Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvážná dřevostavba ve svahu: v jedné stavbě se skrývají hned dva domy

  1:00aktualizováno  1:00
Řešit bydlení společně s rodiči není již zcela obvyklé, a když ano, pak většinou formou samostatného pokoje nebo malé bytové jednotky uvnitř domu. Dvě generace však našly jiné východisko: dva domy v jednom.

Předokenní žaluzie chrání před sluncem | foto: Martin Zeman

V situaci, kdy mladá rodina se dvěma dětmi a zároveň rodiče manžela potřebovali nové bydlení, se společné řešení přímo nabízelo. Zvláště, když kromě rodinné existuje i silná pracovní vazba. Díky společné profesi zde panuje mezi dvěma generacemi ne příliš častá shoda ve vkusu, a to je další bod pro.

Pozemek předurčil řešení

Při hledání vhodné parcely nadchlo celou rodinu údolí rozevírající se do širokého výhledu lemovaného lesem. Výborná dopravní dostupnost z Brna i vlastní infrastruktura obce volbu jen potvrdily.

S představou, že na tomto pozemku vybudují dva domy, se obrátili na architektonickou kancelář Archteam, jejichž nabídka typových projektů je jednoznačně nejvíce oslovila. Územní rozhodnutí však bylo vydáno jen na stavbu jednoho domu, proto byli připraveni usilovat o změnu.

Po návštěvě architektky Aleny Režné se naštěstí vyhlídka na úřední martyrium rozplynula. Přesvědčila je, že značně svažitý pozemek jejich záměru nevyhovuje, vhodnější bude jeden dům se dvěma bytovými jednotkami. Typové objekty zahodili a přistoupili k individuálnímu návrhu.

Archteam využil svažitý pozemek. Horní (západní) část domu obývají mladí manželé s dvěma dětmi

Archteam využil svažitý pozemek. Horní (jižní) část domu obývají mladí manželé s dvěma dětmi

Naštěstí nejen mezi generacemi, ale i mezi investory a architekty panovala vzácná názorová shoda. Návrh, se kterým Archteam nakonec přišel, byl nadšeně přijat. A celá rodina se těšila na dřevostavbu. Ke dřevu mají všichni kladný vztah, o moderních dřevostavbách mnohé věděli a už dříve jim byli nakloněni.

Na konečné podobě domu se podepsali i místní úředníci, obec totiž vyžadovala šikmou střechu. Desetistupňový sklon, kterým je podle normy definována šikmá střecha, se ještě nezdál dostatečný, necelých dalších pět stupňů už úředníkům k pocitu, že jde o architekturu vhodnou do tohoto údolí, naštěstí stačilo.

Dva domy nad sebou

V konečném řešení jsou na jednom půdorysu dva provozně oddělené domy: dvě hmoty příčně na sebe položené se samostatnými vchody. Jak říkají majitelé, když nechtějí, nemusejí o sobě celé dny vědět. Libují si, že toto řešení prohloubilo intimitu dvou domácností více, než kdyby stály dva domy vedle sebe.

Poměrně strmý svah a položení bytových jednotek křížem na sebe zajistilo maximální možné soukromí i při pobytu venku. Z jižní terasy není na západní terasu přízemí vůbec vidět.

Poměrně strmý svah a položení bytových jednotek křížem na sebe zajistilo maximální možné soukromí i při pobytu venku. Z jižní terasy není na západní terasu v přízemí, kde bydlí rodiče manžela, vůbec vidět.

V úrovni ulice je společný vstupní dvůr s garáží, po venkovních schodech se stoupá vzhůru a postupně vstupuje do každého z domů. Dům rodičů je orientován na západ, horní stavba k jihu. Oba mají vlastní terasy, spodní je částečně kryta hmotou horního domu.

Maximální spojení s exteriérem bylo jedním z požadavků majitelů, výhled do krajiny zajišťují veliká okna. Značným zásahem do rodinných financí byla úprava terénu. Tvarovalo se především pomocí opěrných betonových zdí. Dřevostavba k opěrné zdi nepřiléhá, aby nebyla v přímém kontaktu se zeminou.

A majitelé si díky tomu pochvalují příjemný koutek na spodní terase. Jak říkají, i v těch největších parnech je tu chládek. Také je velmi potěšila vegetační střecha na domě rodičů, která umocňuje splynutí domu se zahradou a zlepšuje klima uvnitř domu.

Zelená střecha udržuje příjemné klima

Zelená střecha udržuje příjemné klima

Dům s vlastními plícemi

Domy ateliéru Architeam jsou již ve standardu realizovány jako nízkoenergetické. Majitelé tohoto domu si přáli především z důvodu zvýšení akustické izolace dům zateplit dvanácti centimetry minerální vlny oproti plánovaným pěti.

Podle architektky Režné to již nemá významný vliv na celkovou tepelnou ztrátu domu, ale větší vrstva izolace přišla vhod i z estetických důvodů. Umožnila umístit pouzdra venkovních žaluzií do roviny s fasádou. Kvalitní izolaci odpovídají i okna opatřená izolačním trojsklem. Kvůli neprůzvučnosti byly opatřeny akustickou izolací i podlahy a strop.

Dokonale utěsněný dům bez tepelných mostů nabízí použití řízené výměny vzduchu, která umožní podstatné snížení nákladů na provoz domu a zamezí hromadění vlhkosti a vzniku plísní. Je proto vybavený řízeným větráním s rekuperací tepla. Je tak zde nucená ventilace, při níž se navíc odcházejícímu vzduchu odebírá teplo. Tím je naopak přicházející čerstvý vzduch ohříván.

Dřevěné lepené vazníky stropu ve spodním bytě nebyly ve shodě se snahou o maximální vzdušnost prostoru zakryty sádrokartonem

Dřevěné lepené vazníky stropu ve spodním bytě nebyly zakryty sádrokartonem kvůli maximální možné vzdušnosti prostoru

Nízká tepelná ztráta domu je předpokladem pro možnost instalace teplovzdušného vytápění. V tomto případě se dům vytápí teplovzdušnými jednotkami kombinovanými s integrovaným zásobníkem tepla a zemním registrem, který vzduch v zimě ohřívá a v létě ochlazuje.

Každý z domů má svůj vlastní oddělený systém s rekuperační jednotkou i výměníkem. Voda se v integrovaném zásobníku tepla ohřívá zatím elektricky, je však připraveno zapojení na solární kolektor. Vzduch, který jde do rekuperační jednotky, je tedy ohříván jednak odpadním teplem, jednak vzduchem ze zemního registru a vodou ze zásobníku.

Krbová kamna jsou v technické zprávě k domu nazývána doplňkovým zdrojem tepla, ale o tepelnou pohodu se starají právě ona. Tedy kromě dnů, kdy venku skutečně mrzne a na pomoc musí přijít elektřina. Vydatně jim pomáhá slunce díky velkoplošnému prosklení a v přechodných obdobích i zemní registr. Teplou vodu zajišťuje průtokový ohřívač, který je součástí integrovaného zásobníku.

Život rodiny se z největší části odehrává ve velkém světlém prostoru, který se v teplých dnech rozroste i o terasu

Život rodiny se z největší části odehrává ve velkém světlém prostoru, který se v teplých dnech rozroste i o terasu

Zkouška zimou i vedrem

Dům byl za první rok svého fungování otestován tuhou zimou i tropickými vedry k plné spokojenosti majitelů. Elektricky přitápět museli pouze tři týdny. Co se spotřeby elektrické energie týká, nezaznamenali rozdíl mezi letním a zimním provozem. Voda se v zásobníku ohřívá v době nízké sazby za elektrický proud a objem téměř 1 000 litrů vystačí pro plynulý provoz domácnosti.

A i když v letních parnech nechávají okna a dveře v obývacích pokojích otevřená na terasu, je v ložnicích za zavřenými dveřmi stále příjemný chládek. Díky vzduchu, který je ochlazován ze zemního registru. Příjemné klima při návratu domů zůstává i v těch nejparnějších dnech.

Majitelům se potvrdilo, že dřevostavba je velmi komfortním obydlím. Její stěny sice neakumulují teplo, jak jsme zvyklí ze zděných staveb, ale dům se velmi rychle vytopí. "Ceníme si toho, že můžeme snadno zareagovat na změnu nálady, přidat topení a během pár minut máme již citelně tepleji."

Promyšlená jednoduchost

"Základním konceptem bylo využít svah tak, aby s ním dům maximálně splynul. Byly voleny co nejjednodušší a nejjasnější prvky doplněné zelení splývající se svahem a zahradou. Aby hmoty působily co nejkompaktněji, byla zvolena barva omítky stejně šedá jako krytina z hydroizolační fólie," říká Alena Režná.

Pochvaluje si spolupráci s majiteli, protože se pro návrh nadchli, výborně se shodli, a proto se podařilo realizaci dotáhnout i do detailů podle představ architektů, včetně úprav okolí.

V chladnějším období umožňuje velkoplošné prosklení obyvatelům, aby si mohli co nejvíce užívat krásného okolí

V chladnějším období umožňuje velkoplošné prosklení obyvatelům, aby si mohli co nejvíce užívat krásného okolí

O vnitřní zařízení se postarala firma Resa, která je nejen výrobcem nábytku, ale i dodavatelem dalšího bytového zařízení. Díky již zmíněnému souladu estetického cítění investorů a architektů zůstala také v interiéru zachována jednoduchost až strohost odpovídající architektuře domu. Vzduch a světlo jsou nejdůležitější prvky utvářející prostor přirozeně navazující na přírodní exteriér.

"Stále objevujeme nové pohledy na stavbu, stále nás překvapuje, jak je vše do hloubky promyšlené. Ani bychom to u na pohled tak jednoduché stavby nečekali," říkají spokojení majitelé.

O nábytkové zařízení se postarala firma Resa

O nábytkové zařízení se postarala firma Resa

Stavba

Autoři: Archteam – Milan Rak, Alena Režná

Realizace: 2009

Pozemek: 1140 m2
Zastavěná plocha: 193 m2
Podlahová plocha: 204 m2 - spodní byt 94,7 m2, horní byt 109,3 m2

Dodavatel zemních prací a spodní stavby: Zemako, s. r. o.
Dodavatel dřevostavby: VRD Bohemia, s. r. o.
Návrh a dodávka interiérového zařízení: Resa, spol. s r. o.

Zahrada: Ing. Ivo Kubíček

Spodní stavba: monolitické železobetonové pasy a opěrné zdi

Dřevostavba: sendvičové panely K-Kontrol

Fasáda: omítka
Rovná střecha přízemí: větraná s extenzivním ozeleněním
Sedlová střecha: stropní panely, větraná mezera, bednění s hydroizolační fólií
Okna: dřevěná eurookna s izolačním trojsklem, U = 0,6 W/m2K
Podlahy: plovoucí, lamino
Vytápění a větrání: centrální teplovzdušné jednotky Duplex kombinované s integrovaným zásobníkem tepla IZT od firmy Atrea, součástí je elektrický průtokový ohřívač TV, do jednotek Duplex je proveden přívod vzduchu ze zemních registrů
Doplňkový zdroj tepla: krbová kamna Jotul s teplovzdušnou krbovou vložkou
Odvod spalin: nerez komíny Izomat
Skladba stěny směrem ven: sádrokartonová předstěna s minerální vatou tl. 60 mm, stěnový panel K-KONTROL tl. 210 mm, kontaktní zateplovací systém s minerální vatou a omítkou tl. 120 mm
Hodnota U obvodové stěny = 0,15 W/m2K

Terasa horního domu je orientována na jih, zastínění zajišťuje textilní markýza

Terasa horního domu je orientována na jih, zastínění zajišťuje textilní markýza

archteam

Založen v roce 1992 architektem Milanem Rakem. V oblasti projektování staveb působí souvisle 18 let. Je zaměřen na komplexní projekční činnost v investiční výstavbě včetně inženýrské činnosti související s projektovou přípravou a realizací staveb. Pracuje ve stálém složení autorizovaných architektů, projektantů a specialistů v oblasti projektových a inženýrských činností.

Archteam realizoval řadu významných staveb s celorepublikovým i mezinárodním ohlasem a byl úspěšný v řadě architektonických soutěží. Mezinárodním oceněním Intentational Architecture Award 2007 udělovaným The Museum of Modern Architecture and Design Chicago získal uznání mezi nejlepšími projekty a stavbami z celého světa.


Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení č. 9/2010.

Autor:


Nejčtenější

Hvězda filmu Kristián Oldřich Nový vlastnil víc než čtvrt století chalupu na...
Chalupáři stříbrného plátna. Podívejte se, kde to opravdu milovali

Byly jejich útočištěm, kam si odjížděli odpočinout od hektičnosti hereckého světa. Místo, které opravdu milovali, byť nešlo o žádný přepych. Čeští umělci rádi...  celý článek

Důležitou roli hraje i způsob pokládky a velikost spár. Například...
Jakou a kam volit keramickou dlažbu, radí architekt Jan Ranný

Přírodní kámen, dřevo a keramická dlažba patří v architektuře mezi tradiční materiály. Z této trojice se díky novým technologiím dokázala nejvíce posunout...  celý článek

Dům je krásně zasazený na rohovém pozemku v novozélandském Puhoi.
Bez dveří a stresu. Boj s rakovinou nasměroval rodinu do zelené oázy

Novozélandský architekt David Maurice hledal pro svou rodinu klidné místo. Toužil po obyčejné každodenní radosti. S kolegou Josephem Longem z kanceláře LTD...  celý článek

Snímek zachycuje projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola z roku 2008, kdy...
Architektkou roku je Kateřina Šedá. Nepracuje s cihlami, ale s lidmi

Není architektka, přesto se stala Architektkou roku 2017. Kateřina Šedá, držitelka Chalupeckého ceny pro mladé výtvarníky, se zabývá tím, co se označuje jako...  celý článek

Stěny interiéru jsou obložené nerezem, mědí či mosazí.
Nejen pivo, ale i hospody umí Češi nejlépe na světě. Svět to ocenil

České IO Studio je čerstvě držitelem nejlepšího designového ocenění na světě. Red Dot Communication Design Award 2017 dostalo za koncept moderního řetězce...  celý článek

Další z rubriky

Dům se zbytky hradu anglického krále Richarda III. je na prodej za 1,1 milionu...
Dům se prodává se slavnou zříceninou. Starost o památku kupce odrazuje

Dům se zbytky hradu anglického krále Richarda III. je na prodej za 1,1 milionu liber, v přepočtu 32,8 milionu korun. Památkově chráněná zřícenina hradu Sheriff...  celý článek

Do pokojíčku se vešla rozkládací pohovka. Na skříni sedí návrhář Petr Šlejmar a...
Klišé nečekejte. Pokojíček pro dva kluky má nejveselejší kryt na topení

Dáša s Petrem čekají dvojčata, pro které potřebují zařídit dětský pokoj. Manželé žijí v bytě v centru Plzně v secesním domě. Proměny se ujal návrhář Petr...  celý článek

Památkově chráněná třípodlažní vila stojí na reprezentativní parcele na rohu...
Hurá dovnitř. Kubistická Kovařovicova vila v Praze se otvírá veřejnosti

Bedřich Kovařovic, stavitel a inspektor stavebních podniků, si podle návrhu architekta Josefa Chochola nechal v letech 1912 a 1913 postavit kubistickou vilu....  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.