Prvek země by neměl v koupelně chybět. Platí tu základní pravidlo, decentnost a...

Prvek země by neměl v koupelně chybět. Platí tu základní pravidlo, decentnost a čistota. Té odpovídá i kolekce Textile (RAKO). | foto: RAKO

Proč vám dodá klid a jistotu dlažba a obklady v barvách země

  • 1
Hodně lidí volí při nákupu dlažby a obkladů béžové až hnědé odstíny země. Podvědomě se tak řídí zásadami východního učení Feng-šuej. To podle svých propagátorů nabízí nadhodnotu harmonicky a zdravě zařízeného interiéru.

Při zařizování v duchu Feng-šuej se doporučuje využívat základní prvky tohoto učení, těmi jsou oheň, země, kov, dřevo a voda. Pokud jde o obklady, má keramika se zemí hodně společného. Obě se totiž mohou pochlubit záviděníhodnou tisíciletou a generacemi prověřenou tradici.

Učení Feng-šuej pracuje s energiemi, jež mají vliv na zdraví a vitalitu. Pomáhá současně vytvořit prostředí, v němž se dobře bydlí i pracuje.

Hnědá znamená jistotu

"Toužíte-li po bezpečí a pocitu jistoty, hledáte podvědomě zemi. K ní patří odstíny hnědé, okrové, oranžové, pískové či například i růžové, optimálním tvarem je čtverec. Tudíž chcete-li mít útulný domov a 'pevnou půdu pod nohama', nezapomeňte na keramické obklady, které jsou ideálním představitelem významného prvku země," doporučuje Marina Kopecká ze společnosti Královna Feng-šuej.

Kdo touží po bezpečí a pocitu jistoty, hledá podvědomě zemi. K ní patří odstíny hnědé, okrové, oranžové, pískové či například růžové.

A jaké keramické obklady by v souladu s Feng-šuej vybrala architektka Simona Hubáčková? "Určitě obklady v zemitých odstínech, protože vytvářejí pocit stability, pohody a domácího krbu. Pro klasičtější interiéry bych doporučila z tuzemské produkce třeba série Terracotta, Savana či Antik, do moderního interiéru plném světla se výborně uplatní například kolekce Defilé a Spirit."

Prvek země by neměl chybět samozřejmě ani v koupelně, v níž platí základní pravidlo, decentnost a čistota. Koupelna je místem pro zbavení se špíny, odtéká tu rovněž jednostranně energie.

Při nákupu se proto raději vyhněte příliš zdobnému dekoru, agresivním kontrastům, hodně tmavým barvám a podle další zásady tu obecně "nepodporujte" vodu. Takže podle odborníků s modrou opatrně!

O zemi se můžete spolehlivě opřít také při zařizování kuchyně. V místnostech orientovaných na jih a jihozápad kombinujte bez problému výraznější zemité a ohnivé barvy, naopak v kuchyni obrácené k západu či severozápadu bude působit příjemně imitace kamene a světlých tónů.

V kuchyni či obývacím pokoji obráceném na západ nebo severozápad působí příjemně imitace kamene a světlých tónů, série Pietra (RAKO).

v koupelně působí příjemně imitace kamene a světlých tónů, podobné tóny patří také do kuchyně obrácené k západu či severozápadu.

Jak to vidí architekt

Základním cílem projektů v duchu Feng-šuej je, aby energie volně a správně plynula prostorem. "Tuto energii je nutné směrovat podle funkčního využití jednotlivých místností domu tak, aby v obývacím pokoji vzniklo ideální místo pro setkávání a společné chvíle celé rodiny, abychom si v ložnici dokázali odpočinout nebo aby tu vznikl příjemný prostor pro dovádění dětí," konstatuje architektka Simona Hubáčková.

A pokračuje: "Do koupelen doporučuji keramické obklady. Při výběru obkladu je důležité použit především vhodné barvy, ty mají na kvalitu bydlení velký vliv. Barvy i velikosti obkladu je vhodné kombinovat, ale pozor, příliš mnoho dekorů a kombinací vytváří zmatek a přeplněnost interiéru, což se také odráží v kvalitě bydlení."