Jako základ domků posloužily odpadní trubky vyzdobené zbytky koberců.

Jako základ domků posloužily odpadní trubky vyzdobené zbytky koberců. | foto: Ája Bufka

Architekti navrhli s velkou chutí bydlení pro kočičí bezdomovce

  • 18
Milujete svoje domácí zvířátka? Pokud ano, patříte k milionům lidí, kteří jenom v USA každoročně podporují miliardový průmysl. Jeho součástí je i kočičí architektura.

Pokud si architekti a designéři vymýšlejí v USA neobvyklé budovy pro lidi, většinou narazí na realitu tvořenou náklady, zelenými zákony, byrokratickými předpisy a regulacemi s požadavky na splnění striktních stavebních nařízení.

Není proto divu, že když dostanou nabídku na tvorbu obydlí, kde není žádné omezení, více jak tucet losangeleských tvůrců a designérských studií si ji nenechalo ujít. I když zadavatelem byl útulek pro domácí zvířata, nadace FixNation.

Z plátna a tenkých trubek vznikla „geometrická“ stavba.

Autoři z ateliérů DSH, NAC, d3architecture a řady dalších předvedli ve výstavní síni The Herman Miller v Culver City během jednodenní akce špičková obydlí pro bezprizorní městské kočky. Vstupné 25 dolarů bylo určené na podporu činnosti nadace.

Lepší život pro kočky

Karin Mayersová, výkonná ředitelka FixNation, ocenila v zahajovacím projevu vystavené práce: „Jsme vděčni všem, kdo věnovali svůj talent, kreativitu a nadšení této akci. Díky nim a stovkám dobrovolníků v našem městě si teď bude mnoho zvířat užívat zdravější a šťastnější život.“

Modernistické byty, klasické konstrukce a panoramatické přístřešky byly navrženy pro městské zvířecí bezdomovce, populaci, kterou tvoří především odhozená a nechtěná koťata, ale i „dospělá“ zvířata.

Oproti New Yorku, kde akce „Giving Shelters“ vznikla, zdejší umělci se odlišili nejenom v přístupu k zadání, ale i využitím recyklovaných materiálů. Od dopravních palet, přes zbytky nepoužitých plastových desek a rour až po odřezky z truhlářských dílen, vše našlo využití. Tvary jedinečných útulků zahrnovaly jednoduché prolézačky i komplikované, několikapodlažní dvoumetrové konstrukce.

Tvůrci to nazvali „upcycling proces“, který představuje využití stavebních odpadků pro nové produkty s větší kvalitou a environmentální hodnotou. Většina materiálů, ukázky koberců, gumových materiálů a překližky použitých na kočičí domovy, pocházela ze vzorků ležících bez potřeby ve skladech stavebních designérů.

Architektka Heather Luna z firmy Space International pózovala jako modelka a spoluautorka na skoro třímetrové lavici, v jejíchž útrobách se skrývala kočičí prolézačka: „S kolegy jsme návrhu a realizaci věnovali čtrnáct pracovních dní. Pohodlně se na ní usadí tři dospělí. Kočky se nemusí bát si vlézt pod sedací část připomínajících vězení díky ́mřížím ́. Jde totiž o gumičky, které mohou drápky roztahovat a hrát si s nimi podle libosti.“

Tara M. Donnelyová z ateliéru Wolcott měla jednodušší nápad: „Líbí se mi krabice, a tak jsem se jejich tvar snažila využít. Barevně jsem je odlišila, ale jestli to kočky ocení, sama nevím.“

Tara M. Donnelyová využila pro kočičí obydlí barevné krabice.

Zajímavá byla reakce autorů na dotaz týkající se „zkušební jízdy“, tedy použití, kterou by ohodnotila samotná zvířata. Přestože většina účastníků má domácí mazlíčky, nikdo z nich jim procházku neumožnil. „Máme jen kočky zvyklé na život v bytě a tohle je pro ty venkovní. Také bychom neradi vystavovali poškrábané modely,“ byly nejčastější odpovědi.

Možná i proto místo koček ohodnotili konstrukce jen dobrovolníci z FixNation, kolegové architekti a veřejnost. Teď pro ně vybírají nejvhodnější venkovní místa k jejich využití. Součástí výstavy byly i skoro dva tucty vyzdobených misek na kočičí žrádlo. Svými tvůrčími nápady se na nich podílely místní celebrity, jako Betty White, Jay Leno, Beau Bridges a řada dalších.

,