Ergonomicky dokonalé křeslo z roku 1956 od Charlese a Ray Eamesových těžko někdo překoná. Bylo navržené pro režiséra Billa Wildera ze tří tvarovaných skořepin z růžového dřeva a s čalouněním z černé kůže a s podnožkou.

Ergonomicky dokonalé křeslo z roku 1956 od Charlese a Ray Eamesových těžko někdo překoná. Bylo navržené pro režiséra Billa Wildera ze tří tvarovaných skořepin z růžového dřeva a s čalouněním z černé kůže a s podnožkou. | foto: Dieffebi

Nejlepší křesla pro vánoční „gaučink“ mohou mít i vlastní chladničku

  • 2
Odborníci radí jasně: vydatná krmě o vánočních svátcích si žádá kompenzaci pohybem. Když ne přímo nějakou sportovní aktivitu, tak alespoň svižnou vycházku. Jenže někdy je prostě polehávání v křesle a na pohovce ta nejpříjemnější relaxace.

Pro pořádný vánoční „gaučink“ by nemělo v interiéru chybět odpočivné či relaxační křeslo, které vám případně umožní takzvanou polohu srdeční váhy. To znamená, že uživateli dovolí takřka horizontální polohu neboli leh.

Standardně vypadají tato křesla jako klasická, ale pokud zády lehce zatlačíte do opěráku a přemístíte tak svou hmotnost, rozloží se téměř jako křesla určená na spaní. Někdy je lze polohovat i pomocí elektrického ovládání.

Podobnou službu dnes nabízejí také pohovky, u nichž se mohou polohovat zpravidla jen některá sedací místa. Důležité je dostat paty o něco výše než srdce, to kvůli dobrému krevnímu oběhu. Během odpočinku v této poloze po dobu 20 až 30 minut si můžete nejen výrazně odpočinout, ale také odbourat stres.

Pokud si chcete v křesle opravdu odpočinout, potřebujete co největší úhel mezi sedákem a opěrákem, jen tak se svaly uvolní a sníží se tlak na zádové ploténky.

A proč u sezení „ležet“? Ploténky mezi třetím a čtvrtým obratlem se při sezení zatěžují asi na 140 procent, zatímco v lehu pouze na 25 procent, proto se klade takový důraz na dostatečně velký úhel mezi sedákem a opěrákem. Vsedě je tlak na meziobratlové ploténky dokonce vyšší o 70 až 75 procent, než když stojíme, kdy se aktivuje spousta svalů.

Houpací křeslo Wawe pro TON od slovenského designéra Michala Riabiče

Mezi žádaná odpočivná křesla patří i ta houpací, v nichž si lze dopřát i „pohyb“.

Požitek z filmu

Výrobci relaxačních křesel uvádějí, že během sledování jednoho celovečerního filmu změní člověk svou polohu až 300krát. To proto, že se podvědomě snažíme odlehčit svou hmotnost a najít si co nejpohodlnější posezení.

Luxusní výrobky dokonce nabízejí na sedáky kombinaci pěn a taštičkových pružin. Zvyšuje se tak pohodlí a napomáhá to i dobrému odvětrání sedací plochy. Vybírat lze, i pokud jde o i tvrdost sedáku. Používá se stejné značení jako u zubních kartáčků: soft, medium a hard.

Elektricky můžete nastavit opěrku zad i nohou.

Příliš měkké posezení však není žádoucí, špatně by se vám vstávalo, což bývá problém hlavně u starších lidí. Důležitá je také výška sedu nebo hloubka sedáku či sklon opěráku. Příjemná je určitě i krční opěra s měnitelnou výškou, kterou si každý nastaví podle své postavy.

Televizní křesla nebo sestavy je pak možné doplnit o výsuvnou či samostatnou podnožku, takže se možná budete cítit jako v nějakém luxusním multikině.

Speciální sestavy určené k domácímu kinu mívají opěrky hlavy, různé výsuvné stolky či úložné boxy na časopisy a podobně. Nechybí ani možnost dobíjení chytrého telefonu. Letos to ovšem výrobci ještě vylepšili, objevila se i první pohovka s vlastní ledničkou.


Témata: Srdce