Oblíbenou podzimní rostlinou je hlohyně

Oblíbenou rostlinou podzimu je hlohyně (Pyracantha). Plody, kulaté malvičky, vytvářejí střapce plodenství a zůstávají na keři dlouho do zimy. Hlohyně reprezentuje skupinu stálezelených trnitých keřů s vysokou estetickou hodnotou.

Ve zdejších podmínkách se většinou pěstuje hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), která dorůstá do výšky dvou až tří metrů.

Drobné bílé květy se seskupují do bohatého květenství. Kvete v květnu a červnu. Hlohyně šarlatová zahrnuje velmi široký sortiment odrůd.

Nároky na pěstování
Hlohyně nejlépe plodí na slunečném místě, ale roste i ve stínu. Nesnáší trvale zamokřené a nepropustné plochy.

Je vápnomilná a snese sucho. V zásadě je nenáročná. Za silnějších mrazů namrzá, ale dobře regeneruje. Vysazujeme ji s kořenovým balem, nejlépe z kontejneru v předjaří. Starší keře snášejí špatně přesazování.

Tvarované živé ploty stříháme zjara těsně před rašením. Dobře snáší znečištěné ovzduší. Množit se může na podzim řízky.

Solitera i živý plot
Hlohyně vysazujeme soliterně, do smíšených nebo jednodruhových skupin, do tvarovaných i volně rostoucích živých plotů. Může vytvořit až nepropustné houštiny.

Dá se také uchytit ke zdi a vést po způsobu popínavých rostlin. Samozřejmě musíme rostlině pomoct, výhony přichytit a pravidelně vyvazovat a tvarovat k opoře.

Ozdobnost bílých kvítků a lesklou zeleň listů předčí hýřivé plody, které na hlohyni nejvíce upoutají.

Červené plody charakterizuje odrůda Red Column nebo Red Cushion, svěží oranžovou barvu má Kasan (bohatou násadu žlutých plodů poskytuje například odrůda Soleil d'Or.

Plody hlohyně jako ozdobné prvky nádherně doplňují padající pestrobarevné listí i nepropustnou hradbu stálezelených partií.


Témata: Květy, Zděné domy, zima