Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci se neshodli se čtenáři. Panelákové proměny hodnotili odlišně

  1:00aktualizováno  1:00
U odborné poroty zvítězila vydařená proměna bytu s nápady, který obsadil u čtenářů druhé místo. To porotci naopak ve svém hodnocení přisoudili návrhu, jenž získal minimum čtenářských hlasů. O třetím postu musela rozhodnout nakonec redakce.

Rekonstrukce panelového bytu 3+1 - Pohled do obývacího pokoje. | foto: Antonín Padrnos

Závěrečné hodnocení soutěže o nejlépe zrekonstruovaný panelákový byt už tedy svého vítěze má. Odborná porota ve složení Alena Koubová, designérka Babeta Ondrová a architekt Tomáš Janáček přidělovala tři, dva a jeden bod za první, druhé a třetí místo.

Se šesti body zvítězila vydařená proměna bytu s nápady, druhé místo patří za pět bodů rekonstrukci bytu s koupelnou v ložnici. To bylo patrně největší překvapení, protože u čtenářů tento soutěžní projekt propadl, získal pouze 22 hlasů (vítěz obdržel 342 hlasů, k druhému místu jich bylo potřeba 293).

Pomyslnou bronzovou příčku obsadily hned tři byty, protože každý shodně získal dva body: panelový byt 3+1 s krbem (v čtenářské anketě 203 hlasů), třicet let starý panelákový byt s radikální proměnou (u čtenářů pouhých 13 hlasů) a garsonka s ložnicí, tedy vítěz čtenářské ankety s 342 hlasy.

Protože na rozdíl od sportovních soutěží nebylo možné udělit tři třetí místa, musela rozhodnout redakce. Ta přidělila třetí a rozhodující bod za "radikální řez" neboli třicet let starému panelákovému bytu. Důvodem bylo použití rekuperační jednotky pro řízené větrání, k němuž se rodina rozhodla s ohledem na malé děti. Byl to jediný byt, kde se řešilo větrání v takovém rozsahu.

Navíc se tento byt objevil "pod čarou" i u dalších členů poroty. Každý z nich totiž ještě pochválil dva až čtyři byty, většinou však právě ty, které čtenáři příliš vysoko nehodnotili.

                                             1. MÍSTO

Rekonstrukce panelového bytu 3+1

           Vydařená proměna bytu, kde se nešetřilo nápady

Hodnocení poroty

Porotci se v mnohém shodli, přesto každý hodnotil jednotlivé byty podle své profese. Stavební inženýrka kladla, kromě jiného, důraz na stavební provedení, architekt na dispoziční řešení, designérka na barvy a celkové vyznění.

Ing. Alena Koubová:

1. místo

Vydařená proměna panelového bytu, ve kterém se nešetřilo nápady

Začnu kuchyní. Ta by se již dnes dala nazvat klasikou. Světlé skříňky, tmavá deska a obklad. Působí to jednoduše a čistě. V bytě mě zaujaly dveře, jde o pěknou kombinaci, která bytu dodá šmrnc a vypadá to lépe, než kdyby byly jen světlé nebo jen tmavé.

V obývacím pokoji upoutá už na první pohled stolek pod televizor. Koupelna se podle mého názoru mírně zvolenému stylu vymyká, nicméně má nápad a vtip. Je to oživení jinak mírně studeného designu. "Bublinková ložnice" také působí příjemně.

Co pro mě osobně trochu kazí dojem, je dlažba v obývacím pokoji. Použití dlažby v paneláku je celkově diskutabilní a v takto velkých plochách to může být pro sousedy velmi nepříjemné. Pokud tedy nebyla použita kvalitní protihluková izolace, o čemž pochybuji, v článku jsem se to nedočetla. Celkový dojem je ovšem velmi dobrý. Gratuluji.

2. místo

S koupelnou v ložnici máme krásný panelákový byt 2+1

V tomto případě chválím odvážnou dispoziční změnu. Bytu to jistě prospělo. I když zde vznikla velmi malá kuchyňská linka (pro někoho téměř nepoužitelná), jde vždy o priority a volbu majitelů. Materiálově je vydařená, ve velmi vhodném zeleném odstínu. Líbí se mi použití marmolea na podlaze.

Dojem trošku kazí koupelna, konkrétně nenápadité obklady. Navíc obkladačské práce také nejsou podle mého názoru úplně stoprocentní. V obývacím pokoji bych volila tmavý nábytek, vzhledem k propojení obou místností se to trochu tluče. Celkově zdařilá přestavba.

Rekonstrukce bytu 3+1 v Ostravě

3. místo
Panelový byt 3+1 v Ostravě s krbem a koupelnou v kuchyni

Byt má rozhodně šmrnc a styl, který ovšem nemusí vyhovovat každému. Mně se líbí provedená dispoziční změna. Designově pak pěkně působí sedačka v kombinaci s krbem a průhledem do kuchyně.

Kuchyň je na mě moc sterilní, ale možná je v běžném provozu zaplněna doplňky.Co bych volila jinak, jsou obklady v koupelně. Zvláštně působí lesklé rohové a ukončovací lišty, také různá výška obkladů nevypadá pěkně. Zajímavá je chodba – použití kamene pokládám za zdařilé.V jídelně bych volila jiné židle. Celkově pěkné třetí místo.

                                    2. MÍSTO

Panelákový byt s koupelnou v ložnici

         S koupelnou v ložnici máme krásný panelákový byt 2+1


Babeta Ondrová

1. místo
Vydařená proměna panelákového bytu, ve kterém se nešetřilo nápady

Podařila se rekonstrukce, která působí vzdušně a moderně. Každá místnost má své řešení a přitom jsou propojeny jednotnou linkou. Kreativní a optimistické.

2. místo
Třicet let starý panelákový byt se konečně dočkal radikální proměny

Je útulný a prakticky řešený. Za zmínku určitě stojí volba tmavé podlahy a okna bez záclon. Vždyť tolik lidí má skvělý výhled a přesto jej zakryjí záclonou!

3. místo
Panelový byt, který má kuchyni v dětském pokoji a koupelnu v kuchyni
Do rekonstrukce šli velmi radikálně a za to klobouk dolů.

                                         3. MÍSTO

Rekonstrukce panelákového bytu 3+1


         Třicet let starý panelákový byt se dočkal radikální proměny

Arch. Tomáš Janáček

1. místo

S koupelnou v ložnici máme krásný panelákový byt 2+1

Dispoziční řešení mi přijde odvážně vtipné a účelné. Logicky členěné jednotlivé funkční zóny jsou oddělené, ale dobře na sebe navazují. Přemístění koupelny tak, aby navazovala na ložnici, je praktické stejně jako propojení komunikace druhým vchodem k WC, které díky oddělení od koupelny může třeba v případě návštěv fungovat samostatně.

Nová dispozice oddělila část soukromou (ložnice, koupelna) od "společenské" (kuchyně, obývák). Protože byly použity volné průchody bez dveří, působí společenská část "formálně" jako jeden celek a působí prostorově vzdušnějším a větším dojmem, než ve skutečnosti je.

Barevnost - alespoň podle fotografií - je příjemná, byt není zatížený tvrdými barevnými tóny, materiály na sebe dobře navazují a nepřekážejí si. Jednotlivé zařizovací předměty byly vybrány dobře a designově ladí. Celý byt působí vzdušným, čistým a přívětivým dojmem.

Do garsonky v paneláku se nám vešel celý byt

2. místo

Do garsonky v paneláku se nám vešla i "ložnice". Pomohlo chytré řešení

Vtipné a nápadité. Na minimální ploše elegantně a chytře vymyšlená dispozice, přitom nikoli ve stylu "urob si sám". S barevností a sedací soupravou bych měl asi trošku problém, ale já tam nebydlím a majitelům to vyhovuje. Barevně dobře sladěný interiér, žádné "z pohádky do pohádky".

Samozřejmě je možné mít drobné výhrady k některým věcem, lůžko s ohledem na hygienu spaní, na fotografiích není vidět v kuchyni digestoř, ale v celku vtipné, chytré a dotažené řešení. Vzhledem k odhadovanému věku majitelů jde o přechodné bydlení.

3. místo

Panelový byt v Ostravě 3+1 s krbem a koupelnou v kuchyni

Reprezentant bytů v poněkud jiné "váhové" kategorii, která má výhodu v položce finance. Je to vidět na volbě materiálů, zařizovacích předmětů, ale také při tvorbě dispozičního řešení - ruce jsou volnější.

Dispoziční řešení je tak provedeno s velkým rozmachem. A také chytře. Propojení obytné části (obývací pokoj, jídelna, kuchyně) dává bytu potřebný dojem jednotného, velkého a vzdušného prostoru, s dobrými průhledy mezi jednotlivými částmi. Ty tak působí vstřícným dojmem před vstupem do dalších prostorů.

Barevnost, zvolené materiály (až na malé výjimky), mobiliář (opět až na malé výjimky) tvoří společně kultivovaný a dobře sladěný celek. Osobně se mi nelíbí kožené židle v jídelně, ty dávají místnosti spíš ráz zasedací místnosti ČEZ než soukromého bytu. Celkově však, a to bez ohledu a srovnávání finančních prostředků, byt působí kultivovaně a má určitý vyhraněný, elegantní charakter.

Panelákový byt 1+1 svěřili architektovi

                                Panelákový byt jsme svěřili architektovi - cena za design

Ceny za design

Designérka Babeta Ondrová měla vedle vybrání tří nejlepších bytů ještě jeden úkol, vybrat pět zajímavých detailů nebo nápadů, které si zaslouží "body za design". Bohužel našla jen čtyři.

Ceny – poukázku na výběr zboží podle vlastního výběru u firmy Mobax – získávají:

Panelový byt 3+1 v Ostravě s krbem a koupelnou v kuchyni

Krb bych v paneláku opravdu nečekala. Skvělé překvapení. A také bod za pojetí stěny v předsíni.

Panelákový byt jsme svěřili architektovi

Svěřit se do rukou architekta je správné řešení. Zaslouží pochvalu.

Vydařená proměna panelákového bytu, kde se nešetřilo nápady

Bílý rám stěny s televizí. Inovační řešení, které odlehčuje prostor.

Panelový byt, který má kuchyni v dětském pokoji a koupelnu v kuchyni

Perfektní skříňka na pračku.

Radikální proměna panelového bytu

Panelový byt má kuchyni v dětském pokoji a v kuchyni koupelnu - cena za design

Poděkování všem

"Co mě poněkud zklamalo, byla celkově nižší úroveň prezentovaných přestaveb. Je také vidět snaha většiny čtenářů o momentálně oblíbený styl – vše hranaté, pokud možno tmavé, barvy hnědá, bílá, smetanová, zelená a fialová," hodnotí Alena Koubová z firmy Kouba interiér.

Ta měla také několik výtek k technickému řešení některých rekonstrukcí, které mnohdy odporují nejen vyhláškám, ale i "přirozenému cítění" - například přímý vstup na WC z kuchyně a podobně.

Ani Babeta Ondrová neměla příliš důvodů k radosti, o tom svědčí nejlépe to, že udělila pouze čtyři ceny "za design" místo plánovaných pěti. Přesto velký zájem čtenářů svědčí o tom, že problematika panelákových bytů je stále velmi aktuální.

"Hluboce smekám před všemi, kteří obětovali svůj čas, invenci, nervy a v neposlední řadě finanční prostředky na to, aby se pustili do dobrodružství zvaného rekonstrukce bytu, a ještě měli tu úžasnou odvahu a dobrou vůli jít se svou kůží na trh a podělit se s ostatními o své zkušenosti. Dali ´do placu´ své nápady, a to zcela nezištně. Navíc se mnohdy museli setkat s ne vždy objektivní kritikou od těch, kteří takovou odvahu nemají," říká Tomáš Janáček, který tak poděkoval všem účastníkům naší soutěže i za naši redakci.

O způsobu předání cen od firem Knauf, Next, Vavex a Mobax budou všichni soutěžící informování mailem.

Autor:Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Další z rubriky

Mít v panelovém domě za souseda nadšeného bubeníka může skončit minimálně...
Jak cvičit v bytě na hudební nástroj a nepřivolat hromobití sousedů

Hluk v domě je vždy zdrojem problémů se sousedy. Jednoduchými úpravami lze zvukovou kulisu výrazně omezit, aby tolik...

Bílá kuchyň splývá se stěnami, proto celý prostor působí opticky větší, než ve...
Rekonstrukce panelákového bytu 3+1: nadčasové řešení má základ v bílé

Mladý pár si pořídil panelový byt 3+1 na malém pražském sídlišti. Lokalita jim vyhovovala dopravní obslužností, místní...

Centrum kuchyně tvoří ostrůvek s varnou deskou, na který navazuje snížená...
V paneláku v bytě 3+1 teď mají koupelnu s oknem i kuchyňský ostrůvek

Někdo se spolehne sám na sebe, případně rodinu a kamarády, další svěří vše profesionálům. Takto k rekonstrukci bytu 3+1...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.