Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obyčejná plácačka je přežitek

  13:00aktualizováno  13:00
Moucho jedna, okamžitě slez z mého oběda, nebo uvidíš! Křičíte a máváte rukou nad talířem. Věřte, že vyhrožování hmyzu nevadí. Bzučí a myslí si svoje. Jsou však metody, kterými je nepříjemně překvapíte. Po použití většiny z nich budou totiž mrtví.

Pokud vás obtěžují mouchy, vzpomeňte si na pomůcky, které kdysi nechyběly v žádné domácnosti | foto: Profimedia.cz

Nemáte-li doma problémy s konkrétním druhem hmyzu, ale chcete mít po ruce přípravek "proti všem", pořiďte si některý z univerzálních prostředků. Najdete je v drogeriích i hobbymarketech a budou vás stát okolo stovky.

"Kromě komárů, vos a much účinkují i proti ovádům, molům, štěnicím, švábům, rybenkám, škvorům, mravencům, a to i faraonům," vypočítává Petr Šuma ze společnosti Qualichem. "Můžete je použít jak k prevenci, tak i k likvidaci hmyzu." Jestliže se vám doma přemnožil jeden hmyzí škůdce, je lepší použít přípravek určený přímo proti tomuto druhu.

Sítě na "sucháč"
Nejjednodušší obranou proti létajícímu hmyzu jsou sítě. Obyčejnou síť na suchý zip, kterou si sami přiděláte do okna či dveří, koupíte od 70 do 250 korun.

Pevné sítě v rámu, jež se dávají zvenčí, jsou vhodné pro okna otvíraná dovnitř. Můžete je po sezoně sundat, uklidit a použít zase příští rok.

Metr čtvereční pevné sítě do oken stojí od 400 do 700 korun, do dveří od 900 do 1500 korun. Praktičtější jsou sítě s otočnými vruty, které se dají otvírat, nebo ty, co mají kolejničky a lze je posouvat. Další možností jsou rolovací okenní sítě. Metr čtvereční sítě do oken přijde na 900 korun, do dveří na 2500 korun.

Komáry zastaví odpařovač
Jestliže nemáte v oknech sítě a komáři jsou u vás stálými hosty, pořiďte si buď sprej na komáry, nebo univerzální na létající hmyz. Koupíte je od 50 do 110 korun.

Pokud se vám nechce stíhat drobné letící objekty sprejem či plácačkou, zajděte si do drogerie pro elektrický odpařovač. Dáte ho dnem dolů do zásuvky, otevřete okno a žádný komár si k vám ani při rozsvíceném světle netroufne. U některých přípravků slibují výrobci 45 či dokonce až 60 nocí klidného spánku.
Elektrické odpařovače dlouhodobě uvolňují malé množství insekticidu ukrytého v polštářku, tabletě nebo lahvičce, které nevadí člověku, ale hmyzu ano. Odpařovače stojí od 170 do 200 korun, náhradní náplň od 80 do 120 korun.
Podobně, ale bez chemie funguje i elektronický odpuzovač. Vydává zvuk, který komáři nesnesou.

Chcete-li jít ještě dál, pořiďte si elektrický lapač. Přístroj se zavěsí do výšky dvou až dvou a půl metru nad zemí. Zářivky hmyz přilákají a ten se při kontaktu s mřížkou pod napětím spálí.

Domácí typy koupíte v hobbymarketech už za několik stovek korun, ty pro větší prostory stojí do 4000 korun.
Jakápak technika, říkáte si. Vždyť komáry a další hmyz spolehlivě vypudí vůně afrikánů, jasmínu, česneku, levandule nebo máty.

Za účinný repelent se tradičně považují listy ořešáku, aromatické druhy muškátů a kopretina řimbaba. Můžete také vyzkoušet petrolej, to doporučují příručky s praktickými radami pro domácnost. Nalijte jej do misky a podržte ji pod místem, kde sedí komár, výpary ho omámí a spadne do ní.

Účinný je také trik se světlem. Namiřte kužel světla na stěnu, za chvíli tam bude sedět hejno komárů, které zabijete plácačkou či sprejem.

Na vosy a sršně sprejem
Vosy, sršni a včely jsou klidní živočichové, jež na lidi sami od sebe neútočí. Nebezpeční jsou pouze těm, kteří jsou alergičtí na bodnutí.

"Na vosy je vhodné použít speciální sprej, který hmyz zasáhne silnější dávkou účinné látky a na větší vzdálenost," radí Tomáš Veselý z firmy Lybar. Michaela Rieggerová ze společnosti SC Johnson dodává, že spreje proti vosám zničí i hnízdo. "Díky rozprašovači zasáhnete místo i z bezpečných pěti metrů."

Vosy se údajně vyhýbají místnosti, v nichž jsou rozestavěné misky se čpavkem. "Doma se můžete před vosami chránit i zapálením sirného knotu nebo špalíku," doporučuje Miroslava Paclová ze zahradnického sdružení HORTIservis.

Jestliže vás netrápí pár zatoulaných vos nebo sršňů, ale máte pod střechou hnízdo, zlikvidujete je prostředkem, který obsahuje metathion, koupíte ho v drogerii či lékárně. Potřete jím okolí hnízda a obyvatelé se sami odstěhují. Když to neuděláte, vosy i sršni přes zimu hnízdo stejně opustí, protože chladné období roku přežívá pouze královna, a to ještě někde v zemi. Pokud je vosí či sršní hnízdo nebezpečné svému okolí, můžete zavolat hasiče. Vysají je speciálním přístrojem.

Od včel pomohou hasiči
Pokud se u vás v domě usídlí včelí roj, zapomeňte na humánní řešení. Jeho likvidace totiž vždy znamená smrt včel. Možností je více. Můžete na včely použít některý z běžných insekticidů určených na létající hmyz či na vosy a sršně.

V jedné internetové diskuzi se radí postříkat narušené hnízdo koncentrovaným roztokem saponátu, který včely udusí. To však předpokládá, že se k místu dostanete, což bývá problém, protože včely se často usídlí ve štítu domu nebo mezi dvojitými stěnami či stropy. Pak nezbývá než zajít za místním včelařem, který roj zlikviduje, protože je zdrojem nákazy pro jiné včely. Otvor po hnízdě je nutné utěsnit, aby se nestal příští rok příbytkem dalších včel. Pokud včelí roj ohrožuje okolí, je možné zavolat hasiče, kteří jej zdarma vysají.

Mouchám vadí květy šeříku
Pokud vás obtěžují mouchy, vzpomeňte si na pomůcky, které kdysi nechyběly v žádné domácnosti - plácačku a mucholapku. I dnes je v obchodech seženete, i když v modernějším provedení.

Například za 90 korun koupíte samolepku ve tvaru slunečnice. Tu přilepíte na horní část okenní tabule. Střed samolepky je napuštěný feromony, které hmyz přivábí. Při dosednutí přijde do kontaktu s účinnou látkou, která jej zahubí, ale moucha na samolepce neulpí.

Samolepicí proužky, které se připevňují na okenní rám, existují i proti octomilkám, muškám, které si s vámi chtějí pochutnat na ovoci. Bojovat můžete i přírodními zbraněmi. Vlastní mucholapku uděláte z medu a žlutého papíru, jak se radí na www.greenpeace.cz.

Nebo můžete smíchat mletý pepř se sirupem a směsí natřít piják, který položíte do talíře, jak říkají publikace s praktickými radami pro domácnost.

Mouchám vadí i sušené květy šeříku. "Masařky zase odpuzuje klobouk muchomůrky červené v mléce," doplňuje Miroslava Paclová.

TŘI RADY
Aby škůdci nezamořili vaše bydlení

1 Pravidelně větrejte
Bytem by měl proudit vzduch, proto jej každý den pořádně vyvětrejte. K večeru a v noci však otevírejte okna zásadně jen tehdy, když jsou zhasnutá všechna světla. Jinak budete mít byt plný komárů, much a jiného létajícího hmyzu. "Nadechnout" občas potřebují i šatníky. Proto je nikdy nepřeplňujte, pravidelně je vytírejte vlhkou prachovkou, ale musí pak pořádně vyschnout. Všechny oděvy nechte čas od času na vzduchu provětrat. Do skříní je ukládejte vždy úplně suché.

2 Dejte pozor na chemii
Budete-li používat proti hmyzu nějakou chemii, vždycky si pořádně přečtěte návod k použití a také veškerá bezpečnostní upozornění na etiketách přípravků. Je dobré vědět, co máte dělat, kdyby se chemikálie dostala do očí, na sliznici nebo kůži. Důležité je také zajistit, aby se k prostředkům nedostaly děti a domácí zvířata. U těch druhých hrozí zejména otrava jedovatými granulemi proti hlodavcům.

3 Zavolejte specialisty
Jestliže vidíte, že se nějaký škůdce ve vaší domácnosti přemnožil a prostředky, které se kupují v obchodech, už na něj nezabírají, zavolejte firmu zabývající se dezinsekcí. Najdete je například na www.ekosan. cz, www.asana.cz, www.deratizace. com, www.deratizace-praha. cz, www.hubex.cz, www.parez.cz. Pracovníci přijedou pravděpodobně už do druhého dne a byt vystříkají přípravky, které mají dlouhodobou účinnost.

Autoři:


Nejčtenější

Snímek zachycuje projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola z roku 2008, kdy...
Architektkou roku je Kateřina Šedá. Nepracuje s cihlami, ale s lidmi

Není architektka, přesto se stala Architektkou roku 2017. Kateřina Šedá, držitelka Chalupeckého ceny pro mladé výtvarníky, se zabývá tím, co se označuje jako...  celý článek

Důležitou roli hraje i způsob pokládky a velikost spár. Například...
Jakou a kam volit keramickou dlažbu, radí architekt Jan Ranný

Přírodní kámen, dřevo a keramická dlažba patří v architektuře mezi tradiční materiály. Z této trojice se díky novým technologiím dokázala nejvíce posunout...  celý článek

Hvězda filmu Kristián Oldřich Nový vlastnil víc než čtvrt století chalupu na...
Chalupáři stříbrného plátna. Podívejte se, kde to opravdu milovali

Byly jejich útočištěm, kam si odjížděli odpočinout od hektičnosti hereckého světa. Místo, které opravdu milovali, byť nešlo o žádný přepych. Čeští umělci rádi...  celý článek

Památkově chráněná třípodlažní vila stojí na reprezentativní parcele na rohu...
Hurá dovnitř. Kubistická Kovařovicova vila v Praze se otvírá veřejnosti

Bedřich Kovařovic, stavitel a inspektor stavebních podniků, si podle návrhu architekta Josefa Chochola nechal v letech 1912 a 1913 postavit kubistickou vilu....  celý článek

Dům je krásně zasazený na rohovém pozemku v novozélandském Puhoi.
Bez dveří a stresu. Boj s rakovinou nasměroval rodinu do zelené oázy

Novozélandský architekt David Maurice hledal pro svou rodinu klidné místo. Toužil po obyčejné každodenní radosti. S kolegou Josephem Longem z kanceláře LTD...  celý článek

Další z rubriky

Stromy na řezivo pro konstrukci tohoto domu byly káceny ve vhodné dny podle...
V Říčanech stojí dům s vnitřním atriem, je inspirovaný Japonskem

Nízkoenergetický atriový dům v Říčanech u Prahy s vnitřní zahradou je ukázkou příkladné ekologické architektury. Architekt Oldřich Hozman vnímá stavbu v...  celý článek

Cena veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných staveb: Rekreačně ubytovací areál...
Prohlédněte si nejlepší návrhy staveb ze dřeva od mladých tvůrců

Stavby ze dřeva jsou stále atraktivnější, a to nejen pro uživatele, ale i pro jejich autory. To ukázala i studentská soutěž Stavby s vůní dřeva. Do již pátého...  celý článek

Malá dřevěná okna statku na Kokořínsku byla při rekonstrukci nově vyrobena...
Velké okno neznamená vždy nejlepší řešení. Vkus by neměl chybět

Okna odedávna charakterizovala nejen vzhled domu, ale také přímo jednotlivé stavební slohy. Vývoj tvarů, velikostí a výplní oken ovlivňoval dobový vkus a...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.