem. V centru dispozice je otevřené atrium s venkovní terasou a bazénem odcloněné od ulice domem.

Velká okna v hliníkových rámech vyrobená na míru pomohla dokonale opticky

Velká okna v hliníkových rámech vyrobená na míru pomohla dokonale opticky propojit obytnou část domu s terasou vybavenou bazénem a se zahradou.

Se strojovou přesností

Manželé studovali technické obory, jež jsou kreativní architektuře a designu na první pohled vzdáleny. Eva se před lety rozhodla pro střední strojní školu, ale baví ji bytový design a zároveň jí nechybí představivost. Ve spolupráci s architektkou Hanou Benešovou, jejíž realizace ji oslovily, se značně podílela na zařizování nového domova.

"Některým návštěvám tu sice chybí vázičky a dečky, ale já mám ráda, když v interiéru všechno takzvaně zařezává, věci mají své místo, jsou schované a nepřekáží. S manželem jsme preferovali klidné prostředí a výhled do zeleně," vysvětluje majitelka.

Dovnitř se proto nedostalo nic, co by vysněnou ideu rušilo. Není tu dřevo ani jeho dekor, žhavé odstíny nebo příliš dekorací. Barvy zastupují zejména bílá a šedá, výjimkou jsou pestřejší dětské pokoje.

Velký formát dlažby, minimální tloušťka spár či například atraktivní benátské štuky na stěnách dotvářejí dokonale hladkou image. Eva s Petrem nešetřili na kvalitním nadčasovém nábytku, do koupelny vybrali báječná designová umyvadla.

V obývacím pokoji stačí k odpočinku minimum nábytku a doplňků. Na podlaze je

V obývacím pokoji stačí k odpočinku minimum nábytku a doplňků. Na podlaze je velkoformátová dlažba 60 × 60 cm.

Interiér od A do Z

Architekt Dušan Kočař navrhl více než třímetrovou světlou výšku, takže obytné otevřené přízemí působí vzdušnějším dojmem. Díky maximálnímu prosklení fasády a použití oken se subtilními hliníkovými rámy si rodina užívá výhled do přírody nabízející nespočet odstínů zeleně.

Architektka Hana Benešová tu následně vytvořila pohodlné a příjemné místo k bydlení i odpočinku. Návrh se v obývacím pokoji i ložnici rodičů důsledně držel jednoduchosti. Nepřehlédnutelná je atypicky řešená a na zakázku vyrobená kuchyň.

Architektka poskládala bílé skříňky s hladkým povrchem bez úchytek do efektního velkého Z, zároveň přesvědčila majitelku, že převládající bílou oživí pískový tón. Prostor ohraničuje pracovní ostrůvek, kam se vešel dřez a skryla se vestavná myčka, trouba i vinotéka. Ozdobou je pracovní deska z přírodní vymývané žuly v antracitovém odstínu postupně přecházející v jídelní stůl.

Koupelna se saunou v patře

Koupelna v patře má i saunu.

Trávník je elegantní

Manželé byli přesvědčeni, že kupují rovnou parcelu. Během stavby se ovšem zjistilo, že bude nutné vyřešit až třímetrové převýšení. Terénní skok a výškový rozdíl mezi terasou a zahradou se nakonec podařilo opticky vyvážit postavením gabionových opěrných zídek. Na střídmě pojaté zahradě jsou jedním z mála okrasných prvků.

Majitelé totiž zvolili převládající travnatou plochu, která dělá skvělé neutrální pozadí blízkému horizontu lesa, navíc se po ní dobře běhá dětem. Jediným plánovaným přírůstkem do zahrady je živý plot z habrů, který víceméně splyne s okolní přírodou.

"Je tu klid, v sezoně si užíváme posezení na terase i koupání ve vyhřívaném bazénu. Nebýt přání dětí, vůbec bychom neplánovali dovolenou u moře," pochvaluje si bydlení v novém domě Eva.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...Najdete na iDNES.cz