Speciální telefony pro seniory se staly v Německu obchodním hitem

Speciální telefony pro seniory se staly v Německu obchodním hitem | foto: Lucie Suchá

Obří telefony, budíky i otvíráky se staly hitem. Nejen pro seniory

  • 33
Telefon ve velikosti jako pro Shreka, otvíráky na lahve, které vyžadují minimum námahy. Lidé, kteří špatně vidí nebo mají problémy s motorikou, už nemusí v Německu takové pomůcky pracně shánět. Mají své obchody.

Stačí jediný krok a svět se změní. Zatímco na ulici poblíž hlavního nádraží v Hamburku vypadá vše normálně, stačí vejít do jednoho ze zdejších obchůdků a vše je jinak. Tak nějak větší.

Figurky ke hře člověče, nezlob se tady vyrostly do výšky dobrých šesti centimetrů. A to není nic ve srovnání s kanastovými kartami, které jsou tak veliké, že by se jimi daly zabíjet otravné mouchy.

Přitom žádný z předmětů není myšlen jako recese. Všechny normálně slouží v řadě německých domácností. Používají je senioři. Ti, kteří špatně vidí, ocení velká čísla na budících.

Maxi figurky na magnetické podložce drží i na nakloněném stole

Maxi figurky na magnetické podložce drží i na nakloněném stole

Ti, kterým se třesou ruce, si zase díky magnetickým megafigurkám nemusí odepřít Člověče, nezlob se s vnoučaty. "Některé nemoci vás prostě vyřadí ze života, jaký jste dosud vedli. Ale není důvod v něm s malou pomocí nepokračovat. A ty velké hry, které tu vidíte, sice pomáhají seniorům, ale děti jsou z nich nadšené," popisuje Holger Merbach, majitel a zakladatel specializovaného obchodu, který pojmenoval Senior Aktiv.

Funguje tu už druhým rokem a byl první v Německu, kdo prodává věci pro seniory. Od té doby už v této zemi otevřeli další dva lidé totožný obchod se stejnou hlavičkou.

Jednoduše si od Holgera Merbacha koupili jeho koncept. Dokázal totiž najít díru na trhu. Sám nyní skromně říká, že zájem o jeho věci je veliký. Přitom před dvěma lety to byl vlastně jen experiment, který mohl stejně dobře skončit fiaskem. A odstartovala jej prachobyčejná nouze. Problémy, které měla jedna starší dáma s telefonováním.

Karty ve velikosti XXL si lze rovnou vyzkoušet

Karty ve velikosti XXL si lze rovnou vyzkoušet

Za vším hledej ženu

Teta Ilsa je právě tou ženou, která stojí za tímto obchodem. Respektive její potíže s telefony. Dnes třiaosmdesátiletá důchodkyně si totiž před třemi lety koupila telefon s obrovskými číslicemi. Chtěla si k němu dokoupit i bezdrátový přístroj, jenž by byl s pevnou linkou propojen.

"Pevnou linku mám položenou na stole u křesla, kde často sedávám. Ale když třeba odejdu do kuchyně, chci mít telefon také u sebe, abych věděla, jestli zvoní," popisuje své tehdejší problémy. Bělovlasá "šik" žena proto pověřila svého synovce nákupem bezdrátového telefonu a roztočila tím celý kolotoč.

"V Německu se nedal sehnat, ale podařilo se mi najít kontakt na rakouského výrobce. Ten mi však řekl, že jej neprodává. Když jsem našel rakouský zásilkový obchod, dozvěděl jsem se, že to nejde poslat do zahraničí. A tehdy jsme si řekli, sakra, jak je možné, že věci, které člověk potřebuje, jdou tak těžko sehnat," popisuje synovec.

Rozhodl se tak otevřít vlastní obchod, který by seniorům pomáhal. A v jeho sortimentu je samozřejmě i telefon s velkými tlačítky v setu s bezdrátovým přístrojem. Ani do budoucna o zákazníky rozhodně nouzi mít nebude.

Vždyť podle statistik žije v nejvyspělejších státech světa už 22 procent lidí nad šedesát let. Do roku 2050 by právě senioři měli tvořit třetinu populace.

Pojmu "díra na trhu" se však Holger Merbach spíše směje. "Jen si to zkuste. Zdá se to jednoduché, ale legrace to určitě nebyla," popisuje. Musel začít úplně od začátku. Řešil, jaké věci má vlastně prodávat, kde najít výrobce, i třeba, kde by měl být obchod umístěn.

Nejčastěji se tu kupují telefonní přístroje na pevnou linku i ty mobilní. Mají veliká tlačítka, na displeji se objevují ohromná písmena a lze u nich i nastavit vyšší hlasitost vyzvánění i hovoru, než jak je tomu u běžných telefonů. A nabízejí třeba také speciální tlačítko pro okamžité vytočení záchranné služby.

Diskrétně pak také paní Ilsa mluví o dalších věcech, které se tu dají koupit. Třeba pomůcky pro inkontinenci, pro něž se mohou senioři stydět chodit do zdravotních potřeb.

V obchodě si každý může jakékoliv zboží vyzkoušet - například speciální otvírák plastových lahví pro ty, kteří ztratili cit v rukou. Nebo pohodlný otvírák na zavařovací sklenice, na něž už nepotřebujete mít sílu.

V Česku je maxi mobil na trhu už několik let díky tuzemské firmě Jablotron. Ten vznikl podobně jako obchod v Německu - jen tentokrát syn hledal dostatečně velký přístroj pro rodiče.

Pomůcky pro jedince se špatnou motorikou však většinou nabízejí jen prodejny se zdravotními potřebami. Mnozí senioři tak ani netuší, co vše by jim mohlo usnadnit život. Mezi rarity patří i obchody pro leváky, specializovaná prodejna je např. v Praze.