Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

On-line rozhovor

Ptejte se dipl. Ing. Jiřího Vrbky ze společnosti G SERVIS

velikost textu:
vydáno 14.5.2003 8:00
Trápí vás celá řada otázek spojených se stavbou či rekonstrukcí domu?

Na všechny vaše dotazy je připraven odpovídat

dipl. Ing. Jiří Vrbka ze společnosti G SERVIS.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 20. května 2003 do 23:00

OTÁZKA: Dobrý den, asi pred 10 lety jsme postavili hospodarskou budovu: 1-poschoďovou, celoročně obyvatelnou. V podstatě to v současnosti obýváme celoročně RD. Můj dotaz je, jak to oficiálně převézt na RD? Někdo mi totiž říkal, že bych měl jen jeden problém - výšku stropů máme jen 220cm a prý to má být pro RD víc. Tohle by se přestavět asi nedalo. Děkuji moc za odpověď. Vladislav
ODPOVĚĎ: Hospodařský objekt nelze užívat k bydlení bez změny užívání stavby.Oficiálně je nutno požádat příslušný stavební úřad o změnu užívání stavby dle § 85 stavebního zákona č. 50/1976 Sb. v platném znění. Potřebné doklady ke změně v užívání určí rovněž stavební úřad. Světlá výška však u bytových místností musí být nejméně 2500 mm,v podkrovních místnostech může být snížena na 2300 mm.Tyto výšky jsou určeny § 50 vyhl.č.137/1998 Sb. o obecných technických požadavcích na výstavbu.Je možno požádat o vydání výjimky. Vzhledem k tomu,že rozdíl ve výšce požadované a stávající je velký,je možné předpokládat,že vyjímka nebude vydána. Doporučuji konzultaci s odborníkem,zda není možno provést rekonstrukci -snížení podlahové konstrukce nebo zvýšení stropů. Na tuto úpravu je nutno zpracovat projekt, který bude mít charakter rekonstrukce hospodářského stavení na obytné prostory. 20.5.2003 10:07
OTÁZKA: Co se ještě považuje za drobnou stavbu bez stavebního povolení, a co už ne? Plot? Bazén - do jaké velikosti? Zahradní domek - do jaké velikosti? Dětské hřiště s prolézačkami? Keny
ODPOVĚĎ: Drobná stavba musí plnit dolpňující funkci k hlavní stavbě např. zahradní domek, altán,bazén,suché stání vozidla a pod. Na tyto stavby není nutno žádat stavební povolení,postačuje ohlášení drobné stavby.Charakter a velikost těchto staveb je však omezen.Zastavěná plocha stavby nesmí být větší než 16 m2,výška stavby musí být nižší než 4,5 m. Bazén nesmí být hlubší než 3 m. Stavby, které přesahují limitní rozměry musí být povoleny ve stavebním řízení - stavební povolení. Pokud máte pochybnosti ohledně toho, zda stavba může být povolena na ohlášení,kontaktujte příslušný stavební úřad. Žádosti a jejich formuláře si můžete stáhnout na www.stavimedum.cz. 20.5.2003 10:08
OTÁZKA: Dobrý den,rekonstruuji starý kamenný dům.Chtěla jsem se zeptat,zda stačí zevnitř stěny nahodit omítkou nebo je lepší stěny obezdít,aby prostupovala vlhkost (dům stojí na skále,vlhký mám akorát 1roh místnosti,podlaha je pod úrovní venkovního terénu).Také jsem se chtěla zeptat,zda můžu zateplit dům z venku "polystirenem" a na to nahodit omítkou (myslím tím tu novou technologii,co se dává na nové domy)?Nebude se vlhkost z kamene táhnout dovnitř domu? Bude moct dům dýchat,když se takhle uzavře?Prosím odpověď na můj mail : jana.dvorakova@ing.cz děkuji a přeji hezký den.Dvořáková Jana Jana Dvořáková
ODPOVĚĎ: Pro plné zodpovězení Vaší otázky by bylo vhodné posoudit daný stav odbornou prohlídkou. Jako první je vhodné posoudit možnost odizolování stěn proti zemní vlhkosti - vsazení dodatečné vodorovné izolace. Pokud je podlaha pod úrovní terénu doporučuji celý dům obkopat pod úroveň podlahy a do výkopu položit drenážní potrubí, které odvede povrchovou vodu mimo dům. Potrubí musí být zasypáno ve štěrkovém loži.Před zásypem bych stěnu ochránil svislou izolací. Pokud vlhkost je pouze v jednom místě posoudil bych nejprve toto místo.Z důvodu tepelných ztrát doporučuji celý dům, nebo jeho obytnou část zateplit fasádním zateplovacím systémem na bázi polystyrenu - výrobce např.Terranova Praha. Úpravu stěn interiéru je možno řešit způsobem obezdívky, doporučuji odvětrat vzduchovou mezeru mezi obezdívkou a stávající stěnou.V tomto případě dojde ke zmenšení plochy místností. Druhý způsob je stěnu omítnout speciální sanační omítkou,která je určená pro vlhké zdivo/ možno použít pouze v místě zvýšené vlhkosti/. Zateplením dům získá jinou tepelnou pohodu.Při použití kombinací těchto způsobů by vnitřní prostor neměl mít zvýšenou vlhkost. Doporučuji návštěvu odborníka, který optimalizuje způsob provedení s nutnými náklady na realizaci. 20.5.2003 10:10
OTÁZKA: Plot u RD - zbourame podezdivku, postavime novou, kovovy plot nahradime drevenym. Je nutne stavebni povoleni nebo staci pouze ohlaseni? Jana
ODPOVĚĎ: Nahrazení plotu novým je možno řešit na základě ohlášení.Je nutno respektovat vlastnická práva k pozemkům. Podejte ohlášení drobné stavby s jednoduchým popisem konstrukce.P okud by však stavební úřad očekával možné komplikace, např. s majiteli sousedních pozemků, může požadovat aby povolení stavby bylo řešeno ve stavebním řízení - stavební povolení. Pokud problémy neočekáváte je možná vhodné k ohlášení předložit souhlas souseda. Formulář žádosti najdete na www.stavimedum.cz. 20.5.2003 10:11

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.





Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.