Terénní úpravy

Terénní úpravy u nového rodinného domu | foto: Central group

Okolí domu prozradí, jaký je jeho majitel

  • 7
Výstavba rodinného domu Progres 8 v Průhonicích se dostala do finální fáze a na řadu přišly terénní úpravy. Ty jsou stejně důležité jako celá stavba domu a úpravy interiérů. Není nic hezčího, než si po perném dnu sednout na zahradu s přáteli a začít grilovat.

Po dokončení všech prací na fasádě bylo možné demontovat lešení kolem stavby a začít s venkovními úpravami.

Chodníky a dlažby

Nejdříve se vybudoval přístup ke vstupu do rodinného domu a příjezd ke garáži. Na přístupovou cestu byla použita betonová dlažba s promývaným povrchem, která byla položena ve dvou řadách. Příjezd k dvojgaráži byl vydlážděn stejnou dlažbou šíře 60 cm, která byla položena ve čtyřech řadách.

U rodinného domu 6+1 v Průhonicích je z hlavního obývacího pokoje vstup na prostornou terasu. Ta je, stejně jako schůdky u vstupu do domu, dlážděna mrazuvzdornou dlažbou.

Kolem domu bylo zhotovené štěrkového lože, do kterého se bude následně ukládat okapový chodník. Důležité je, aby se veškerá dešťová voda vsakovala na pozemku daného rodinného domu. V případě této stavby se dešťová voda ze střechy svádí do 2 vybudovaných vsakovacích jímek. Jsou to jámy hluboké asi 2,5 m o průměru 2 m, do kterých se na dno uloží 20cm vrstva štěrku.

Po obvodu výkopu se položí ochranná geotextilie a na štěrk se vyskládají kruhové železobetonové kanalizační skruže. Tyto skruže se následné zaklopí betonovými deskami a celé se obsypou štěrkem do úrovně 50 cm pod upravený terén. Trubky z dešťových svodů se pak zaústí do vrstvy štěrku.

A za pár měsíců tam poroste trávník

Provedení vlastních terénních úprav začalo sejmutím podorniční vrstvy zhruba 30 cm pod upravený terén. Pak se na tuto vrstvu navezla ornice sejmutá před započetím stavebních prací. Ornice se poté strojně rozhrnula. Konečná úprava celého okolí rodinného domu se provádí pomocí hrábí a lopat. Na závěr se vyselo travní semeno, které je nutné pravidelně zalévat.

Jak to udělat, aby se trávníku dařilo

Úplně prvním krokem musí být příprava půdy. Bude-li zanedbán tento krok, trávník nikdy nebude kvalitní. Neodstraněné zbytky cihel, betonu či kamenů trávník znehodnotí, neboť půda bude sedat nerovnoměrně a z rovné zelené plochy zbudou jen travnaté kopečky.

Po vyčištění se terén musí vymodelovat - půda se musí zrýt, vláčí se, smykuje a uhrabuje do konečné podoby.

Trávník může člověk buď vyset klasicky, nebo si může koupit trávník hotový. Říká se mu travní koberec a jeho výhodou je rychlý efekt. Cena je však pro mnohé neúnosná, a tak si spíše lidé budoucí trávník osejí nebo nechají osít.

Po výsevu je nezbytné povrch uválcovat válcem, ale postačují i prkna. Za dva týdny začne tráva rašit. Poprvé se trávník má sekat ručně, a to když je tráva vysoká asi 10 cm. Je třeba ji zkrátit na polovinu a pak už jenom zajistit hojnost zálivky. Kromě zalévání potřebuje nový trávník stálou péči - průběžně odplevelovat, dosévat, hnojit. A pak sekat a sekat…