V londýnské čtvrti Docklands vzniklo kontejnerové městečko.

V londýnské čtvrti Docklands vzniklo kontejnerové městečko. | foto: Profimedia.cz

Obytné kontejnery. Ve světě běžný způsob bydlení

  • 56
Sháníte rychlé, levné a ekologické bydlení? Domov z recyklovaných kontejnerů může být osobitým, praktickým a pohodlným řešením.

Odhaduje se, že devadesát procent výrobků z celého světa se přepraví v kontejnerech, za něž vděčíme Američanu Malcolmu McLeanovi, který je navrhl a zkonstruoval, a díky nimž zažila v padesátých letech lodní přeprava opravdovou revoluci.

Každý rok křižuje hladinu světových oceánů sto milionů naplněných kontejnerů na více než pěti tisících přepravních lodích a je veliká pravděpodobnost, že bezpočet věcí, které máte doma, k vám připlulo právě v nich.

Moderní bydlení v kontejnerech

Průměrná životnost těchto kontejnerů se pohybuje mezi dvěma až třemi roky, pak se obvykle likvidují a nahrazují novými. Problém ale nastává s jejich uskladněním. 

Nový způsob bydlení
Až jednou kohosi napadlo využít těchto kontejnerů k bydlení. Kdo byl autorem nápadu, známo není, ale bezesporu se jedná o fenomén, jenž může být jednou z odpovědí na stávající bytovou problematiku.

Největší výhodou těchto kontejnerů, kterými jsou přístavy přeplněny, je to, že mohou být připravené pro potenciální zájemce během jednoho dne. Kromě této flexibility a rychlosti zhotovení je příjemná i jejich nízká pořizovací cena.

Moderní bydlení v kontejnerech

Kontejnery jsou vyrobeny z vlnité oceli a mají ochranný nátěr. Podlahy jsou z kvalitní námořní překližky o tloušťce 3,75 centimetru, dveře jsou ocelové a dají se zamknout, spáry jsou voděodolné.

Konstrukce kontejnerů umožňuje snadnou nástavbu dalších modulů či rozšíření stavby. Snadná je i jejich izolace, vybavení okny, sanitárním zařízením a elektřinou.

Nemusíte se bát ani nadměrného tepla. Hlavní odvětrávání je umístěno na střeše a společně s větracími průduchy ve stěně zajišťují proudění čerstvého vzduchu.

Kontejnery jsou svými vlastnostmi vhodné i pro stavbu levných bytových jednotek pro lidi s nízkými příjmy, bezdomovce či studenty. Takovéto netradiční koleje jsou například  v Keetwonenu v Nizozemsku.

 
Studentské koleje v nizozemském Keetwonenu.

Dalším příkladem stavby z recyklovaných kontejnerů je putovní Nomadic Museum, které navrhl japonský architekt Shigeru Ban. Sto padesát dva přepravních kontejnerů, uspořádaných za sebou, putuje po celém světě se stálou výstavou "Popel a sníh" kanadského fotografa Gregoryho Colberta. 

Kontejnerové město v londýnské čtvrti Docklands
Osobité kontejnerové městečko se nachází v přístavních docích ve východní části Londýna. Překvapivá je zejména flexibilita a objem těchto komplexů. Není výjimkou, že stavba dosáhne i pěti pater.

Obrázek
Kontejnerové městečko v londýnské čtvrti Docklands.

Architekti Nicholas Lacey a Buro Happold navrhli systém, který umožňuje spojovat a zaměňovat různé části kontejneru.

Namísto použití kontejneru jako celé jednotky využívají jednotlivé komponenty a části, které mohou svobodně a kreativně sestavit a vytvořit tak pohodlná obydlí.

The Royal Wolf
Australská společnost The Royal Wolf nabízí zájemcům domky, přístřešky, garáže a kanceláře sestavené z různých typů a modulů přepravních kontejnerů.

Tato obydlí jsou standardně dodávána se zavedenou elektřinou, rozvody a dřevěnými podlahami. Jejich zhotovení garantují do jednoho dne.

 
Vnitřek obytného kontejneru od společnosti The Royal Wolf.

Cena se liší podle počtu objednaných kontejnerů a pohybuje se od 170 000 do 2 200 000 korun.

Svůj domek z kontejneru si můžete dovybavit například o visací zámky s krytem proti poškození či nepříznivému počasí, dále si lze vybrat ze široké nabídky klimatizací či z mnoha typů dveří, které lze umístit na kteroukoliv stěnu kontejneru.   

Kontejnery a Česko
Obytné kontejnery nejsou ani pro obyvatele České republiky věcí neznámou. Těmito stavbami se například zabývá firma Touax, s.r.o., která postavila nejen denní centrum pro bezdomovce U Bulhara na Praze 1 pro sdružení Naděje, ale také kontejnerové bytové domy první kategorie na periferii Vsetína v lokalitě Poschlá.

Kontejnery si tedy i u nás pomalu razí cestu. "Je to trend, který brzy zasáhne i Česko," řekl iDNES.cz obchodní ředitel Viktor Janouškovec. On sám má největší obavu z přílišné jednoduchosti stavby, kvůli které by to s kontejnery mohlo dopadnout jako s paneláky. Vznikla by sídliště bez nápadu.

Obrázek
Kontejnerové bytové domy na periferii Vsetína.