Do Prahy 5 nemusíte jen na nákupy či do zaměstnání, ale také na procházku kolem unikátních staveb

Do Prahy 5 nemusíte jen na nákupy či do zaměstnání, ale také na procházku kolem unikátních staveb | foto: Michal Šula, MF DNES

Objevte kouzlo činžáků a unikátních staveb na Praze 5

  • 2
Pátá městská část není jen průmyslovým předměstím Prahy. Na jejím území stojí desítky zajímavých staveb od secesních činžovních domů přes soukromé vily až po usedlosti a továrny.

A také pivovar. Na to, že byste si stačili prohlédnout všechny zajímavé stavby během jednoho odpoledne, však zapomeňte.

Domy v Praze 5 včetně Smíchova totiž vyrůstaly v různých etapách. Na rozlehlém území tak vznikly jakési "kolonie" významných staveb. "Třeba v malostranské části Prahy 5 nedaleko mostu Legií jsou bloky domů, které byly postaveny v historizujícím stylu a mají řadu společných znaků, ačkoliv každý dům stavěl jiný architekt," vysvětluje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Obrázek
Jen málokdo by čekal, že polorozpadlou budovu trafostanice zdobí balkon.

Další skupinu již čistě smíchovských domů je možné najít o pár set metrů dál u Jiráskova mostu. "Ty jsou v pozdně secesním stylu a podílel se na nich například slavný architekt Josef Schulz," říká Lukeš. O sochařskou výzdobu domu číslo popisné 126 se navíc postaral sochař Josef Václav Myslbek.

Komunisté chtěli domy na nábřeží strhnout
Unikátní zástavba na Janáčkově nábřeží se však mohla stát za minulého režimu pouhou vzpomínkou. Soudruzi ji totiž plánovali strhnout a postavit tu paneláky. Přitom domy na smíchovském břehu jsou podle Lukeše honosnější a luxusnější než činžovní domy na protějším Rašínově nábřeží.

Obrázek
Zlatý anděl - freska se na konci 90. let vrátila do centra Smíchova.

"Devastační plány domů na nábřeží již byly hotovy. Bourat se mělo také podél celé Štefánikovy ulice," popisuje neuskutečněné plány Lukeš. Za své měla vzít také synagoga ve Stroupežnického ulici.

Buldozery nakonec srovnaly se zemí část zástavby v okolí Komerční banky na rohu ulic V Botanice a Štefánikovy. "Budova banky je navíc jednoznačně nejnepovedenější stavbou na Smíchově," je přesvědčen Zdeněk Lukeš.

Dalším místem, které stojí za prohlídku, je nová zástavba u Anděla. "Ta se vcelku povedla, zejména budova Zlatý Anděl," míní Lukeš.

Obrázek
Palác Křižík - na secesní stavbu se vrátily původní lampy i věž.

Smíchov má i unikátní vily
Jednou z nejzajímavějších urbanistických částí Smíchova je oblast v okolí ulic U Mrázovky, Na Cihlářce, U Malvazinky a Nad Santoškou.

"Z hlediska jména architekta, který dům stavěl, je jednoznačně nejcennější Vila Winternitz v ulici Na Cihlářce od Adolfa Loose," vybírá jednu ze staveb Lukeš.

Pozoruhodné jsou i dvě funkcionalistické vily v ulici U Malvazinky, které postavil Otakar Chodounský, žák slavného architekta Josefa Gočára. František Zelenka je autorem domu Na Cihlářce 14 - místnosti tu jsou v různých úrovních.

Za povšimnutí stojí na Smíchově samozřejmě také Národní dům a tržnice na náměstí 14. října, funkcionalistický dům v Zubatého ulici 1, Ženské domovy, Smíchovský pivovar nebo dům Jany a Karla Teigeových v ulici U Šalamounky.

Jak poznat dějiny architektury na pár metrech
V centru Smíchova se můžete na pár metrech seznámit s několika architektonickými styly. Od budovy Zlatého Anděla, kde se podívejte na fresku, která se dochovala z původního klasicistního domu, se dejte směrem k Radlické ulici, kde je Palác Křižík s velmi zajímavým moderním dvorem. Hned na rohu ulic Kováků a Plzeňské si prohlédněte neoklasicistní rohovou budovu.

Obrázek
Zámeček baronky Ringhofferové je jedna z prvních secesních staveb v Čechách z přelomu 19. a 20. století.

"Dochovalo se původní členění oken i lampy a věžička," popisuje historik architektury Zdeněk Lukeš. Naproti Gymnáziu Na Zatlance potom stojí za povšimnutí stará poničená trafostanice. Naproti za moderním hotelem, najdete unikátní zámeček baronky Ringenhofferové. "Je to jedna z prvních secesních staveb u nás. Všimněte si třeba krásných kovových prvků," vybízí Lukeš.

Odtud se vydejte na náměstí 14. října. "To je přímo epicentrum architektury," tvrdí Lukeš. Kromě neorenesančního kostela sv. Václava patří k unikátům náměstí usedlost Portheimka, funkcionalistický dům na rohu náměstí a Preslovy ulice, farní budova za kostelem, Národní dům se secesní markýzou a sousední bývalá tržnice. Procházku můžete zakončit v Lesnické ulici, kde bydlel v domě číslo 7 Albert Einstein, nebo na Janáčkově nábřeží, kde najdete nejhonosnější secesní domy v Praze.