Panelový dům. - Ilustrační foto. | foto: Martin Dvořák, iDNES.cz

Odborníci varují: Ze sídlišť se stanou ghetta

  • 270
Na pražských sídlištích bydlí zhruba polovina obyvatel metropole. Opouštějí je však stále častěji především bohatší rodiny, které se stěhují do rodinných domků, nejčastěji do satelitních městeček v okolí Prahy.

SPECIÁL: Budoucnost Prahy s bohatou galerií vizualizací

Podle odborníků sídliště nečeká žádná optimistická budoucnost. Časem se z nich mohou stát ghetta, čehož se obávají i někteří starostové městských částí, ve kterých sídliště mají.

Paneláky jsou totiž kolikrát již zastaralé a doslova dosluhují. „Myslím si, že paneláky nebyly nikdy populární. Většina lidí by určitě preferovala bydlet jinde, ale za komunismu moc jiných možností zvláště ve městech nebylo,“ řekl Luděk Sýkora z Univerzity Karlovy.

Podle jeho slov jsou sídliště předmětem zájmu hlavně mladších lidí, kteří na trhu s bydlením začínají, nebo domácností, které si dražší bydlení nemohou dovolit.

„Často jsou to také cizinci, kteří k nám přicházejí z Východu a také nemají mnoho finančních zdrojů,“ vysvětlil. Nevylučuje, že by z nich časem ghetta opravdu být mohla, nicméně doufá, že k tomu nedojde.

„Běží totiž procesy, které z některých lokalit ghetta mohou vytvořit. Nesmíme přitom zapomínat na to, že existují lokality s mnohem horšími podmínkami bydlení, než jsou sídliště,“ dodal Sýkora.

Jeho slova nepřímo potvrzují i někteří starostové městských částí, ve kterých mají panelová sídliště. Připouštějí také, že za několik let by se z těchto oblastí klidně mohla ghetta stát.

„To je noční můra asi každého starosty, který má ve své městské části sídliště. Je proto hrozně důležité předcházet odchodu lidí ze sídlišť,“ řekl například starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Sídliště je třeba opravovat a docílit toho, aby to nebyly pouze noclehárny, ale aby zde lidé našli i kulturní vyžití, nebo dokonce práci.

„Právě z tohoto důvodu se dobudovává sídliště Jižní Město II. Pokud by zde zůstaly pouze panelové domy, a nebyl by tady žádný život kolem, tak by se časem z něj ghetto stát mohlo. Moc dobře si to uvědomujeme. Prioritou je také bezpečnost zde a snížení kriminality,“ uvedla starostka Prahy 11 Marta Šorfová.

Podle ní se na sídliště stěhují hlavně mladí lidé, jako například mladé manželské páry. „Na druhou stranu se ale stěhují pryč mladí lidé, kteří zde žili s rodiči,“ dodala.

Právě v sídlišti Jižní Město II by se zanedlouho měla otevřít hned dvě společensko-obchodně-administrativní centra. Ta by místním lidem měla nabídnout jak pracovní příležitosti, tak zmiňovaný společenský život. „Důležité je, aby zde lidé chtěli bydlet, měli si kam zajít na kafe nebo do kina,“ upřesnila Marta Šorfová.