O co se zajímat při pojištění domácnosti

Kdo se rozhodne pro pojištění domácnosti, myslí hlavně na možnou krádež cenností a drahých předmětů.
Kdo se rozhodne pro pojištění domácnosti, myslí hlavně na možnou krádež cenností a drahých předmětů. I když ostatní věci v bytě třeba nejsou tak hodnotné, celkový součet dá slušnou částku. Navíc krádež není to jediné riziko, které hrozí. Loňské povodně a nedávné bouřky a vichřice, vytopení bytu sousedy - s tím vším je třeba počítat v pojistné smlouvě. Rozhodně se nevyplatí domácnost podhodnotit. Zájemce o pojištění se chce orientovat především v několika hlavních okruzích problémů.

Jaká rizika obvykle smlouva kryje?

Především jsou to živelní pohromy. Sem patří například požár, výbuch, úder blesku, pád stromů, stožárů, bouřlivý vítr, krupobití či voda z vodovodního zařízení. S pojištěním proti povodním a záplavám je to v záplavových oblastech po loňských událostech problematické. "Při uzavření nové či obnově staré pojistné smlouvy zjišťujeme, zda se domácnost nenachází v záplavové zóně," říká tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. "Pokud se tam v posledních dvaceti letech vyskytla povodeň jenom jednou, platí se riziková přirážka. Jestliže místem prošla povodeň vícekrát, nelze majetek pojistit vůbec." To se však netýká domácností, které jsou ve vyšších patrech. Dále bývá standardně pojišťována krádež a vandalismus.

Kolik se ročně za pojištění platí?

Záleží především na lokalitě. Nejdražší je samozřejmě Praha. Naopak slevy je možné získat hlavně za odpovídající zabezpečení - bezpečností zámky a dveře, mříže, fólie, elektronické zabezpečení a podobně. Naopak, pokud dům či byt nijak zabezpečen není, platí se na pojistném více nebo je nižší případné pojistné plnění. Slevu nabízejí pojišťovny také v případě platby na celý rok předem, má-li jeden klient u stejné pojišťovny i pojištění nemovitosti a často také za "bezeškodní" průběh pojištění, tedy pokud se v předchozích letech nic nestalo. Cenu ovlivňuje i výše spoluúčasti. To znamená, že například při spoluúčasti 1000 korun bude částka, kterou klient od pojišťovny dostane, nižší právě o tuto sumu a za to získá slevu na pojistném třeba ve výši 5 procent.

Jak je to s pojištěním cenností a drahých věcí, například elektroniky?

"Podle celkové částky pojištění jsou u těchto věcí nastaveny určité limity," vysvětluje Milan Káňa z pojišťovny Allianz. "Pokud klientovi na některé předměty tento limit nestačí, může na ně uzavřít doplňkové pojištění." Jsou-li věci uloženy v trezoru, limity se obvykle zvyšují. Aby pojišťovna vyplatila peníze, je vždy nutné předložit doklady, které hodnotu věci dokazují. Od určité výše dokonce předem. "Nejčastěji vyžadujeme u cenností znalecký posudek nebo prodejní doklad s popisem věci a fotografie. U drahých věcí také podrobné specifikování, tedy značku věci, výrobní číslo a podobně," uvedl Pavel Cvach z pojišťovny České spořitelny.

Kolik peněz pojišťovna zaplatí v případě pojistné události?

Bude to v "nových cenách", v "časových cenách" nebo kombinace těchto plnění. Výhodnější je samozřejmě plnění v nových cenách. "Novou cenou je částka potřebná na znovuzařízení domácnosti věcmi stejného druhu a kvality, jako byly ty původní, ale za současné ceny," říká Cvach. Ale výjimku většinou tvoří elektronika, elektrospotřebiče, nářadí a oděvy, kde pojišťovny plní v časových cenách, to je v takových, které odpovídají stáří a opotřebení věci. Například počítač, který stál před pěti lety 50 000 korun, stojí dnes 20 000 korun. Pojišťovna tedy zaplatí jen tu nižší částku, protože na zakoupení počítače stejných parametrů stačí.

***

Jak si vyfotografovat cenné předměty

* nejdříve si vyfotografujte celou místnost a pak každou cennost zvlášť

* je vhodné vyfotografovat i různé specifické znaky, jako například značku výrobce, autora či případné zvláštnosti a poškození

* pokud jde o menší věci, pak je ideální je zdokumentovat včetně přiloženého měřítka

* předměty nefotografujte moc zblízka, zvláštní pozor dejte při používání blesku (není vhodné dávat fotografované věci na lesklou podložku)
Zdroj: Fincetrum